Saaremaal väheneb rahvaarv iga aastaga – nt 2013. aastal lahkus Kuressaarest 324 inimest –, mis on väga kurb. Paljud küsivad, miks see nii on, miks ei jää noor saarlane saarele elama.
Muidugi mängivad noorte lahkumises väga suurt rolli kõrghariduse saamise võimalused. Saaremaal pole neid aga kuigi palju. Seetõttu minnaksegi enamasti mandrile ülikooli, tehakse õpingute kõrvalt tööd ja hiljem jäädaksegi mandrile elama-töötama. Seega – meie kodusaarel võiks olla rohkem koole, kus edasi õppida.
Erialaseid töökohti napib
Väga suur miinus on muidugi ka töökohtade vähesus. Isegi kui noor astub Kuressaare ametikooli ja omandab eriala, et edaspidi siin Saaremaal töötada, siis üldjuhul ta seda teha ei saa – vabu töökohti on tõesti vähe. Nii peabki tööd kahjuks mujalt otsima.
Muidugi tahavad kõik noored ennast tõestada ja karjääriredelil kaugele jõuda, kuuluda lõpuks ettevõtte juhatusse või olla meister mingi erialal. Noored, kes siit lahkuvad, otsivad korralikku ja püsivat tööd, et endale n-ö jalad alla saada. Saaremaal on see noortel aga raske, sest palgad on võrreldes ülejäänud Eestiga väiksemad, elamiskulud aga samad või isegi suuremad kui mandril. Et seda olukorda parandada, peaks Saaremaal juurde looma kindlaid ja püsivaid töökohti, kus oleks võimalik ka karjääriredelil tõusta, palgakõrgendust saada ja endale hea maine luua.
Noored on üldjuhul aktiivsed inimesed, kes ei taha piirduda ainult töölkäimise ja kodus ajaveetmisega. Meelelahutust aga, mida nad vajavad, on suuremates linnades hoopis rohkem pakkuda. Pean silmas kohtasid, kus sõpradega aega veeta, mitte lihtsalt kuskil linna peal istuda ja igavusest halvale teele minna.
Mandril saavad noored käia kinos, kartidega võidu sõita, paintball’i mängida, külastada Megazone`i keskusi… Kahjuks jääb Saaremaal meelelahutuskeskustest kõvasti vajaka. Samas ei ela siin nii palju inimesi, et oleks mõttekas neid vabaajategevusi väga ohtrasti organiseerima hakata.
Hea, kui tuldaks tagasi
Kuna Saaremaal praegu noortele kuigi palju võimalusi pakkuda just pole, lähevadki meie noored maailma avastama või mujale tööle. Samas ei oleks see ju halb, kui nad tuleksid tagasi täis entusiasmi ja omades erinevaid töökogemusi – see aitaks neil luua oma ettevõtte või kasutada saadud kogemusi oma edasises elus muudmoodi.
Muidugi annaks praegust olukorda parandada, kui elu meie kodusaarel areneks. Saaremaast paremat, rahulikumat ja turvalisemat kohta elamiseks ja lastekasvatamiseks ju pole.
Arengu all pean silmas rohkem töökohti, mõne meelelahutuskoha lisandumist, edasiõppimisvõimaluste parandamist. Küll siis ka meie väikelinn tasapisi suuremaks kasvaks. Mina isiklikult loodan väga, et meie armas väike Kuressaare suudab tulevikus pakkuda paljudele inimestele töökohti ja areneda jõudsalt, et inimesed jääksid meie saarele.
