Sandla Puit on alanud aasta osas lootusrikas

TÖÖ TAHAB TEGEMIST: Sandla Puidu akna- ja uksemeeskonna juht Veljo Veliste ja ettevõtte tegevjuht Kalmer Põlluäär saavad tööajal mahti korraks trehvata, et valminud aknad üle vaadata. Foto: Sander Ilvest

TÖÖ TAHAB TEGEMIST: Sandla Puidu akna- ja uksemeeskonna juht Veljo Veliste ja ettevõtte tegevjuht Kalmer Põlluäär saavad tööajal mahti korraks trehvata, et valminud aknad üle vaadata. Foto: Sander Ilvest

Eesti edukate puidutööstusettevõtete edetabeli esimesse poolde kuuluv aia- ja suvemajade tootja Sandla Puit on eksportijana nõnda kena hoo sisse saanud, et ka alanud aasta osas ollakse optimistlikud.

Läinud aasta lõpul reastas Äripäev Eesti edukad puidutööstusettevõtted 2012. aasta andmete põhjal. Teiste seas oli välja toodud ka Sandla Puit OÜ, mis jagas Aegviidu Puit AS-iga 45.–46. kohta. Veel aasta enne seda oli Sandla Puit 54. kohal, seega oli aastaga tehtud tubli tõus. Käive oli ettevõttel tunamullu üle 4,275 miljoni.

Siht Saksamaa ja Holland

Eriti tubli tõus tehti ettevõtte ühe omaniku ja tegevjuhi Kalmer Põlluääre sõnutsi aga juba 2010. aastal pärast korralikke investeeringuid. Investeeriti nn masinapargi ehk höövelseadmete uuendamisse. “Sellega tegime hüppe ära ja tõstsime toodangut 60 protsenti,” kinnitas ta. Nuriseda ei saa eriti ka järgnenud aastate üle.

Eelmine aasta jäi ootustele veidi alla. Põhjuseid oli mitu. Näiteks hakkas hooaeg pihta hiljem kui tavaliselt. “Kui tavaliselt hakkab meil elu käima veebruaris, siis eelmisel aastal hakkas alles aprillist,” märkis Põlluäär. “Seda auku aasta lõpuks ära ei täida.” Mõjutajaid oli teisigi, nagu elektrienergia hinnatõus. “See mõjutas meid üksjagu ning seda raha Euroopast ju tagasi ei küsi. Sellega tuleb lihtsalt toime tulla,” tähendas ta.

Sandla Puidu toodang liigub Saaremaalt Saksamaale ja Hollandisse. Sealsete kohapealsete edasimüüjate abiga mingil määral ka Austriasse ja Inglismaale. Katsetatud on ka Hispaaniat, aga kuna sealne turg on siiski suhteliselt ebastabiilne, siis suurt edu seal saavutatud pole. Mingil ajal eksporditi ka Rootsi.

2012. aastal valiti Sandla Puit ka Eesti ettevõtluse arendamise sihtasutuse ekspordi arendamise programmi. Kalmer Põlluäär tõdes, et kogemuse võrra said nad selles osaledes küll rikkamaks, kuid mingit suurt ekspordirevolutsiooni siiski ei tehtud. “Samas saime uusi tutvusi, kontakte,” märkis ta.

Erinevaid aia-, suve- ja puhkemajade mudeleid on Sandla Puidu kataloogis mitukümmend. Palju täidetakse ka n-ö eritellimusi. “Meie erinevus teistest tootjatest ongi see, et püüame rohkem teha eritoodet kliendi jooniste järgi, mitte nii, et meil on oma mudel ja ainult seda müüme,” tähendas Põlluäär. Ta tunnistas ka, et kui tegutsemise algusaastail oli see väga hea variant tegutsemiseks, siis praegu oleks pigem vaja n-ö seeriat, et jõuaks kulusid katta. “Ainult eritoode läheb muidu nii kalliks kätte,” põhjendas ta. Pealegi on konkurents ettevõtte juhi sõnutsi tugev.

Hööveldamata puit – Sandla Puidu puu on kuusk – tuleb kohale mandrilt, mingil määral ka Venemaalt. “Täna (esmaspäeval – toim) tuli üks koorem ka Reta Puidust, püüame nii palju, kui saame, hankida ka Saaremaalt.”

Alanud aastast loodetakse ainult head. “Alati loodad ju parimat,” naeris Kalmer Põlluäär. Oma sõnutsi jälgib ta pea iga päev ilmateadet ja hoiab pöialt, et väga suur külm nende ekspordi sihtriikidesse ei jõuaks. Mida soojemad ilmad seal on, seda rohkem on Sandla Puidul tööd. Tavapäraselt läheb suurem tööhooaeg lahti märtsis. Praegu on aga nt Saksamaal Põlluääre sõnutsi veel üsna soe, seega võib natuke nagu rõõmustada ka.

Praegu kaks koormat nädalas

Põhiliselt käib tootmine Sanda Puidus lattu. Praegu liigub neilt Saksamaa ja Hollandi poole igal nädalal kaks rekkatäit toodangut. “Sel nädalal, kui hästi läheb, peaks isegi kolm minema,” märkis Põlluäär. Kõrghooajal läheb aga tublisti rohkem. Kui palju koormasse toodangut mahub, oleneb sellest, milliste majakestega tegemist. Võib mahtuda vaid kaks, aga võib mahtuda ka üle kümne.

Sandla Puidul läheb 13. tegutsemisaasta. Läinud aasta kevadel saadi tööle üks uus tsehh, aasta lõpul valmis ka kena palkhoone kontoriruumide tarvis. Töötajaid on ettevõttes praegu 40, ent Kalmer Põlluääre sõnutsi oleks neil suurema tööhooaja alguseks mõnda tragi töötajat kindlasti juurde tarvis. Töötajate leidmisega on aga lood nii ja naa. Vahel tuleb endal otsida, teinekord tulevad inimesed end ise pakkuma. “Neid, kes pidama on jäänud, pean küll kiitma – tublid on nad kõik!” kinnitas Põlluäär.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 023 korda, sh täna 1)