Jaanis Prii: prügivedu võiks korraldada omavalitsus (10)

SORTIMISLIIN: Saaremaal enam prügi ei ladustata, küll aga peab siit kokkukorjatud jäätmeid kusagil sorteerima ja ümber laadima. Kudjapel on selleks sobivate tingimuste loomiseks investeeritud sadu tuhandeid eurosid. Foto: Sander Ilvest

SORTIMISLIIN: Saaremaal enam prügi ei ladustata, küll aga peab siit kokkukorjatud jäätmeid kusagil sorteerima ja ümber laadima. Kudjapel on selleks sobivate tingimuste loomiseks investeeritud sadu tuhandeid eurosid. Foto: Peeter Kukk

“Minu isiklik seisukoht on, et meie õigusruum pärsib praegu jäätmemajanduse korraldamist, sest kohalik omavalitsus võiks tegelikult seda ise teha ja oma firmaga,” ütles Jaanis Prii.

Saaremaa Prügila OÜ nõukogu uus koosseis valis eile oma esimesel koosolekul esimeheks Kuressaare linnavolikogu liikme, väikelaevaehituse kompetentsikeskuse juhataja asendaja Jaanis Prii (SDE).

Nõukokku kuuluvad veel Urmas Sepp, Tiit Rettau, Aare Saar, Virge Pihel, Pille Mägi ja Katrin Sagur.

Nõukogu vastse esimehe Jaanis Prii sõnul arutati eile prügila üldist olukorda. Vastates Saarte Hääle küsimusele, mida ta arvab Kuressaare linna ja Kaarma valla plaanitavast jäätmekäitlusteenuse ja jäätmeveoteenuse riigihankest, arvas Prii, et Kuressaares võiks prügiveo ja -käitlemisega nii efektiivsemalt kui ka tarbijale odavamalt tegeleda linnamajandusettevõte.

Jaanis Prii sõnul on Kuressaare ja Kaarma hange välja kuulutatud vaid järgmiseks kaheks aastaks ehk suhteliselt lühikeseks ajaks ka põhjusel, et seadusandlus võib soodsas suunas muutuda ja seejärel võiks prügimajandus omavalitsuste kätte minna küll.

“Välismaa kogemus on, et see toimib,” kinnitas Jaanis Prii.

Esialgu usub Jaanis Prii oma sõnul aga, et prügiveohinnad võivad alla minna ka peagi toimuvate riigihangetega, sest tõenäoliselt esitab neile pakkumise mitu ettevõtet ja konkurentsitihe konkurss võib olla tarbija jaoks soodsate tulemustega.

Eelmisel nädalal kirjutas Saarte Hääl, et Kuressaare linnavalitsuse hinnangul on Kudjape jäätmejaamas vastuvõtutasu väga kõrge – segaolmejäätmetel 114 €/t. Põhjuseks on, et jäätmejaama rajamiseks võetud laen, mille jääk on ligi 330 000 eurot, vajab tagasimaksmist.

Ragn Sellsi ärijuht Agu Remmelg avaldas Saarte Hääles arvamust, et laenukohustused on laenuvõtja oma vastutus ega tohiks automaatselt suurendada ei ümberlaadimise hinda ega jäätmevaldaja prügiveoarvet.

“Saaremaa Prügila ei koori sealt mingit raha,” kinnitas Jaanis Prii, märkides, et ettevõte tuleb ots otsaga kokku ning vastuvõtutasu ajavad kõrgeks jäätmejaama operaator ja jäätmevedaja.

Ehkki Kudjape jäätmejaama operaator ehk rentnik on OÜ-ga Saaremaa Prügila sõlmitud lepingu alusel kuni 31. märtsini 2020 AS-i Veolia Keskkonnateenused tütarfirma OÜ Kudjape Ümberlaadimisjaam, võivad kõik hankel osalevad firmad Saaremaa prügila juhataja Mihkel Paljaku sõnul oma jäätmekäitluskohana välja pakkuda Kudjape jäätmejaama.

“Selle lepingu saab vajadusel üles öelda,” kinnitas Paljak, kelle sõnul kuulutatakse hanked välja lähipäevil. Jäätmekäitluskohta hakkab otsima Kaarma vald, vedajat Kuressaare linn.

Siiski pole Paljaku sõnul välistatud, et jäätmekäitluskohana pakutakse välja mõni teine koht. “See võib olla kus tahes, peaasi, et vastaks hankes toodud tingimustele,” lausus Paljak.

Näiteks Sikassaare Vanametall plaanis oma jäätmeloale taotleda segaolmejäätmete käitlemist Sikassaares, kuid selle vastu on Kaarma vallavalitsus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 236 korda, sh täna 1)