Maikel Lätt
Kuressaare linna noortekogu esimees
Siukse huinamiuna peale saabki üksnes ametikooli inimene tulla. Kurat paku lahendusi välja, selleks sa seal volikogus oledki. Sellest ei ole kasu et sa oma tulekseid ja peaksid rääkima. Kõik teame et peab uusi töökohti looma, aga kuidas ja kes loob? Krt liiguta oma tagumikku veits. Mine sinna kaubanduskeskustesse ja uuri noorte käest mis nad teha tahavad. Mine reede õhtul olerexi ja küsi miks nad seal on. Mine käi koolides ja räägi kuidas ja mis suunas võiksid noored saaremaal areneda, et neil oleks perpsektiivi siin. Mine küsi targematelt kuhu suunas Saaremaa majandus liigub, et noored varakult saaksid ennast kaasa suunata. Mine vii SÜGI bioloogia eriklass leedo juurde lehmakasvatuspraktikale, või matefüss kuskile tootmisettevõtesse, näita kuidas asi käib. Ära ole nii saamatu ja tegutse. Siukseid vendi on meil küll kes käivad ja hoiavad peast kinni et kõik on peetis ja teha oleks midagi vaja. Aga keegi teine peaks tegema. TEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!
Täpselt sama nägu ja sama nimega noormees Kandideeris just valimisliidus “Kaarma on ühtne” KAARMA volikokku ning teatas, et “Kuulun Kaarma valla hariduse,kultuuri ja noortevolikogu komisjoni ja annan endast parima, et aidata oma valda!”
Samaaegselt ka KURESSAARE linna noortekogu esimees olles “Mina isiklikult loodan väga, et meie armas väike Kuressaare suudab tulevikus pakkuda paljudele inimestele töökohti ja areneda jõudsalt, et inimesed jääksid meie saarele.”
Noormees õppis küll ametikoolis ärikorraldust aga kirjutise järgi hoopis suhtekorraldust — kirjutises pole ju konstruktiivsuse alget ka näha, ainult lõpmatuseni läbinämmutatud loosungid!
Täpselt eelmise kommenteerijaga nõus. Noored peavadki kodust välja saama. Kas siis peale kutsekat või gümnaasiumi mandrile kõrgkooli või tööle. Ainult kohalikud vallapässid ning nende mõttekaaslased soiuvad ja tahaksid jõuga hoida noori inimesi külas või vallas edasi, et oleks keda valitseda. Vene ajal mindi samuti mandrile kõrgkooli ning tehnikumi. Ja kõik haritud inimesed Saaremaal on käinud mandril koolis, kes vähem voi rohkem. Miks arvab artikli autor, et keegi jumal(või riik?) peab looma lõbustusasutused ning töökohad, et harimatud ja laisad saaksid kodus edasi uneleda?
Ma ei usu, et kõrg/ülikoolide loomine saarele oleks mõistlik. Esiteks on juba mandri koolides spetsialistide puudus, kes suudaks mitte iganenud teavet anda. Teiseks on mandri koolid suuremad, rohkem seadmeid ja laboreid. Ei näe võimalust sellist asja siia ehitama hakata..
Elatuskulud on saarel väiksemad. Siin on üürihinnad 150-200 eurot. Tallinnas/Tartus aga 300-500 eurot. Vahe on ju täitsa sees. Toit on küll sama kallis.
Tühju hooneid on valdades küllaga. Selliseid nõukaaegseid tootmishooneid jms. Vallad lausa kibelevad neid 0 euro eest välja rentima, et tule ja tee, tule ja tooda, tule ja loo uusi töökohti.. Neid saab kuidagi ära kasutada.
üks asi on toota – aga toodetu tuleb nii ka maha müüa, et midagi ka tasku jääb. Selles on küsimus
Mida on noortel Saaremaale pakkuda?
