Harri ja Leili Kommel lõpetavad piimatootmise (4)

Mõned aastad tagasi Eesti kõige tervema piimakarja kasvataja tiitli pälvinud Pöide valla Posti talu lõpetab sel kevadel piimatootmise.

“Sel kevadel, kui silo otsa saab, siis lõpetame,” ütles Mui külas asuva Posti talu perenaine Leili Kommel, kes peab loomi koos abikaasa Harriga.

Leili Kommeli sõnul sunnivad neid piimatootmist lõpetama vanus ja terviseprobleemid. “Käisin kaks aastat tagasi väga raskel operatsioonil ja arvan nüüd, et äkki võiks enne surma natuke ka niisama ringi vaadata,” ütles Leili, kelle sõnul ei soovi ka abikaasa Harri enam üksi laudas toimetada. “Lehmad panevad muretsema ja meil on iga lehm nagu perekonna liige, kelle järgi peab hirmsasti passima,” lisas ta.

Leili Kommeli sõnul pole neil loomapidamise ülevõtmist ka lastelt oodata. “Lapsed on kõik Tallinnas ja lapselapsed on kes sõjaväes, kes ülikoolis,” ütles Leili. “Kes mängib korvi, kes hulgub maailma mööda ja on IT-mees, siia lehmavaiaks nad ei sobi.”

1988. aastast lüpsilehmi pidanud Leili Kommel tunnistas, et kahju on muidugi lehmapidamist lõpetada. “Meie valla vetarst ütleb ka, et ta ei kujuta ette, missuguse närvivapustusega ma sel hommikul tõusen, kui lehmad on auto peale pandud ja järgmisel hommikul pole laudas neid, kellele pai teha,” rääkis Leili Kommel, kellel arst on liigsetest pingeteks ülesaamiseks soovitanud isegi rohtu võtta. “See on üks apteegist vabalt ostetav asi,” täpsustas ta.

Posti talu piimakarjas on praegu viis lüpsilehma, kuid pärast piimatootmise lõpetamist jääb vaid üks lehm oma tarbeks. “Meie külas ei ole siin lähikonnas mitte ühte lehma enam,” tõdes Leili Kommel.

2008. ja 2009. aasta jõudluskontrolli näitajate põhjal oli Posti talu piimakarja toodangus kuni 100 aastalehmaga karjade arvestuses Eestis kõige madalam somaatiliste rakkude arv. Ehk teisisõnu – Posti talus oli riigi kõige tervem piimakari.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 929 korda, sh täna 1)