Saarte kogu pidas Vormsil töökoosolekut (1)

Eesti saarte kogu ja koostöökogu liikmeile oli nädalavahetus töine. Kõigepealt kohtusid saarte esindajad Lääne maavanema ja arenguosakonna töötajatega ning seejärel koguneti töökoosolekuks Vormsi saarele.

“Vormsil oli koos üllatavalt palju inimesi. Üle kolme tunni arutas enam kui 20 osalejat väikesaartega seonduvaid probleeme,” ütles Saarte koostöökogu liige Leo Filippov (fotol).

Üks eesmärke oli uute liikmete vastuvõtmine. Filippovi andmeil kavatseb ühendusega liituda ka äsja moodustatud Vormsi selts. Nädalavahetusel sai kogu juurde veel neli uut liiget.

“Saarte kogu kunagi ellukutsunud inimesed on suures osas vanaks saanud. Paljud neist on juba pensionieas. Vajame järjepidevuse hoidmiseks noori liikmeid. Praegu tahetakse vastu võtta uut väikesaarte seadust. Saarte kogu arvates ei ole vaja tervikuna uut seadust. Piisab vana seaduse lihvimisest. See on aga omaette suurem teema,” viitas Filippov probleemile.

Kriitiliselt märgiti Vormsil sedagi, et Eestis ei kasutata ära kõiki Euroopa Liidu pakutavaid võimalusi saarte elu edendamiseks.

Enam kui 20 tegevusaasta jooksul on saarte kogu suutnud teha suure töö, teavitamaks saarte probleemidest nii riigikogu kui ka valitsust. “Tänu sellele on riigikogus ka saarte töögrupp. Regionaalministri juures tegutseb väikesaarte komisjon. Kunagisest saarte programmist on välja kasvanud väiksemad programmid, nagu Kihnu kultuuriprogramm jne. Need on tähtsamad asjad,” rääkis aastaid ka Saare maavalitsuses väikesaarte ja puhkemajanduse osakonna juhatajana töötanud Leo Filippov.

Omal ajal riigikogule ja valitsusele esitatud ettepanekud ja taotlused olid kaetud uuringute ja faktidega. Väikesaartega tegeles aktiivselt Saarte instituut Maret Panga eestvedamisel.

“Kahjuks ei ole meil enam saarte probleemidest huvitatud juriidilist keha. Võib-olla peaksime kaaluma Saarte instituudi taasavamist,” mõtiskles Leo Filippov.

Eesti saarte kogu tööd juhib endine riigikogu liige, Kaarma valla elanik Laine Tarvis. Vormsi koosolekul osales saarlastest peale Tarvise ja Filippovi ka Maret Pank.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 448 korda, sh täna 1)