Keskealise inimesena on täitsa huvitav lugeda, kuidas noor inimene kirjutab noortest ning näitab läbi oma arvamuse välja kogu probleemistiku. Ma tõesti ei taha aktiivset noort autorit kuidagi solvata, kuid ilma kriitikata ei saa. Autor näitab üheselt välja noorte mõttemalli. Artikkel rõhutab, et täielikust õnnest lahutab noori ühest küljest kino, kartisõit, paintball ja Megazone ning teisalt palgakõrgedus ja karjäär. Kõik tundub justkui ok, kuid siinkohal tuleks rõhutada, et mõlemat paraku korraga ei saa. Kardisõit ja paintball maksavad raha ja see raha on vaja teenida täpselt ühtmoodi nii Saaremaal kui mandril (selle peale vist autor ei tulnud). Raha aga saab teenida ikka läbi töö. Hea töö saamiseks on vaja head ettevalmistust ja ühte asja veel. See üks asi on tahe ja töökus. Töökus mitte selles mõttes, et teha 8-tunnise päeva asemel 12-tunniseid päevi vaid pigem ikka kannatust ja pingutust eesmärkide saavutamise nimel. Töökohti loovad ainult need inimesed, kes on pingutanud ja kes OSKAVAD. Kui noored otsemat teed megazone’i suunata, ei pruugi selliseid oskusi tekkida. Iga ajastu noortel on oma kombed. Meie ajal visati viina, käidi diskodel. Mingil ajal tegid noored kõvasti sporti. Nüüd on käes aeg, kui noored virisevad. Lõpuks kasvavad enamusest siiski normaalsed inimesed, on see kardirada siis olemas või pole. :)
Kuidas see Kennedy ütleski?
MidA SA OLED SAAREMAAle andnud?
SaAREMAAL ON RUUMI JA VÕIMALUSI, NII ET TApAB. lIHTSALT NI-KUTUD AjUDEGA INIMESED EI OLE VÕIMELISED MÕTLEMA JA NENDE KÄED EI Ole HARJUNUD LIIGUTaMA. vIIMASEMaid näiteid jõutõstevennad Kudjapel. Ja kuulsus tuleb – mehele, SAAREMAALE , isegi eestile.
Mida on Saaremaal noortele pakkuda?! Oi-oi-OI-OI!!!!! Kulla noored, kulla NOORTEKOGU ESIMEES!!!! Midagi ei pakuta teile teie eluteel. Mitte midagi! Mitte kunagi! Saaremaa ootab põnevusega MIDA NOORED SAAREMAAGA ETTE VÕTTA OSKAVAD. Meie oleme põlvkond põlvkonna järel Saaremaale midagi pakkunud. Nüüd on ju teie kord ANDA, mitte võtta.
Olen 50 ja loen-imestan siin.
MIS TE RÄUKSITE NOORTE KALLAL.
Kas nemad peavad nüüd tulema ja tegema korda selle riikliku jura, mis on 10 aastaga tekkinud ???
Maal on tootmine hävitatud, töökohad kadunud. Meile kõigile on siiani elluastumisel töökohad ees oodanud.
Tütar mul, nüüd lõpetab ülikooli ja tuleb Kuressaarde õpetajaks – sisseastmise aegu PAKKUS RIIK 200 000 krooni NOORELE KOOLIÕPETAJALE ELLUASTUMISEKS- nüüdseks on see kadunud ja õppelaenumaksed kohe kukil. NII KIIRESTI MUUTUVAD OLUD.
Noored on niigi tublid, et püüavad elu muuta, paljud jäävad aga kohe võlgu ja suudavad vaid välismaal teenides pankadele maksta. Riik enam appi ei tule…
Täpsustan oma eelmist postitust. Noored ei paista aru saavat, et sellest hetkest kui nad on valmis kodust välja lendama, on elu edasikandmise KOHUSTUS nende kätes. Sellest hetkest on neil kohustus teatepulk üle võtta ja anda oma parim meie riigi ja rahvuse kujundmaisse. Kui pilt ei meeldi, kui pildil on midagi valesti, siis on just nimelt teie käes, kulla noored, pintsel värahtanud.
Midagi nii asjaliku pole ammu lugenud, väga kenasti ja elutargalt öeldud.
