Mida on Saaremaal noortele pakkuda? (20)

Saaremaal väheneb rahvaarv iga aastaga – nt 2013. aastal lahkus Kuressaarest 324 inimest –, mis on väga kurb. Paljud küsivad, miks see nii on, miks ei jää noor saarlane saarele elama.

Muidugi mängivad noorte lahkumises väga suurt rolli kõrghariduse saamise võimalused. Saaremaal pole neid aga kuigi palju. Seetõttu minnaksegi enamasti mandrile ülikooli, tehakse õpingute kõrvalt tööd ja hiljem jäädaksegi mandrile elama-töötama. Seega – meie kodusaarel võiks olla rohkem koole, kus edasi õppida.

Erialaseid töökohti napib

Väga suur miinus on muidugi ka töökohtade vähesus. Isegi kui noor astub Kuressaare ametikooli ja omandab eriala, et edaspidi siin Saaremaal töötada, siis üldjuhul ta seda teha ei saa – vabu töökohti on tõesti vähe. Nii peabki tööd kahjuks mujalt otsima.

Muidugi tahavad kõik noored ennast tõestada ja karjääriredelil kaugele jõuda, kuuluda lõpuks ettevõtte juhatusse või olla meister mingi erialal. Noored, kes siit lahkuvad, otsivad korralikku ja püsivat tööd, et endale n-ö jalad alla saada. Saaremaal on see noortel aga raske, sest palgad on võrreldes ülejäänud Eestiga väiksemad, elamiskulud aga samad või isegi suuremad kui mandril. Et seda olukorda parandada, peaks Saaremaal juurde looma kindlaid ja püsivaid töökohti, kus oleks võimalik ka karjääriredelil tõusta, palgakõrgendust saada ja endale hea maine luua.

Noored on üldjuhul aktiivsed inimesed, kes ei taha piirduda ainult töölkäimise ja kodus ajaveetmisega. Meelelahutust aga, mida nad vajavad, on suuremates linnades hoopis rohkem pakkuda. Pean silmas kohtasid, kus sõpradega aega veeta, mitte lihtsalt kuskil linna peal istuda ja igavusest halvale teele minna.

Mandril saavad noored käia kinos, kartidega võidu sõita, paintball’i mängida, külastada Megazone`i keskusi… Kahjuks jääb Saaremaal meelelahutuskeskustest kõvasti vajaka. Samas ei ela siin nii palju inimesi, et oleks mõttekas neid vabaajategevusi väga ohtrasti organiseerima hakata.

Hea, kui tuldaks tagasi

Kuna Saaremaal praegu noortele kuigi palju võimalusi pakkuda just pole, lähevadki meie noored maailma avastama või mujale tööle. Samas ei oleks see ju halb, kui nad tuleksid tagasi täis entusiasmi ja omades erinevaid töökogemusi – see aitaks neil luua oma ettevõtte või kasutada saadud kogemusi oma edasises elus muudmoodi.

Muidugi annaks praegust olukorda parandada, kui elu meie kodusaarel areneks. Saaremaast paremat, rahulikumat ja turvalisemat kohta elamiseks ja lastekasvatamiseks ju pole.

Arengu all pean silmas rohkem töökohti, mõne meelelahutuskoha lisandumist, edasiõppimisvõimaluste parandamist. Küll siis ka meie väikelinn tasapisi suuremaks kasvaks. Mina isiklikult loodan väga, et meie armas väike Kuressaare suudab tulevikus pakkuda paljudele inimestele töökohti ja areneda jõudsalt, et inimesed jääksid meie saarele.

Maikel Lätt
Kuressaare linna noortekogu esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 435 korda, sh täna 1)