Konfiskeeritud relvad naasid sõjamuuseumi (12)

Konfiskeeritud relvad naasid sõjamuuseumi

TAGASI HOIDLAS: Saaremaa sõjavara seltsi relvur Sergei Ruus, seltsi juht Margus Sinimets ja kollektsiooni looja Joel Nõukas tagasitoodud eksponaate üle vaatamas. Foto: Tõnu Veldre

Kolmapäeva pärastlõunal saabusid Orissaarde Saaremaa sõjavara muuseumi relvahoidlasse pakendid ajalooliste relvade ja nende osadega, mis olid 2012. aasta veebruaris samast hoonest ära viidud.

Relvad konfiskeeriti staažikalt relvakollektsionäärilt Joel Nõukaselt, kellel oli olemas eraisikuna relvade kollektsioneerimise luba, mis seoses kriminaalasjaga tühistati. Läbiotsimisel leidsid kaitsepolitseinikud hoonest suures koguses arvel mitte olevaid tulirelvi, nende osi ja lõhkeainet.

Nõukas ütles, et ühel hetkel kasvas kollektsioon tal üle pea. “Relvi ja nende olulisi osi peab arvele võtma Kuressaare politseijaoskonnas. Iga operatsiooni eest tuli maksta riigilõivu ja Kuressaares käimiseks tuli võtta vaba päev,” rääkis Nõukas toona. Nii need relvad tal kapinurka kogunesidki.

Väärtuslikud relvad

Eelmise aasta 23. oktoobril mõisteti oma süüd tunnistanud Nõukasele Kuressaare kohtumajas kokkuleppemenetlusega nelja aasta pikkune tingimisi vanglakaristus. Konfiskeeritud relvad määrati hävitamisele.

Orissaares oli 2007. aastal moodustatud MTÜ Saaremaa Sõjavara Selts, mille asutajaliikmete hulka kuulus ka Nõukas. “Kuna seltsil on 2012. aastast juriidilise isikuna relvade kollektsioneerimise luba, otsiti võimalusi ajalooliste relvade päästmiseks,” ütles seltsi juhatuse esimees Margus Sinimets.

Tema algatusel tellis selts relvadele ekspertiisi, mis tunnistas kogu ajalooliselt väärtuslikuks. “Tänu sellele avaneski võimalus kohtuotsuse muutmiseks,” märkis Sinimets.

Margus Sinimets soovis tänu avaldada kohtunik Kristel Pedassaarele, kes relvade ja nende osade algse hävitamisotsuse ümber muutis.

“Kohtunik lähtus otsust tehes seadusest. Aga need ei ole lihtsalt relvad. Igal relval on oma ajalugu,” rääkis seltsi juht. “Seltsi nimel tahan kohtunik Pedassaarelt vabandust paluda, sest netikommentaariumides nimetati teda tuimaks ametnikuhingeks. Tegelikult suhtus ta meisse vägagi mõistvalt,” nentis Sinimets. “Minu teada oli see talle esimene ajalooliste relvadega seotud kohtuasi.”

Joel Nõukas omakorda tänas neid heategijaid, kes tema toetuseks seltsile raha üle kandsid, et maksta kohtus käimisega seotud kulusid. “Kes toetas rahaliselt, kes hea sõnaga,” mainis Nõukas.

“Algul ma võtsin ikka raha vastu, aga seda läks nii paljuks, et ma keelasin raha ülekandmise ära. Las mingi karistus jääb ikka minu kanda ka,” rääkis ta.

155 uut eksponaati

Orissaarde jõudnud relvi ja nende osi oli nii palju, et politseiametnikul kulus nende seltsile üle andmiseks rohkem kui viis tundi. Nüüdseks on seltsi relvade kollektsioneerimisloal 155 nimetust eksponaate juures. Sinimets täpsustas, et mitte kõik relvad ei olnud töökorras ja komplektsed. “Üle anti nii maa sees peidus olnud kui ka tulekahju üle elanud ajaloolisi relvi,” selgitas ta.

Seltsi juht ei välistanud, et tulevikus tuleb osa arvele võetud esemetest deaktiveerida. “Ära hävitada jõuab alati,” nentis sõjaajaloohuviline. Pealegi on tema sõnul valmimas uus relvaseadus, mis peaks ajalooliste relvadega seonduva osas kollektsionääride jaoks üht-teist lihtsamaks muutma.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 724 korda, sh täna 1)