Linnuses avati käsitöömeister Tiiu Saani kütkestav isiknäitus (FOTOD) (1)

Linnuses avati käsitöömeister Tiiu Saani kütkestav isiknäitus

MUSTJALA TRIO: Käsitöömeister Tiiu Saan (keskel) näituse avamisel omakandinaiste Valve Lõhmuse (vasakul) ja Hildegard Truuga. Foto: Sander Ilvest

Eile pärastlõunal Kuressaare linnuse keldrisaalis avatud Mustjala käsitöömeistri Tiiu Saani (69) isiknäitus kütkestas publikut oma mitmekülgsusega.

“Temaga on olnud ääretult meeldiv suhelda mistahes teemal. Seetõttu sain hästi palju positiivseid emotsioone. Usun, et käsitöömeistri positiivsus avaldub mitmel viisil ka näitusesaalis,” ütles näituse avamisel Saaremaa muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe.

Staažika muuseumimehe sõnades veendusid kõik avamisel olnud näitusekülastajad. Tunnustussõnu ütlesid käsitöömeistrile muuseumi direktor Endel Püüa, Mustjala vallavanem Kalle Kolter, Tiiu Saani seltsikaaslased tema koduvallast, rahvakultuurispetsialist Krista Lember ja paljud teised.

Mitu eset, alates pisikestest käpikutest, tikitud piltidest, kudumitest kuni suurte vaipade ja nägusate Mustjala rahvariieteni välja, Tiiu Saan kodust kaasa tõi, seda ei osanud ta ise öeldagi.

Kas midagi koju kirstudesse ka jäi? “Esimene ja teine noorus jäid koju. Tööde mõttes,” selgitas Tiiu Saan, kes võttis tikkimisnõela kätte ja tegi esimesed linikud valmis juba teismelise tüdrukuna.

Loomingulisusest rääkides tõdes Tiiu Saan, et lapsena ei osanud ta ühtegi lille joonistada. “Nüüd tulevad külanaised mulle külla ja ütlevad, et joonista ühe asja peale ja teise asja peale. Mulle endale meeldib tikkimine üle kõige. Käsitööd saan teha õhtutundidel. Päeval tuleb väljas tööd teha. Talvine aeg ongi käsitöö tegemiseks.”

Näituse kujundajad on eksponaadid saalis oskuslikult paigutanud. Üks rahvariides nukk on näiteks kätkis magamas. Küsimuse peale, kas ka kätki on kodust kaasa võetud, kostis Tiiu Saan, et puutööd tema ei tee. Vaimukad naised need Mustjala naised…

Tiiu Saani esimene näitus oli viis aastat tagasi Mustjala rahvamajas. Vallavanem Kalle Kolteri sõnul oli ka siis terve rahvamaja saal ilusaid erksavärvilisi meistritöid täis.

“Järgmise näituse teen siis, kui saja-aastaseks saan. Vahepeal pole aega,” lubas Tiiu Saan.

Näitus jääb Kuressaare linnuse keldrisaalis avatuks 16. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 023 korda, sh täna 1)