Estoonlased toovad Saaremaale suure opereti- ja balletifestivali (3)

Estoonlased toovad Saaremaale suure opereti ja balletifestivali

FESTIVAL TULEB! Estonia peadirektori Aivar Mäe sõnutsi on etendustega ringirändamine keeruline ja kallis, kuid festival tuuakse sügisel üle mere igatahes. Foto: Sander Ilvest

Sel sügisel, vahetult pärast Saaremaa rallit, on saarlastel oodata midagi uut ja ilusat. Nimelt on rahvusooper Estonia ja Eesti rahvusballett korraldamas siin festivali “Estoonlastelt saarlastele”.

Eile viibis Saaremaal rahvusooperi Estonia peadirektor Aivar Mäe, et arutada vallajuhtide, ettevõtjate ning linna- ja maavalitsusega festivali toimumist ja toetamist. Mäe oli tegutsemistahet täis ja üdini positiivne. Tema sõnutsi ihkavad nad festivali programmiga n-ö läbi katsuda saarlastest publiku kõik vanusegrupid, alustades sisuliselt nullist.

“Teeme nimelt Kuressaare linnateatri sinises saalis ka beebikontserte,” avaldas ta. Need beebikontserdid toimuvad Aivar Mäe sõnul ühel suurel tekil, mille estoonlased on kokku õmmelnud. Kohti on sellel 60 lapsele ja kavas on neid kontserte kaks.

Festival avatakse Paul Hindemithi kammerooperiga “Pikk jõulueine”, millega Estonia lavastaja ja nõunik Arne Mikk tähistab oma 80. sünnipäeva. Ka see toimub linnateatris.

Ka saare noored panevad muusikakoolide baasil festivaliks ühe etenduse kokku. “Toomas Edur viib läbi tantsutunde ja meie lauljad laulutunde. Seda hakatakse ette valmistama aprilli lõpust ja lavaküpseks peab see saama 15. oktoobriks,” ütles Mäe. Selle saarlaste “omaproduktsiooni” muusikaline juht on Priit Aimla ja seda lavastab Mart Mikk. Asjaga on seotud ca 150 last-noort.

Osa valmistab ka dekoratsioone, valmistatakse ette grimeerija, tehakse rekvisiite. Valmiskujul jõuab see etendus lõpuks Kuressaare spordikeskuses püstitatavale suurele lavale. Olgu öeldud, et spordikeskuses seatakse sisse 800-kohaline teatrisaal.

Kavas on anda kaks täispikka balletietendust ja ettekandmisele tuleb “Bajadeer”. “Laval on 70 tantsijat ja rahvusooperi orkester,” tähendas Mäe. Lisaks on festivali raames kavas kontsert Laurentiuse kirikus, kus esitatakse Giovanni Battista Pergolesi ja Mozarti muusikat. Festivalinädala neljapäeval mängitakse kaks korda operetti “Silva”, üks on päevane ja teine õhtune etendus.

Kõige selle vahele mahuvad kammerkontserdid, mis antakse põhiliselt valdades. Lisaks toimub juba aprilli algul üht-teist maakonna koolides. “Käime läbi 12 kooli, igas koolis räägitakse, kust ballett on üldse alguse saanud ja kuhu ta on arenenud,” ütles Mäe. Sama lugu on ooperikunsti, laulmisega.

Kuressaare linnapea Hannes Hanso hinnangul on uue opereti- ja balletifestivali toimumine igati kiiduväärt. Ta märkis, et mida rohkem toimub Saaremaal, sh Kuressaares nõnda suuri üritusi, seda parem. Mis talle selle konkreetse ürituse puhul eriti meeldib, on ajastus.

“Suvi on meil kõikvõimalikke üritusi tulvil ja kalender paistab pigem pilgeni täis,” ütles Hanso. “Seega ongi minu meelest eriti teretulnud lisaks sellised üritused, mis toimuvad just kõrghooajaväliselt.”

Ta lisas, et linnajuhtidel tuleb nüüd hoolikalt läbi vaadata linna rahakott, sest eks üritust tuleb ka veidi toetada. “See on see töö, mis meil ees on. Aga projekt on vahva ja anname parima, et ka oma panus anda,” kinnitas Hanso.

Opereti- ja balletifestivali juures on toetava jõuna abiks ka Saaremaa ooperipäevade korraldamisel alati kaasa löönud Arensburgi hotell. Arensburgi tegevjuhi Terje Nepperi sõnutsi majutavad nad ka sügisese festivali toimumise ajal kogu festivalitrupi. Lisaks toimub Arensburgis festivali pressikonverents, nagu ka ooperipäevade aegu. “Meie toetame ikka igapidi, kuidas saame,” kinnitas Nepper.

Opereti- ja balletifestival “Estoonlastelt saarlastele” toimub 12.–16. oktoobril. Piletid tulevad müügile 3. aprillil ja festivalile oodatakse ca 4000 inimest. Põhietenduste piletihinnad jäävad vahemikku 10–18 eurot. Festivali eelarve on 82 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 560 korda, sh täna 1)