Kõljala ja Kärla tegid uued piimarekordid

Tõnu PostSaaremaa produktiivsemad piimatootjad Kõljala POÜ ja Kärla PÜ said mõlemad jagu uutest kõrgustest, kui esimeses neist ületas keskmine piimatoodang lehma kohta 11 000 kilo ja teises 10 000 kilo.

2012. aastal lehma kohta 10 842 kilogrammi piima andnud Kõljala ühistu lehmad lüpsid lõppenud aastal 11 124 kilogrammi ning Kärla PÜ lehmad vastavalt 9401 ja 10 037 kilogrammi.

“Ma arvan, et olen rahul, ega ei tohi ju liiga palju ka tahta, muidu järgmisel aastal pole kusagile minna,” ütles Kõljala POÜ juht Tõnu Post (fotol).

Veel aasta esimese pooles oli Kõljala ühistu lüpsikarja väljalüps veelgi parem, kuid aasta teises pooles tekkisid söödamajanduses probleemid, mis võtsid lehma kohta paarsada kilo toodangut maha.

“Mul lihtsalt on osa esimest niidet siloaunas teise niite taga ja ei saanud sellega enne söötma hakata, kui teine niide on eest ära söödud,” selgitas Post. Umbes kuu aja pärast hakkavad loomad aga taas saama esimese niite silo ning siis loodetavasti tõuseb taas ka piimatoodang.

Tõnu Post ütles, et tema karja holsteini tõugu lehmad andsid toodangut ligemale 12 000 kilo, mis on umbes sama palju kui 2013. aasta Eesti kaks esimest piimatootjat – Soone Farm OÜ Tartumaalt ja Lea Puur Viljandimaalt, kus keskmiseks toodanguks tuli 12 300 kilo lehma kohta.

Rahule ei jäänud Tõnu Post aga tunamullu ostetud Valjala ühistu toodangu juurdekasvuga, mis tõusis 6322 kilolt 7666 kilo peale lehma kohta.

Posti sõnul võinuks keskmine toodang lehma kohta kasvada koguni 2000 kilo, kuid söödaprobleemide tõttu (robotite tarnimine hilines kaks kuud) jäid oodatud tulemused saavutamata.

Rääkides alanud aastast, leidis Post, et praeguse taseme juures Kõljalas ühistul väga suurt liikumist ülespoole oodata pole. Valjalas on aga sel aastal kindlasti ees üks päris korralik tõus.

Kärla PÜ juht Ülar Tänak ütles, et 10 000 kilo on ju ilus number ja selleni jõudmine teeb tunde heaks. Samas lüpsid karja holsteini tõugu lehmad juba varem viiekohalise numbri jagu.

Tänaku sõnul on toodang tõusnud tänu järjepidevale tööle eesmärgiga ettevõtet efektiivsemalt majandada. Kui sageli on jutuks, et kõrge toodang toob kaasa loomade ravikulude tõusu, siis Tänaku sõnul on temal toodangu kasvades piimakarja ravikulud isegi alanenud.

Kärla PÜ juht märkis, et usutavasti jätkub edasiminek ka lähiaastatel. “Kus see õige piir täpselt on, ei oska öelda. Söödan ju loomi pikka aega ikkagi suhteliselt ühesuguselt, pigem oleme jõusööda osakaalu isegi vähendanud,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 421 korda, sh täna 1)