Saarlastele Utria dessandil 12. koht (1)

Reedest laupäevani Ida-Virumaal toimunud luurevõistlusel Utria dessant saavutas Kaitseliidu Saaremaa maleva I võistkond kokkuvõttes 12. koha. Noortest koosnev Saaremaa II võistkond katkestas.

Võistluse läbi teinud Kuressaare ametikooli teabejuht Taavi Tuisk osales dessandil esimest korda. Peamiseks raskuseks pidas ta suhteliselt külma ilma. Kui Jõhvis näitas kraadiklaas 22,5 miinuskraadi, siis põlevkivikarjääride põhjas oli Tuisu arvates veel külmem. “Võib-olla 25 kraadi tuli ära,” sõnas ta.

Jäi sooritusega rahule

Suvel toimuvale admiral Pitka nimelisele retkele saarlased otse ei kvalifitseerunud. Kas sellel osaletakse, on Tuisu arvates seni veel vara öelda. “Luures olime kolmandad ja mõnel alal olime veel eesotsas,” jäi ta seekordse sooritusega rahule. Võistkonda kuulusid lisaks Taavi Tuisule Jüri Linde koos poeg Meelis Lindega, kes pidi kahjuks terviseprobleemide tõttu võistluse katkestama, ja Alo Oll.

Kokku oldi rajal 34 tundi, mille jooksul võistlejad magada peaaegu ei saanud. Esimese 12 tunni jooksul olid vaid 5–10-minutilised vahepausid. Hiljem sai juba kuni pool tundi puhata.

Jüri Linde arvutuste järgi läbiti 78 kilomeetrit. Võistlus ei toimunud kiiruse peale.

“Oluline oli kontrollpunktide vahel ajagraafikusse mahtuda,” selgitas ta. Hilinejad said trahvi. Saare noored katkestasid üsna võistluse alguses. Seega “vanad” nendega rajal kokku ei puutunud.

Taavi Tuisk osales võistlusel tegelikult asendusliikmena: “Kaks päeva varem selgus, et lähen, sest üks võistleja haigestus.”

Sellisel tasemel võistles ta viimati umbes 14 aastat tagasi. Sama seltskonnaga on ta ka varem koos seiklussporti teinud.

Raske retk

Poolelijätmise tunnet tal päris ei tekkinud, aga rasketel hetkedel tuli tõsiselt pingutada just vaimses plaanis.

Suusatamist oli palju. Sel hooajal Tuisk varem suusatanud ei olnud. “Tehnika ja tempo on sellisel retkel matkasuuskadel teine kui murdmaasuusatamises. Kuid suuskadega on siiski lihtsam kui lumes sumbata,” selgitas Tuisk. Näiteks Sirgala karjääris sõideti kuuvalgel kuus kilomeetrit 1,5 tunniga.

Varustus oli hea. Külma ilmaga oli suur abi võistlusteks saadud uuest kaitseväe talvejopest. Kuid tegelikult hakkas seistes külm juba viie minuti jooksul.

“Tulemusi vaadates tundub, et tegu oli päris raske retkega. Võrreldes eelmiste aastatega oli katkestanud võistkondade osakaal palju suurem,” tõdes Taavi Tuisk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 295 korda, sh täna 1)