Lumetu talv aitab raha kokku hoida (4)

Tavapäratult soe talv lubab omavalitsustel raha kokku hoida lumelükkamise pealt, kuid takistab samas kruusateedel niiskuse tõttu tekkinud löökaukude parandamist.

“See, et lund ei pea lükkama, on muidugi hea, kuid see, et ilm on soe, hea ei ole,” ütles Leisi abivallavanem Enno Reis.

Reis rääkis, et sooja talvega kaasnev niiskus ja sademed aitavad kaasa löökaukude tekkele, samas on pehmeks muutunud lagunevatel kruusateedel teehooldust teha väga keeruline. “Teekatend on vett täis, aga hööveldada saab ikkagi vaid siis, kui löökaugud on kuivad, muidu võib hööveldamine kasu asemel pigem kahju teha,” selgitas Reis. “Eks me kevadel näe, mis soe on teinud, aga ma usun, et lõppkokkuvõttes on ikkagi see, et praegu ei ole vaja olnud lund tõrjuda, rahaliselt pluss, võrreldes sellega palju soe talv teedele kahju teeb,” pakkus abivallavanem.

Enno Reisi sõnul muudab lumeta talv keeruliseks metsa väljaveo “Ma usun, et metsafirmad on praegu hädas, sest ei ole nagu kuskilt eriti vedada, kuigi meri on lahti ja laevad saavad sisse tulla,” lausus Reis, kelle sõnul ootavad Leisi vallas äravedu tuhanded tihud metsamaterjali.

RMK edelaregiooni metsakasvataja Rainer Roosipuu ütles, et pehmete soojade ilmade tõttu on metsa väljavedu pärsitud ja leidub ka selliseid kohti, kust materjali pole võimalikki ära viia. “Õnneks on RMK-l lanke mitme koha peal ning meil on võimalik valida kõrgemaid ja kuivemaid kohti ega pea minema vägisi,” lausus Roosipuu. “Valdadega on meil selles suhtes koostöö, et kui meil on ikka väga häda mingi materjali järele, siis oleme saanud loa peale minna ja pärast remondime tee jälle ära, kui mõne augukese sisse teeme,” lisas ta.

Ka Reta Puit OÜ juhataja Andres Kirst märkis, et pehme talv on metsa väljaveo keeruliseks muutnud. “Mõnes üksikus kohas, mis masinat kannatavad, seal ikka saab vedada, aga palju selliseid kohti pole,” ütles Kirst. Tema sõnul on seni õnnestunud kõik tellitud laevad täis laadida ja kõik kokkulepitud koormad on teele saadetud. “Kui selline kliima aga jätkub, eks me peame siis ka korrektiive tegema.”

Roomassaare sadama kapteni Kaarel Niine sõnul pole ükski puidulaev tühjalt tagasi läinud. “Praegugi seisab meil puidu järele tulnud laev reidil,” lausus sadamakapten.

Orissaare lumelükkaja Aavo Aljas ütles, et tänavuse talve ilm on seni olnud küllaltki äärmuslik, mille sarnast väga ei meenugi. Teisalt pole ka kolm viimast lumerohket talve väga tavapärased olnud. Lumelükkaja jaoks tähendab lumevaene talv mõistagi väiksemat teenistust. “Selle rahavooga on ju arvestatud, aga sel talvel seda pole. Väljaminekud lumesaha ja puhuri näol on tehtud ja tahaks ju teenida,” märkis Aljas.

Kaarma valla halduse peaspetsialist Maidu Ots ütles, et talv pole ju sugugi veel läbi, vaid pigem ees. “Ma mäletan üht varasemat talve, kus veebruarikuus niideti veel muru ja pärast seda tuli lund ja tuisku.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 849 korda, sh täna 1)