Jürgen Ligi: riigi parvlaevad võivad olla riigiabi (4)

Jürgen LigiRahandusminister Jürgen Ligi ütles eile riigikogus arupärimisele vastates, et majandusministeeriumi plaan soetada riigile neli parvlaeva võib kvalifitseeruda riigiabiks, milleks tuleb küsida luba Euroopa Komisjonilt.

Kas MKM-i pakutud nelja parvlaeva soetamise skeem ei lähe riigiabi põhimõtete alla?

Seda tuleb kontrollida, selleks tuleb konsulteerida Euroopa Komisjoniga ja see voli on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil. Kui see peaks minema selle piirangu alla, siis tuleb riigiabi luba taotleda, selles ei ole midagi liiga ebatavalist.

Kuidas tagab AS Tallinna Sadam avatud turumajanduse tingimustes sellele projektile teie arvates asjaomase sektori keskmise aastase tasuvuse?

Eks see ole nüüd eeltingimus, tähendab, riigiabi vältimise eeltingimus on see, et tasuvus oleks turupõhine. Seda peab tagama tema partner majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, et see ökonoomika paigas oleks. See puudutab prahitasusid jne.

Kas riigihanke korraldamine nelja uue laeva projekteerimiseks, ehitamiseks ja liinile saatmiseks (1. oktoobril 2016) pole mitte lootuselt hilinenud?

Valitsuskabinet avaldas muidugi kahtlust ka selles suhtes. Juhul kui ei õnnestu, siis tuleb majandusministeeriumil üks vahehange korraldada, ja alternatiiv on ikkagi hilisema valmimistähtajaga laevade ehitamine. Aga ei saa ju ka välistada, et olemasolevate laevade omanikud konkursil osalevad.

Riigieelarve teise lugemise järgselt suurendas riigikogu parvlaevade dotatsioone ca 600 000 euro võrra eesmärgiga tihendada liinigraafikuid. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei ole riigikogu kinnitatud sihtfinantseeringu kasutamist järginud. Kuidas teie MKM-i teguviisi hindate?

Kõigepealt, liinigraafikuid on tihendatud. Aga raha andmine riigieelarvest on eeldus, see ei ole kohustus kogu raha ära kasutada. Eks ikka peab raha kasutamise otstarbekust kogu aeg hindama ja vaatama, milline on tegelik vajadus.
Ma ei usu, et riigikogu siin raha eraldades oli täpsem, kui suudab olla jooksvalt selle põhjal majandusministeerium. Nii et raha on kulutatud otstarbekalt ja kui kõik ei ole hästi kulutatud, siis järelikult on paremini või vähemaga hakkama saadud.

Riigiabi on igasugune liikmesriigi poolt või riigi ressurssidest ükskõik missugusel kujul antav abi, mis kahjustab või ähvardab kahjustada konkurentsi, soodustades teatud ettevõtjaid või teatud kaupade tootmist, ühisturuga kokkusobimatu niivõrd, kuivõrd see kahjustab liikmesriikide vahelist kaubandust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 657 korda, sh täna 1)