Külmataadiga koos tuli kolm korstnapõlengut

Saaremaa päästjad said kolmapäeval kolm väljakutset, mis olid seotud tahma põlemisega korstnas. Kõigil kolmel juhul teavitati majaomanikke korstnapühkimise vajalikkusest. Küttekoldeid tuleb puhastada nii sageli, et tahmapõlenguid ei tekiks.

Eramaja omanik Nasvalt kirjeldas tahmapõlengut kui vuhisevat häält korstnas. Tema kinnitusel jõudsid päästjad kohale kaheksa minutiga. Voolikuid laiali ei veetud. Korstnajalg kontrolliti vastava anduriga üle. Majaomaniku sõnul olid nii korstnajalg kui ka soemüür pärast põlengut tulikuumad. “Temperatuur pidi põlemishetkel tõusma 1000 kraadini,” vahendas ta päästjatelt kuuldut.

Kohal käis ka menetleja ja majaomanikule tehti suuline hoiatus. Kuigi alles möödunud kevadel oli majas käinud korstnapühkija, kes juhtis ka tähelepanu pigile korstnas, ei osanud majaomanik toona selle vastu midagi ette võtta.

“Täna käis teine korstnapühkija, kes jättis pulbri, mida tuleb pärast kütmise lõppu sütele puistata,” rääkis majaomanik. See peaks pigi tekkimise ära hoidma. “Purk seda pulbrit maksab 9 eurot ja sellest peaks jätkuma kuuks ajaks,” täpsustas ta.

“Üldises pildis võib öelda, et neid võimalusi on mitmeid, mis viivad tahmapõlenguteni,” ütles Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht Viktor Saaremets. Üks põhjus on kindlasti valed kütmisvõtted ja -materjalid.

Märjad puud, kõikvõimalikud värvilised reklaamlehed, kilekotid jmt praht ei ole mõeldud ahju toppimiseks. Samuti on oluline jälgida, et kütmise ajal oleks küttekoldele tagatud piisav hapniku juurdevool, sest põlev materjal vajab korralikuks põlemiseks õhuhapnikku. Kui selle piisav juurdevool tagatud ei ole, siis tekitab seegi pigi.

“Ja korstnapühkija peab ka oma tööd oskama,” rõhutas Saaremets. Kuigi eramajas võib oma korstnat ka ise pühkida, tehakse seda tihti puudulikult.

Seega peab kord viie aasta jooksul käima paberitega, õppinud korstnapühkija, kes annab tehtud tööde kohta ka akti.

Kolm põlengut

• Kell 8.54 teatati, et Kaarma vallas Nasva alevikus tuleb korstnast paksu suitsu ja lendab ka sädemeid. Kohalesõitnud päästjad kustutasid tahmapõlengu.

• Kell 17.42 teatati, et Orissaares Pärna tänaval tuleb maja korstnast paksu suitsu ja sädemeid. Ka see tahmapõleng kustutati.

• Kell 19.20 said päästjad kutse tahmapõlengule Pihtla valla Haeska külas. Ka seal nähti korstnast tõusvat leeki, mis päästjate kohalejõudmise ajaks oli juba sumbunud. Päästjad kontrollisid küttekolde üle.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 487 korda, sh täna 1)