Saaremaa Sadamast läks teele esimene koorem hakkpuitu (23)

LAEVA OOTEL: Saaremaa sadama kaile veetud hakkpuit ootas kolmapäeva õhtul laeva saabumist. Foto: Sander Ilvest

LAEVA OOTEL: Saaremaa sadama kaile veetud hakkpuit ootas kolmapäeva õhtul laeva saabumist. Foto: Sander Ilvest

Eile laaditi Saaremaa Sadamas esmakordselt kaubalaevale hakkpuitu, mis viiakse Taani soojus- ja elektrienergia tootmiseks.

“Enne kruiisihooaja algust tahaks teha maksimaalselt kaheksa laevatäit, aga vaatame, mis elu toob,” ütles hakkpuidu eksportija OÜ United Loggers juhatuse esimees Peeter Volke. United Loggers kasutab hakkpuidu transportimiseks oma tütarettevõtte 100 meetri pikkust kaubalaeva, mis mahutab 7500 kantmeetrit (umbes 85 autokärutäit) hakkpuitu.

Peeter Volke sõnul on Taani viidav hakkpuit tehtud Kuressaare linnast põhjapoole jäävate metsade puidust, mis on hangitud kohalike ülestöötajate käest.

Saaremaa Sadama järelevaataja Jüri Grišin ütles, et peale nüüdse hakkpuidulasti on sadama tegutsemisaja jooksul seal käinud vaid kolm kaubalaeva. Saaremaa Sadamast on viidud ümarpuitu, politseikaater Horvaatia politseile ja suuregabariidilisi plastikdetaile Norrasse.

AS-i Saarte Liinid müügijuhi Ants Tammlehe sõnul on igati teretulnud, et uus sadam tööd saab. Samas märkis ta, et Roomassaare sadama jaoks ei sobi OÜ United Loggers logistika, mis seisneb selles, et kai peale veetud hakkpuit seisab seal nädal või paar, enne kui laev selle ära veab.

“See on jube veniv ja pikk protsess, mida Roomassaare sadam endale lubada ei saa, sest meil on selleks liiga tihe graafik, et anda kai nii pikaks ajaks ühe firma kätte,” selgitas Tammleht. Küll kasutab United Loggers aga teisi Saarte Liinide sadamaid nagu Rohuküla, Heltermaa ja Virtsu.

Peeter Volke sõnul ei ole Roomassaare sadama süvis tänapäeva laevade jaoks piisavalt sügav, mis paneb sadama kasutamisele suured piirangud. “Laevad suurenevad ja paisuvad, aga seal on kai süvis vaid 4,7 m,” ütles Volke. “Selliseid laevu enam pole, need on kõik naelteks tehtud,” lisas ettevõtja, kelle sõnul on nendegi aluse süvis 5,2 meetrit.

Volke hinnangul pärsib Roomassaare sadama tegevust seegi, et sadam töötab ühe vahetusega. “Võib öelda, et Saaremaal kasvab metsaressurssi rohkem, kui Roomassaare sadam välja suudab viia,” nentis hakkpuidu tootja. “Ekspordipotentsiaal ja maaomanikele laekuv raha oleks tunduvalt adekvaatsem ning võib-olla ka laekuks kiiremini, kui puit ei mädaneks metsas,” osutas Volke, kes on seda meelt, et Roomassaare sadama praeguste tehniliste näitajate juures ei vasta see sadam enam maakonna vajadustele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 413 korda, sh täna 1)