SÜM-i mehed on tänavu taas oma sõiduvees (2)

LAUL LAS KÕLADA: Järjekordses proovis on SÜM-i mehed (paremalt) Tiit Aavik, Ainar Viires, Tõnu Grepp, Olev Aru, Algis Moondu, Mikk Saarela, Sven Tehu, Margus Birkenfeldt ja Matis Sikk hakkamist täis ja laulavad just nõnda, kuis abidirigent Ester Soe “taktikepp” liigub. Foto: Sander Ilvest

LAUL LAS KÕLADA: Järjekordses proovis on SÜM-i mehed (paremalt) Tiit Aavik, Ainar Viires, Tõnu Grepp, Olev Aru, Algis Moondu, Mikk Saarela, Sven Tehu, Margus Birkenfeldt ja Matis Sikk hakkamist täis ja laulavad just nõnda, kuis abidirigent Ester Soe “taktikepp” liigub. Foto: Sander Ilvest

2013. aasta pani mõned asjad Saaremaa meeskoori SÜM jaoks sedavõrd liikuma, et äsja alanud aasta tuleb tõeliselt tegus. Iga õnnestunud ettevõtmine põhjustas justkui jälle teise, nagu ütleb koorivanem Tiit Aavik.

Koorivanem usub, et SÜM-i tegevus sai hea hoo sisse alates õnnestunud 40. sünnipäeva kontserdist mullu aprillis. Selleks valmistuti põhjalikult ja tulemus tuli. Emotsioone ja selget lauluhuvi suurenemist meeste hulgas õhutas suvine laulmine maestro Eri Klasi käe all ooperipäevadel.

Sügishooaeg algas varakult ja eesmärgiks oli seatud hea esinemine meeskooride võistulaulmisel. Oli SÜM-il ju viie aasta tagune I koht C-kategoorias kaitsta ja sellega saadi hakkama. “Nagu viis aastat tagasi, nii ka seekord anti selgelt mõista, et Saaremaa mehi soovitakse edaspidi näha B-kategoorias,” tõdes koorivanem. Möödunud sügisel tuli koori ka mitu meest n-ö puhkuselt tagasi ja lisandunud on täiesti uusi mehi.

Sõit Pariisi külje alla

Uute meeste üle rõõmustas ka koori peadirigent Mari Ausmees. “Oleme väga õnnelikud meile lisandunud mitme tenori üle. Igasse häälerühma on uued mehed aga alati oodatud, eriti ootab lisajõudu bariton!” kinnitas Ausmees.

Alanud aasta kujuneb tegusaks. Näiteks 25. jaanuaril on SÜM kutsutud esinema Estonia kontserdisaali Eesti kooriühingu aastaüritusele. “Meie suureks ja ehmatavaks üllatuseks oleme samas esitatud ka väljakuulutatava aasta koori nominendiks,” märkis Tiit Aavik. Koorivanem lisas, et ta ei julge küll loota, et SÜM aasta kooriks osutub, aga juba ainuüksi see, et sind on 1182 koori hulgast välja valitud, on väga suur tunnustus. “Ja eeskätt tunnustus meie toredatele dirigentidele Marile ja Estrile (Ester Soe – toim),” kinnitas ta. See, et SÜM nõnda suurest hulgast kooridest 10 väljavalitu sekka on arvatud, on paras vägitükk ka koori juhatuse esimehe Asko Berensi arvates.

Järgmine suurem siht on kontsertreis, mis üle mitme aasta ette võetakse. Kui alates 1992. aastast oli SÜM-il suurem reis igal aastal ja läbi said käidud kõik Läänemere suuremad saared, samuti enamik Kuressaare sõpruslinnu, siis paaril viimasel aastal on reisimises vaheaeg olnud. “Nüüd võime aga öelda, et mais läheme me kindlasti!” kinnitas Aavik. Sihtmärk on kooril osalemine Pariisi külje all Fontainebleau’ väikelinnas festivalil Colors of Europe (Euroopa Värvid). See toimub kolmandat korda ja osalevad kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. “Saime sellele festivalile pihta tänu “oma küla tüdrukule” Kersti Kirsile, kes on Eesti suursaatkonna kultuurinõunik Pariisis,” märkis koorivanem. Asko Berensi sõnul on Eesti seal SÜM-i näol ka esmakordselt esindatud. “Nii et me ei esinda enam mitte ainult Saaremaad, vaid lausa kogu Eestit,” nentis ta.

Muus osas on koori ajakava küll veel lahtine, aga soov on jõuda ka Luxembourgi, kus teadupärast on väga suur eestlaskond. Kava, millega välisreisile minnakse, püütakse Mari Ausmehe sõnul võimalikult mitmekesine teha. “Muidugi kuulub sinna laule laulupeo repertuaarist, mis ju kõik kenad eesti laulud, aga mõtlema peab ka väheke rahvuslikuma poole peale.”

Sondeerivad pinda

Tiit Aaviku sõnutsi on nad sondeerinud ka 2015. aasta reisiasju, aga see on veel toores. Asko Berens lisas, et neil on nt paar kutset Põhja-Ameerikasse, millega pisut ka tegeletakse. See on ühest küljest tohutult põnev, kuid ühtlasi ka suur vastutus, kas mehed suudavad ja jaksavad oma taset hoida või isegi tõsta. “Meil oli paar päeva tagasi meeskoori uueaastapidu ja oma kõnes meestele ütlesin naljaga pooleks, et see kõik on meie enda süü ja meie enda kokkukeedetud supp, mis tuleb nüüd ka koos ära süüa,” naeris ta.

Ettevalmistused laulupeoks on kooril juba alanud, sest tulemas on ettelaulmised ja muud vajalikud jõukatsumised. “Laulupeo ettevalmistus väga rängaks ehk ei kujune, sest kavas on ju ka varem õpitud asju, eriti just staažikamate lauljate jaoks. Aga alahinnata või kuidagi lohinal ka ei saa minna,” märkis koorivanem.

Hiljuti otsustas sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond nõukogu määrata Mari Ausmehele Heino Kaljuste fondi 2014. aasta stipendiumi. “See oli ikka küll tore üllatus,” kinnitas koori peadirigent ja lisas, et väärtustab talle osaks saanud tunnustust väga.


Mees, tule laulma!

Kõik eespool räägitu peaks meestele olema üsnagi suureks stiimuliks, miks just meeskooris laulda. Oleme uutele huvilistele alati avatud, eriti just praegu, kui algab ettevalmistuste-harjutuste uus tsükkel. Kohe tulijatel ja usinamatel õppijatel võib avaneda ka võimalus reisil osaleda.

Ootame mehi Kuressaare muusikakooli saali teisipäeviti ja neljapäeviti kell 19.

Tiit Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 810 korda, sh täna 1)