Leisi vald taastas doonoritoetuse (3)

Leisi vallavolikogu muutis sotsiaaltoetuste maksmise korda, taastades ka doonoritoetuse. Pöide volikogu komisjon loodab aga valla eelarvest makstavate toetuste määrade ümardamist.

Alanud aastast maksab Leisi vallavalitsus doonorile vereloovutamiskorra eest verekeskuse tõendi esitamisel seitse eurot.

“Varem oli Leisi vallas makstud doonoritoetus 100 krooni, aga kui tulid kehvemad ajad, siis see toetus kaotati,” ütles Leisi valla sotsiaalosakonna juhataja Mari-Anne Tuuling, tunnistades oma heameelt toetuse taastamise üle.

“Seaduses öeldakse küll, et doonor ei peaks vere loovutamise eest tasu saama, aga meie eesmärk on talle mingiski osas hüvitada transpordikulud, kui ta käib Kuressaares või Orissaares verd andmas. Doonoribuss ju siia Leisi ei tule.”

Toetuste maksmisel arvestatakse sellest aastast sissetulekute orienteeruvaks piiriks 180 eurot pereliikme kohta.

“Kuna meie makstavad toetused on seotud toimetulekupiiriga, siis selle muutudes (alanud aastast tõusis riiklik toimetulekupiir 76,7-lt eurolt 90 eurole) muudame oma toetuste suurust ka meie,” põhjendas Tuuling.

Samuti otsustas volikogu, et komisjonil on õigus, arvestades pere tegelikku majanduslikku olukorda ja objektiivseid põhjuseid, kasutada sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise erijuhtude õigeks ja õiglaseks lahendamiseks haldusmenetluse seaduses sätestatud kaalutlusõigust.

“Tahtsime toetuste maksmise korra võimalikult paindlikuks muuta,” selgitas Tuuling. “Et ei oleks nii, et kui inimese sissetulek jääb mõne euroga sinna orienteeruva piiri lähedale, siis ei saa teda aidata.”

Pöide vallavolikogu sotsiaal- ja tervishoiukomisjon vaatas aga oma 10. detsembri koosolekul üle praegused sotsiaaltoetuste määrad ja tegi eelarvekomisjonile ettepaneku neid ümardada ja lähtuda eelarve koostamisel ümardatud määradest.

“Et oleks lihtsam välja maksta ning toetused läheksid sellega ka mõne euro võrra suuremaks ja oleksid rohkem ajakohased,” põhjendas komisjoni esimees Lea Peet määrade ümardamise vajadust. “Kas komisjon selle ettepaneku vastu võtab ja valla eelarve seda võimaldab, on iseasi,” lausus Peet.

Sünnitoetuse suurus tõuseks komisjoni ettepaneku kohaselt praeguselt 288 eurolt 300-le, lapse koolitoetus 96 eurolt 100-le, koolilõputoetus põhikooli lõpetamisel 32-lt 40 eurole ja gümnaasiumi lõpetamisel 64-lt 70 eurole. Õppetoetus oleks senise 34 euro asemel 35 eurot, matusetoetus 180 asemel 200 eurot, hooldajatoetus 26 euro asemel 30 eurot. Toitlustustoetuse suurus oleks aga 100 eurot.

Laimjala ja Pihtla vallas sotsiaaltoetuste maksmise korda ega toetuste määrasid mullusega võrreldes kavas muuta ei ole.

“Vallavalitsuses vaatasime need määrad üle ja leidsime, et midagi muuta pole vaja,” ütles Laimjala valla sotsiaalnõunik Rohta Lember. Nii on sünnitoetuse suurus Laimjala vallas endiselt 360 eurot ning iga üldhariduskoolis õppiv laps saab õppeaasta alguseks koolitarvete soetamiseks 30 eurot ja 1. klassi mineja 35 eurot. Valla toimetulekutoetuse saajate arv kõigub Lemberi andmeil 6–8 vahel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 909 korda, sh täna 1)