Sünteri Sass läks manalateele (5)

Foto: erakogu

Pühapäeval lahkus meie hulgast pärast pikaajalist võitlust ajukasvajaga tuntud ja armastatud Orissaare valla pärimusmuusik Aleksander Sünter ehk Sünteri Sass.

“Käisime kunagi oma Alle-Aa-nimelise tudengite pärimusmuusika ansambliga mööda Eestimaa koole kontserte andmas, et noortele muusikalist emakeelt ning vanu pille ja laule tutvustada,” meenutas varem Eesti pärimusmuusika keskuse juhatajana töötanud ja Viljandi kultuurikolledžis rahvamuusikat õppinud praegune Viljandi linnapea Ando Kiviberg, Sassi koolivend.

Ta rääkis, et kontsertreisidega jõudsid nad ka Saaremaale, kus ta siis Orissaare keskkoolis kohtas Sassi esmakordselt. “Ta sattus meie pundist sedavõrd suurde vaimustusse, et võttis kätte ja tuli pärast kooli lõpetamist Viljandisse rahvamuusikat õppima,” lausus Ando Kiviberg, lisades, et Sass oli väga pühendunud, tõnissonilikult flegmaatiline ja fanaatiliselt töökas.

“Tema kirg arhailise regilaulu ja rokkmuusika ühendamise vastu oli sihikindel ja jõuline. Usun, et tänu Sassi panusele on vanad regilaulud saanud köitvaks ja lähedaseks tuhandetele noortele,” rääkis Kiviberg, kes on Sassiga koos teinud palju vahvaid asju, ka Viljandi pärimusmuusika festivali.

Regirokiansambli Oort liikme Marju Varblase sõnul oli Sass hästi armas inimene ning alati abivalmis ja suurepärane vestluspartner. Kui oli vaja mõtteid vahetada, siis Sass alati kuulas ja mõtles kaasa.
“Samuti juhtis ta ansamblit liidrina vaimselt väga tugevalt, ent samas jättis ansambliliikmetele alati ruumi loominguks,” meenutas Marju Varblane.

Sellest, kui suure inimesega tegemist oli, annavad märku tuhanded südamlikud kirjutised Sassi Facebooki lehel.

30. detsembril 42-aastaseks saanud Aleksander Sünteril diagnoositi IV staadiumi ajukasvaja 2006. aastal. Sünterist jäid maha abikaasa Tiina ja kolm last Hiie-Helena, Liisa-Katariina ja Olev Mattias.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 031 korda, sh täna 1)