Haige mudilase lasteaeda toonud vanemad nullivad teiste vaeva (55)

TERVED LAPSED, RÕÕMSAD LAPSED: Ristiku lasteaia direktori Monika Talistu sõnul on Ristiku lasteaed hoolega ja tulemuslikult selle nimel teavitustööd teinud, et vanemad oma haiged lapsed koju jätaksid. Fotol Ristiku lasteaia karneval eelmise aasta veebruaris. Foto: Sander Ilvest

TERVED LAPSED, RÕÕMSAD LAPSED: Ristiku lasteaia direktori Monika Talistu sõnul on Ristiku lasteaed hoolega ja tulemuslikult selle nimel teavitustööd teinud, et vanemad oma haiged lapsed koju jätaksid. Fotol Ristiku lasteaia karneval eelmise aasta veebruaris. Foto: Sander Ilvest

Kuigi Kuressaare lasteaiadirektorite kinnitusel on need emad-isad, kes oma tõbised mudilased kojujätmise asemel hommikul lasteaeda toovad, erand, leidub lapsevanemaid, kelle arvates on see tõsine probleem.

Omaenda ja teiste laste, aga ka õpetajate tervisest mitte hoolivate lapsevanemate käitumine ajendas Kuressaare Pargi lasteaia Poku rühmas käiva tütre ema Erika Salajõed kirjutama oma rühma lapsevanematele kirja.

Rühma listi pandud kirjas tõdes ta, et kui kodus on laps terve, siis niipea, kui ta lasteaeda viia, hakkavad haigused tulema.

“Väikeste laste rühmas tuleb lootusetu tunne – ravid oma lapse haigusest priiks, nähes selleks vaeva paarist nädalast kuni kuu ajani, siis tuuakse aga – täiesti külma kõhuga – silmnähtavalt haige laps lasteaeda. Seega nullitakse kogu su vaev,” kirjutab Salajõe.

Probleem suurem sõimerühmas

“Endalgi on väga raske olla, kui pea on nohust paks, kui ajab aevastama, nii et pisarad voolavad põski mööda alla, ja kurgus kipitab, ajab köhima. Kuidas peaks siis laps end tundma?”

Salajõe sõnul on õpetajad lapsevanemate otsuste suhtes jõuetud ega saa midagi parata, kui vanem haige lapse rühmauksest sisse lükkab, öeldes, et ta peab tööle minema. Kirja autori hinnangul on probleem suurim just sõimerühmas.

Salajõe arvamusega nõustub ka Kuressaare Pargi lasteaia hoolekogus Poku rühma esindav lapsevanem Heidi Verbitski. “Ma ei tea, kuidas mujal, aga meie rühmas on see tõesti probleem, mis teeb tigedaks,” ütles ta.

Verbitski tunnistas, et mõistab vanemaid, kes muretsevad oma töökoha säilimise pärast ja kardavad kaotada töötasus. “Aga tuleb leida võimalus laps koju jätta. Pealegi makstakse haige lapsega hoolduslehele jäämisel 80 protsenti palgast esimesest päevast alates.”

Heidi Verbitski leiab, et probleemi lahendamine sõltub eelkõige lapsevanemate oma suhtumisest, ent ka õpetajad peaksid olema karmimad ning mitte nõustuma haigeid lapsi vastu võtma. “Lasteaias kehtib ju kodukord ja lapsevanemad teavad seda.”

Salajõe ja Verbitski loodavad, et ehk aitab kiri kaasa lapsevanemate teadlikkuse tõstmisele.

Pargi lasteaia direktori Riina Saare sõnul on selliseid vanemaid, kes toovad lasteaeda haige mudilase, õnneks siiski üksikuid. “See probleem on teravam nooremates rühmades,” nentis ta. “Valdavalt on meie lapsevanemad aga mõistlikud ning hoolivad oma ja teiste laste tervisest. Tegeleme probleemiga aasta-aastalt ikka ja jälle, sest igal aastal tuleb lasteaeda uusi lapsevanemaid.”

Rohu lasteaia direktori Anne Maripuu sõnul oskavad vanemad arvestada sellega, et haige laps tuleb koju jätta. “Praegu tundub mulle küll, et vanemaid, kes sellest nõudest mööda vaatavad, ei ole,” lausus ta. “Sügisel, kui tulevad uued lapsed, on nende vanematega vaja rohkem rääkida, aga praegu, aasta keskel on juba rahulikum. Praegu pole ka suurt viiruste lainet.”

