Minister Kiisler plaanib omavalitsusi jõuga ühendada (28)

SAAREMAA LIITUMISELE SELGE EI! Kiisleriga samasse parteisse kuuluv Raido Liitmäe lubas kohalike omavalitsuste valimiste eel muhulastele: “Muhu vald säilib iseseisva saarvallana, kui muhulased seda ise soovivad.” Foto: Sander Ilvest

SAAREMAA LIITUMISELE SELGE EI!  Muhu vallavanem Raido Liitmäe lubas kohalike omavalitsuste valimiste eel muhulastele: “Muhu vald säilib iseseisva saarvallana, kui muhulased seda ise soovivad.” Foto: Sander Ilvest

Juhul kui regionaalministri algatatud seaduseelnõu omavalitsuste reformimiseks saab seaduseks, on 2017. aasta lõpuks Eestis vaid 63 omavalitsust. Seda ka säärasel juhul, kui omavalitsused ühineda ei taha. Saare maakonnas tähendaks see ühte suurt omavalitsust.

Regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri (IRL) poolt ministeeriumide vahelisele kooskõlastusringile saadetud omavalitsuskorralduse reformi seaduse eelnõu kannab selgelt sõnumit stiilis “ühinege vabatahtlikult või me ühendame teid”.

Regionaalministri idee kohaselt peaks Eestis pärast 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimisi olema kuni 63 omavalitsust, milles elab enamasti 5000 inimest.

Ministri “konkreetseks plaaniks” nimetatud eelnõu näeb ette, et omavalitsused esitavad maavanemale mõne tõmbekeskusega ühinemise otsuse koos vastavate dokumentidega 2014. aasta 30. detsembriks.

Eelnõu kohaselt peab ühinejatel olema ühine piir, samas ei ole maakonnapiirid takistuseks. Juhul kui ei soovita ühineda ja omavalitsusse jääb alla 5000 elaniku, võtavad minister ja valitsus ohjad oma kätte.

“Oleme eelnõus ette näinud ka selle võimaluse, et kui mõnes kohas peaks mingil põhjusel jääma lahtiseid otsi, siis valitsus seob need otsad regionaalministri ettepanekul lõpuks kokku,” selgitas minister Kiisler Saarte Häälele.

Kiisleri arust mõistlik plaan

Konkreetselt Saare maakonna kohta ütles minister, et nii Saaremaa omavalitsuste liit kui ka maavanem on pidanud mõistlikuks kogu saare ühinemist.

“Minu hinnangul on see väga mõistlik plaan,” märkis Kiisler, lisades, et lõpliku kuju saab seadus, mille üks osa on maakondade välja pakutud tõmbekeskuste nimekiri, riigikogus. Ministeeriumid peaksid oma hinnangu andma 24. veebruariks.

“Praegune omavalitsuskorraldus on nagu pealeununenud käsipidur, mis takistab paljude valdkondade arengut,” tõi minister Kiisler võrdluseks.

“Ma loodan küll, et see tugeva vabatahtlikkuse elemendiga reform riigikokku jõuab. Ka otsuse mittetegemine on üks valikutest, kuid siis tuleb endale aru anda, et varsti jääbki meil paljudes kohtades ainult riigibuss käima,” selgitas Siim-Valmar Kiisler.

Teadaolevalt ei ole valitsuskoalitsioonis omavalitsusreformi läbiviimise osas siiski üksmeelt. Reformierakond pooldab rangelt vabatahtlikku ühinemist, mistõttu on alust arvata, et sellisel kujul Kiisleri idee valitsuses läbi ei lähe.

Saaremaa suurima omavalitsuse – Kuressaare linna – volikogu esimees Toomas Takkis ütles, et ta pole seaduseelnõu veel näinud, kuid esmalt tuleb vahest siiski oodata ja vaadata, kas see üleüldse heakskiitu leiab.

Kas mahub veskikivide vahele?

“Eks me varsti näe, kuidas see eelnõu valitsuskoalitsiooni erakondade ministrite juhitud ministeeriumide veskikivide vahelt läbi mahub,” sõnas Takkis.

Huvitavasse olukorda paneb see seaduseelnõu Muhu valla. Nimelt on Muhu vald alati rõhunud iseolemise soovile. Seaduseelnõu neile seda võimalust ei jäta, kuna piisava suurusega omavalitsust nad üksi moodustada ei suuda. Seega tuleks neil ikkagi liituda mõne teise omavalitsusega.

Muhu vallavolikogu esimees Ain Saaremäel ütles, et ta ei ole seaduseelnõu veel lugenud ega oska praegu kommenteerida. “Kindlasti puudutab see enamikku omavalitsusi,” märkis Saaremäel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 568 korda, sh täna 1)