Nõuandekeskuses tuleb tegus aasta (2)

OOTAME TEID! Nõustajad Lea Toompuu (vasakul), Jekaterina Näälik, Mai Vaher ja Veeve Kaasik võtavad põllumajandustootjaid nõuandekeskuses vastu neljal päeval nädalas. Foto: Ain Lember

OOTAME TEID! Nõustajad Lea Toompuu (vasakul), Jekaterina Näälik, Mai Vaher ja Veeve Kaasik võtavad põllumajandustootjaid nõuandekeskuses vastu neljal päeval nädalas. Foto: Ain Lember

Ehkki maakondlike nõuandekeskuste tulevik oli vahepeal suure küsimärgi all, jätkab Saarte nõuandekeskus kõigele vaatamata, ehkki väikeste mööndustega, tegutsemist ka 2014. aastal.

Saarte nõuandekeskuse konsulent Jekaterina Näälik ütles, et kuna riik lõpetas sellest aastast teabelevi jagamise kulude katmise, siis on nõuandekeskuse töös mullusega võrreldes mõningaid muudatusi. Kui möödunud aastal jagati põllumajanduslikku infot tasuta, siis nüüd saavad infot vaid nõuandekeskuse püsikliendid, kes on sõlminud nõuandekeskusega lepingu või kavatsevad seda teha. Üks võimalus teabeleviteenust edasi pakkuda on teha seda visiiditasu küsides, mis praegu on aga veel kehtestamata.

“Me oleme isemajandav ettevõte ja tänu sellele, et tootjad meie käest nõu küsivad, saame me siin tegutseda,” selgitas Näälik, kelle sõnul muutis riik nõuandekeskuse majandusliku olukorra 727 euro suuruse igakuise teabelevi toetuse äravõtmisega hulga pingelisemaks.

Võrreldes möödunud aastaga, mil nõuandekeskus oli avatud kõigil tööpäevadel, on keskus sellest aastast avatud esmaspäevast neljapäevani kell 10–15, kusjuures igal päeval on kohal erinev konsulent. Esmaspäeval on kohal Mai Vaher, teisipäeval Lea Toompuu, kolmapäeval Kati Näälik ja neljapäeval Veeve Kaasik. Lisaks töötavad nõuandekeskuse konsulentidena Epp Petrov, Gerle Aljas, Kristo Kiiker, Imre Merits ja Priit Paomees.

Nõuandekeskuse juht Mai Vaher ütles, et individuaalnõustamise lepingute süsteem, kus PRIA katab nõustamisteenuse mahust 75 % nõuandetoetusega, toimib ka sel aastal samamoodi nagu varem. Edaspidi hakkab kehtima muudatus, mille kohaselt katab tootja nõustamise kuludest 25% ja nõustamistoetuse taotlemine jääb nõustamiskeskuse oma mureks. Tõsi, finantsmajanduse nõuande puhul kerkib tootja omaosa 25 protsendilt 50 protsendile kuludest.

Jekaterina Näälik peab toetuse taotlemisel konsulente ja nõustamistoetuse abi kasutamist kindla peale minekuks. “Meie sõnum on küll see, et siin on ikkagi kompetentsed inimesed, kes on aastaid seda tööd teinud ja oskavad ka ridade vahelt lugeda, mida toetuse saamiseks vaja on,” rääkis Näälik. “Üks asi on taotluses neid lahtreid täita, aga teine asi on teada, mida täpselt tahetakse, ja seal on oma peened nüansid, mida iga tootja ei pruugi teada.”
Kui vahepeal oli kartus, et nõustamiskeskused lõpetavad sel aastal kahetunnise tasuta nõuande jagamise, jätkub siiski ka see teenus.

“Nüüd tulid meilid alla, et me ikkagi võime anda kaks tundi tasuta nõu nendele põllumajandustootjatele, kes ei ole nõuandetoetust küsinud ja kel pole meiega pikaajalist lepingut,” ütles Jekaterina Näälik. Samas tasub nimetatud nõuannet küsima tulla aasta esimeses pooles, sest aasta teises pooles võib raha tasuta nõuande jagamiseks otsa lõppeda.

Eraldi reklaamivad konsulendid põllumajanduse raamatupidamise teenust, mis on üsnagi spetsiifiline, mistõttu iga bilansivõimeline raamatupidaja sellega korralikult hakkama ei saagi. 1972. aastast põllumajanduses raamatupidajana ametis olnud Mai Vaheri sõnul on põllumajandustootmine pikk protsess ja siin on raamatupidamises vaja vahet teha tulevaste perioodide kuludel ja käesoleva aasta kuludel. Samuti peetakse siin arvestust bioloogiliste varade osas ning oma nüansid on tekkepõhisel ja kassapõhisel raamatupidamisel.

Jaanuaris toimuvad Saarte nõuandekeskuses järgmised õppepäevad: 24.01 – infopäev “Ettevõtte tasuvus ja rahavoogude kujundamine”; 29.01 – Saaremaa põllumajandustootjad Jõgeva aastaseminaril 2014; 31.01 – infopäev “Juhtimisotsuste kujundamine majandusaruannete põhjal – jätkusuutlikkuse hindamine”.

Veebruaris on plaanis teha e-PRIA koolitus algajatele, kus võetakse läbi pea kõik e-PRIA kasutamise võimalused, koolituses osalemiseks peab olema vähemalt paari peale tahvelarvuti. Täpsem info: www.pikk.ee.


2013. aasta

  • Sõlmiti individuaalnõustamise lepingud 83 kliendiga.
  • Tasuta nõustati 151 klienti.
  • Korraldati 26 õppepäeva, millest võttis osa ca 350 tootjat.
  • Tootjatele korraldati reise mandri infopäevadele ning õppereise Eestisse ja välismaale.
  • Nõuandekeskust külastas ligi 100 põllumajandustootjat kuus – neile õpetati, kuidas koostada äriplaani esitamiseks pankadele, töötukassale, Leader-projektidele; osutati mullaproovide teenust; alustati raamatupidamisteenuse osutamist.
  • 2014. aastal jätkuvad kõik senised teenused, uutena lisanduvad juhtimisalane nõuanne ja tööohutusalane nõuanne.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 402 korda, sh täna 1)