Ristiku lasteaia direktori Monika Talistu sõnul on Ristiku lasteaed hoolega ja tulemuslikult selle nimel teavitustööd teinud, et vanemad oma haiged lapsed koju jätaksid. “Ka nohu on haigus,” toonitas Talistu.

Praegu suurt haiguspuhangut pole

Talistu ja lasteaia tervishoiutöötaja Angela Siinori kinnitusel suurt haiguste puhangut Ristiku rühmades praegu ei ole.

“Kui näiteks ühes rühmas on mõned lapsed saanud üksteise käest viiruse ja haigeks jäänud, siis kogu 240 lapsega lasteaia peale on see õnneks väga väike arv,” lausus Siinor.

“Osa puudumisi võib olla tingitud ka sellest, et vanemad on otsustanud oma lastele puhkepäevi anda,” märkis Talistu.

Kuressaare perearsti Lii Saare hinnangul on praegune aeg ülemiste hingamisteede viirustesse haigestumise poolest keskmine ning mingit suurt puhangut ei ole. Ka esimesed külmad ilmad pole haigestumisi juurde toonud.

Dr Saare sõnul ei tohiks haigestunud last lasteaeda viia. Nii kui esimesed nähud ilmnevad, tuleb lapsed kohe koju jätta. “Kui on köha, nohu või palavik, siis peab last kodus ravima,” rõhutas Lii Saar.


KOMMENTAAR

Riina Saar, Kuressaare Pargi lasteaia direktor:

Olen lasteaias töötanud üle 30 aasta ja tean, et see probleem oli, on ja jääb. Kunagi, kui ma sõimerühmakasvatajana tööle tulin, oli nõue, et kasvataja pidi igal hommikul lapsi kraadima, neil kurku kontrollima ja vastuvõtupäevikut pidama. Hommikune laste vastuvõtt võttis aega ja lapsevanemad arvestasid sellega. Ei oska tagantjärele öelda, kas tol ajal toodi haigeid lapsi lasteaeda vähem kui nüüd.

Ka tänasel päeval kehtib lapsevanematele nõue, et haiget last ei tohi lasteaeda tuua. Sellest räägitakse vanematele kohe esimesel lapsevanemate koosolekul ja selle kohta annavad teavet ka rühma õpetajad. Vastava info saab kätte lasteaia kodulehelt, lasteaia kodukorrast.

Kuid mida näitab igapäevane elu? Lapse haigestumisel perearsti poole pöördumise kohta lasteaial info puudub, kuna laps tuuakse lasteaeda ilma tõendita. Lasteaial jääb saamata info, kas last on arsti nõuannete järgi ravitud või kas arst on lapse terveks tunnistanud.

Praegune olukord rajaneb üha rohkem vastastikusel usaldusel, et lapsevanem toob lasteaeda terve lapse. Paraku näevad rühmaõpetajad, et laps tuuakse lasteaeda ja tunni-kahe pärast ilmnevad tal silmnähtavad haigusenähud (mädased silmad, nohu, köha). Õpetajad reageerivad kohe ja teatavad lapsevanemale. On olnud juhuseid, kus lapsevanem süüdistab õpetajat, et iga väikese nohu pärast saadetakse laps koju…

Sageli on lapsevanem probleemi ees, et tal ei ole last kuhugi panna, kuna peab tööl käima. Lasteaed toetab siiski lapse tervisest lähtuvat seisukohta, et isegi nohu ja köha korral jäetakse laps koju. See probleem on teravam just nooremates rühmades. Valdavalt on meie lapsevanemad siiski mõistlikud ning hoolivad oma ja teiste laste tervisest.

Selle probleemiga tegeleme aasta-aastalt ikka ja jälle, sest igal aastal tuleb lasteaeda uusi lapsevanemaid, kellega koostööd teha. Oleme kutsunud perearste lapse tervisest rääkima ja oleme välja töötanud haiguste ennetamistegevused.

Ei tahaks minna tagasi aega, kus õpetaja kraadis ja kontrollis last riietusruumis, peame siiski oluliseks pere ja lasteaia vahelist teineteise usaldamist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 6 228 korda, sh täna 1)