Näärisokud ei olnud kitsid viljakuseõnne jagamisega (1)

Näärisokud ei olnud kitsid viljakuseõnne jagamisega

SOKUGA UUDE AASTASSE! Metsküla seltsimajja sisenevad “sokk” Ando Ansperi ning tema järel Tiinamai Keskpaik, Merje Einla ja Alo Einla. Foto: Irina Mägi

Leisi valla Metsküla elanikud, suvekodude omanikud ja maale külla sõitnud linlased tulid vana tava kohaselt uut aastat vastu võtma seltsimajja.

Pärast tinavalamist, viktoriini ja horoskoobi ning aastavahetuse kommete tutvustamist maitsti lauale toodud head-paremat ja tantsiti. Südaööl jalutati ristteele ilutulestikku vaatama. Seejärel võtsid näärisokud soovijad endale mööda küla jooksmiseks sappa.

Taludes soovisid sokud pererahvale õnne. Traditsiooni kohaselt olid sokkude eriline “sihtobjekt” noorepoolsemad näitsikud, kellele jagati viljakuseõnne, neid sarvedega müksates.

Vanarahva tarkuse järgi ongi näärisokud viljakuseõnne toojad. Metsküla külaseltsi juhatuse liige Arli Toompuu oli üks neist, kes neljatunnise maratoni käigus külastas ligi 30 peret. “Meid võeti hästi vastu. Vaid mõne maja uksed jäid suletuks. Pakuti juua ja süüa. Kui aasta tagasi saime kolmes peres ka koduõlut mekkida, siis seekord pakuti vaid ühes talus ehtsat Saaremaa kesvamärjukest. Hommikul kella nelja paiku jõudsime seltsimajja tagasi.
Viimased pidulised võtsid meid rõõmuhõisetega vastu,” rääkis Toompuu.

Lustiline aastavahetuspidu seltsimajas läks igati korda. Külavanem Mati Maripuu ütles uusaastaõhtu AK-s, et temagi on aastakümneid tagasi väga palju sokku jooksnud. “Nüüd olen ma sellest east väljas. Noored kasvavad peale. Las tegutsevad,” rõõmustas külavanem.

Vana kombe kohaselt peeti õnnetoovaks märgiks sedagi, kui uuel aastal astus uksest sisse esimesena just mees. “Sokk ongi ju mees ja nii me seda viljakuseõnne soovisime,” sõnas sokku jooksnud Ando Ansperi.

Sokkude käigust jäi majade välisustele märgina maha alanud aasta number 2014.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 081 korda, sh täna 1)