Sina vana ei ole kooli lõpetades pidanud tööbüroos töötuks võtma. Teatepulka üleandev põlvkond peab pulgaga koos ka töökoha garanteerima, mis on siiani olnud.
Noorelt, kes tuleb ellu pea teooriaid täis ei saa nõuda kaotatud ametite õhust uuestiloomist. Tulge mõistusele Ansip`it pooldav eelmine põlvkond !!!
Põhimõtteliselt on jutt sama, mis 20 aastat tagasi, ainult seekord on rääkijad teised.
Julgustav, et on veel noori, kes peale iseenda ka teistele mõtlevad ja viitsivad arvamust avaldada. Rõõmustav, et kõik ei olegi anonüümsuse taha peituvad vinguviiulid.
Mida Sina oled töökohtade püsimiseks teinud, peale Ansipi toetamise ?
Esiteks – 324 on arv, mille võrra kahanes rahvastiku regitri andmetel linnas elanike arv. Lahkunute number on teine.
Teiseks – miks peaks siia noori tulema ja jääma – selleks on vaja regionaalpoliitilist tuge. Meil on aga üle kümne aasta võimule valitud seltskonda, kes teostabki ainult Eesti ääremaastumise poliitikat. Tuleb peegli vaadata, mitte heitada – mis nägu on teie valik, seda nägu on ka asjade seis siin.
See et osa noori paratamatult ära läheb, pole nutu asi. Kui siin aga loodaks tingimusi teistele juurde tulemiseks, siis oleks ka areng. Sellest aga pole võimurid huvitatud. Ja jokk.
Paljast entusiasmist siin aengut ei tule. Esiteks on siin transport kallim, toit poes kallim. Eluaseme veel saad odavamalt kätte kui pealinnas – aga seegi vajab ju uuendamist.
Oma naiivsusega oleme ikka jõhkralt elukorraldusega kiiva läinud. Päris lootusetu seis veel ei ole, aga mis toidaks usku muutustele – paljas loba seda ei tee.
Kuhu, siis meie lapsed lähevad, ikka pealinna ja miks nad sinna jäävad, ikka sellepärast, et seal pakutavad palgatasemed on tunduvalt kõrgemad kui meil siin Saaremaal. Oli selline palgavahe juba 30 aastat tagasi ja on siiani, samas ei saa aru, miks see nii on. Saaremaal makstakse suhteliselt head palka vajalikele ülemustele, kellest omanik on sõltuv, kõik ülejäänud palgatase on siin Saaremaa keskmisel tasemel, sest tööjõudu turgul veel jagub. Saaremaa peab lihtsalt sellega leppima, et noored lahkuvad, lisaks headele palkadele on rikkalik võimalus ka vabaaega sisustada ja seda üle eesti, ei ole vahepeal praami, mis nöörib raha, kulutab aega ja öösel ei liigu.
Ärge muretsege. Ega see Saaremaa inimestest tühjaks jää. Mitmel pool rahvastik kiiresti kasvab ja küll nad varsti tee siia üles leiavad. Siin saab siis olema üksjagu kirju ja lõbus seltskond. Ning selle eest kiidame ikka Reformierakonda ja IRL-i ning nende valijaid, kes meile sellist elu ette valmistavad. Saarlastel on aga varsti lapselapsi välismaal rohkem kui Saaremaal ning siis saab neile külla sõita.
PIDEV HÄDALDAMINE.
Veelkord viga on töös ..kui seda ei ole siis ei ole ka kõike muud …mitte mingis kõrghariduses ei ole siin viga.
Keskmine inimene vajab tööd ,et oleval hoida oma pere ja majapidamine.Kõrg hariduse protsent on rahvastikusest nii väike ,et sellega ei täidaks isegi mitte KIHNU SAART ÄRA. :) EI ole vaja meie riiki kõrgelt haritud inimesi vaid on vaja kõigepealt tootma hakkata nii palju ,et ise endid ära toidaksime