Kuressaare linnapea Hannes Hanso (fotol) avaldas linnavolikogu neljapäeval toimunud istungil, et Kuressaare osalus võiks Saaremaa omavalitsuste liidu volikogus kasvada viis korda ehk seniselt kahelt kohalt kümnele.
Teadupoolest on praegu käimas läbirääkimised SOL-ist välja astunud omavalitsuste taasliitumiseks. Saaremaa omavalitsuste liitu ei kuulu peale Kuressaare linna Kaarma, Kärla ja Lümanda vald. Kõik osapooled on kinnitanud, et üks olulisemaid nüansse läbirääkimistel ongi hääleõiguse määramine vastavalt rahvaarvule. Seni on kõigil omavalitsustel olnud SOL-i volikogus kaks häält, sõltumata omavalitsuse suurusest.
Saarte Hääle andmetel on läbirääkimistel kõne all metoodika, mis näeb ette järgmise kohtade jaotuse: kuni 3000 elanikuga omavalitsus saaks kaks kohta, 3001–6000 annaks neli kohta, 6001–10 000 elanikuga omavalitsused saaksid kuus kohta ja üle 10 000 elanikuga omavalitsused kümme kohta.
Seega võiks Kuressaare SOL-i volikogus saada kümme kohta, Kaarma neli kohta ning kõik ülejäänud omavalitsused kaks kohta. Volikogu suurus muutuks senisest 32-liikmelisest 42-liikmeliseks.
Sellisel juhul peaksid suured omavalitsed SOL-i panustama ka rahaliselt sama metoodika järgi nagu väikesed vallad ehk inimeste arvu pealt ilma soodustusteta.
Nii ju ongi! Krt võtaks!
Selle pärast suured omavalitsused SOLlis lahkusid, et maksid end lolliks ja panus ühiskassasse ei olnud korrelatsioonis otsustusõigusega.
Loomulikult peaksid “suured” maksma siis reaalselt inimese pealt, mitte koefitsiendiga. Hetkel on väikeste hääl kallim. Lisaks peaks väikestele avanema võimalus osta endale lisahääli.
Suured ilmselt lahkusid ikka sellepärast, et otsuste tegemiseks vajalik hääl ja osalussumma ei olnud omavahel vastavuses. Kõigile peavad olema ühised reeglid, kui on summa elaniku kohta liikmemaksuks, siis maksab selle ka Kuressaare samadel alustel nagu näiteks Lümanda. Muidu oleks see teiste suhtes ebaõiglane. Ja kindlasti on õige, kui neil on ka elanike arvust tulenev suurem hääleõigus otsutamisel.
Idiootlik lähenemine – kas SOL on äriühing?
Kas ÜRO-s on ka hääled liikmemaksu järgi?
Selle rahaga on paljudel katus ära sõitnud ja sinna nahka ka Saaremaa kui terviku areng lähebki.
Mismõttes idiootlik. Kohtade jagamisel on aluseks võetud rahvaarv. Teatavasti omavalitsuse volikogu suurus on samuti sõltuv rahvaarvust. Kas ka see on idiootlik?
Sellisena näen Saaremaad kui tervikut palju rohkem. Lisaks loodan, et Kuressaare võimaldab nende 10 koha sisse ka oma volikogu opositsiooni. Sama ka Kaarma puhul.
Liikmemaks ei puutu ju asjasse, mitte sõnagi ei olnud selle alusel SOL volikogu kohtade jagamisel.
Mismõttes idiootlik – kui sulle taipamist pole antud, siis pole antud.
Tee vahet kahel asjal – äriühing ja vabatahtlikkuse alusel tegutsev liit. Mis vahet – kas elanike arvu või liikmemaksu järgi häälte jagunemine. Ja see pole sul mingi volikogu. Aga veelkord – kui pole taipamist antud, siis seda lihtsalt pole. .
Ma tõesti ei mõista seda peent mõttekäiku mida üritad selgeks teha, ehk kus peitub see vastuolu, mis teeb linna soovid põhjendamatuks. Ma teen äriühingul ja MTÜ-l väga hästi vahet. Selle artikli juures ma küll ei näe muud, kui omavalitsuse soovi selles vabatahtlikus MTÜ-s osaleda proportsionaalsemalt varasemaga, seadused ei keela selles kokku leppida.
Vahest tuleb sellega linnast kõige aktiivsem liige selles vabatahtlikus MTÜ-s. Mis selles arengus siis nii taunimisväärset on? Hääled on maameeste kasuks jäänud.
Milles selle Sol-i vajalikkus seisneb? Kas paar vallavanemat, ilma mingitesse ühingutesse astumata, ei saa omavahel asju arutatud?
…
Seega võiks Kuressaare SOL-i volikogus saada kümme kohta, Kaarma neli kohta ning kõik ülejäänud omavalitsused kaks kohta. Volikogu suurus muutuks senisest 32-liikmelisest 42-liikmeliseks.
Asi liigub KAHETASANDILISE OMAVALITSUSSÜSTEEMI suunas. Aga “ärge muretsege”, see on vastuolus IRLi poliitikaga ja see ei lähe läbi — vahetas ju IRL välja isegi enda erakonna regionaalministri, kuna see julges kõneleda kahetasandilise omavalitsussüsteemi võimalikkusest. Ei lase tugeval omavalitsusliidul tekkida ei IRLi Kiisler, ega tema (Saare)maapealne asemik Kaasik!
Ei sa selle SOL-i vajadusest tõesti aru. Kõigis valdades ja linnas on ju ametnikud plagal ja peaksid tõesti ilma igasuguste lisakuludeta mingile SOL-ile suutma oma tööülesandeid täita. Riigis on nagunii arutult palju ametnikke ja igasugu liitusid, ühinguid ja ei tea mida veel ja ikka on juurde vaja. Mina maksumaksjana ei ole nõus maksma. Saaremaale üks vald ja üks linn ja asi korras.
Vaevalt seda vajadust nad isegi seletada oskavad, lihtsalt üks kooskäimis koht, nii siin kui ka väljamaal, täpselt nii, kui ennegi, siis kui raha oli! Et rahva tähelepanu hajutada, siis vahepeal jagatakse mõned stipendiumid ja preemiad.
Kui need SOLISTID pole siiani suutnud midagi oma igapäevastel töökohtadel korda saata, kas siis uue suure SOL-ga juhtub ime! Oh, ei!
see on küll tobe, kui liidus, kus arutatakse koostööd ja ühiste probleemide lahendamist, hakatakse jõuga (häälte arvuga) asju paika panema.
eks olä