Rondo 18 kuldaväärt aastat

AINULT KILLUKE RONDOST: Vasakult Roosmarii Sarapuu, Kertu Truumure, Viktoria Justine Ilmast, Liilia Salong, Tõnis Grepp, Tiiu Maripuu. Foto: Sander Ilvest

AINULT KILLUKE RONDOST: Vasakult Roosmarii Sarapuu, Kertu Truumure, Viktoria Justine Ilmast, Liilia Salong, Tõnis Grepp, Tiiu Maripuu. Foto: Sander Ilvest

Läinud reede õhtul tähistas Saaremaa vanamuusikaansambel Rondo kontserdiga oma 18. sünnipäeva.

Saaremaa lastest koosnev vanamuusikaansambel sai tekkeks tõuke Rootsis Motalas tegutsenud ansamblilt Platens Pipare, kui see rootsi koolinoortest koosnev grupp Kuressaarde sattus ja 1990. aastate esimesel poolel piiskopilinnuses kontsertetenduse andis.

Vaba Eesti oli veel noor ja väga paljud ei julgenud kaugemale tulevikule eriti mõelda. Situatsioon ühiskonnas oli ettearvamatu ja lausa uskumatu tundus võimalus iseseisvalt mõelda, välismaailmaga suhelda ja tegeleda asjadega, mida oli seni taunitud. Vanamuusika, nagu paljud teisedki muusikastiilid, oli nõukogude ajal tõrjutud, et mitte öelda keelatud. Selle õpetamine muusikakoolides ei tulnud kõne alla.

Eestis tegutses küll Hortus Musicuse kõrval üksikuid väikesi vanamuusikute gruppe, aga laste vanamuusikaansambleid olla ei tohtinud. Kõik oli niimoodi korraldatud. Vabaduse saabudes suundusid mõned muusikud raskuste kiuste läände vana stiili õppima. Eestis oli aga veel kaua puudus noodimaterjalist, pillidest, teadmistest ning kuna arvutid olid üliharuldased, ei olnud toona ka mingit tuge tänapäeval harjumuspärasest ja infoküllasest internetist. Selline oli situatsioon Eestis siis, kui Rondo sündis.

Kuressaare muusikakooli õpilaste esimene vanamuusikakontsert toimus 1996. aasta lõpus piiskopilinnuses ja tookord oli tõsine mure, kuidas kontserdiaega (ca 50 minutit) ära täita. Nüüd, äsjatoimunud 18. aastapäeva kontserdil oli vastupidi – repertuaari, mida võinuks esitada, on nii palju, et pidime väga hoolega mõtlema, mida võtta, mida jätta.

Aastate jooksul on Rondos vanamuusika teadmisi saanud umbes poolsada last. Mõned neist on valinud muusika oma tulevaseks elukutseks või tegelevad sellega aktiivselt hobikorras. Vanamuusikaansambli lapsed on aastate jooksul kaasa teinud ka mitmes lavastuses nii Kuressaares (“Kuningas John”, “Lossilegend” jt) kui ka Viljandis (“Lillede mask”, “Zeus ja Europe”, “Taanieli mäng”, “Orpheus” jt). Rondo vanem koosseis on Saaremaa muuseumi kauaaegne partner keskaja pidusöökide muusikalisel ilmestamisel.

Aastate jooksul on ansambli pilliparki plokkflöötide kõrvale lisandunud varaseid keelpille, mida lapsed suudavad põhipilli kõrval mängima õppida suurema vaevata. Mainigem siinkohal haamerdulcimeri ja poogenpsaltrit, mis on lastepärased ja algtasemel kergesti omandatavad. Ajalooline harf ja bassrebekk nõuavad juba suuremat pühendumist ja rohkem aega.

Rondo kontsertidel kuuleb enamasti keskaja ja renessanssajastu ilmalikku muusikat. Ansambel on osalenud festivalidel, esinenud Rootsis, Soomes, Lätis, Saksamaal, Maltal, Poolas ja mitmes paigas üle Eesti. Rondol on olnud ka kandev roll laste ja noorte vanamuusikafestivalide kavades Kuressaares ja Kuressaare lossipäevadel. Selline aktiivne tegevus on saanud võimalikuks Eesti Kultuurkapitali erinevate sihtkapitalide, Kuressaare linnavalitsuse ja hasartmängumaksu nõukogu toel. Sügav kummardus ja tänu kõikidele, kes Rondot on toetanud.


Kolm koosseisu

Praegusel Rondol on kolm koosseisu. Kõige nooremad mängivad peamiselt väikesi plokkflööte ja veidi dulcimeri. Need on Lysbeth Kask, Lota Uussaar ja Katrin Lindmäe.

Juunioride grupis tegutsevad Merlin Sepp, Roosmarii Sarapuu, Viktoria Justine Ilmast, Liilia Salong, Kertu Truumure ja Tõnis Grepp. Rondo vanemas koosseisus musitseerivad Kristiina Pilden, Kati Räim ning õpetajad Kristi Saar ja Tiiu Maripuu. Kontsertmeistritena teevad kaasa Heldi Vahter ja Natalja Laht.

Sellistes koosseisudes astuti üles ka hiljutisel aastapäevakontserdil. Aitäh arvukale publikule, kes kontserdi omalt poolt meeldejäävaks muutis!

Tiiu Maripuu
vanamuusikaansambli Rondo juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 322 korda, sh täna 1)