Idasaarlased alustasid uut aastat karsummimisega (5)

Idasaarlased alustasid uut aastat karsummimisega

KARSUMMIMAS: Vette valmistub hüppama Andres Hanso. Veest ronib välja tema poeg Hannes Hanso. Foto: Kalmer Saar

Karsumm hüppas paarkümmend inimest Orissaare jahisadama kailt 1. jaanuaril külma merre, tähistamaks uue aasta algust säärase värskendava ettevõtmisega.

“Maru algus sellele aastale ja tervitan soojalt kõiki, kes tulid. Eriti neid, kes olid valmis end sisse kastma,” rõõmustas Facebooki üleskutsega 1. jaanuaril rahvast Illiku laiule kutsunud Heiki Hanso, arboristi ehk puuhooldajana tuntud mees.

“Üritus läks nii korda kui vähegi sai,” kinnitas Hanso, kes on ise nn külmasuplust harrastanud 15 aastat järjest oma sünnipäeval aprillikuus.

Et tagasiside Facebookis oli nigelavõitu, ei lootnudki Heiki Hanso eriti palju osalejaid, arvestades vaid mõnega. Seetõttu oli üllatus suur, kui ta seitse minutit enne kella kahte omapüütud haugidest keedetud supiga kohale jõudis ja paarikümmend inimest ootamas nägi.

Hanso sõnul on pärast vees käimist fantastiline tunne, nagu oleksid päris uus inimene kohe. Kõige suuremaks katsumuseks peab ta aga supluse-eelset nii-öelda vaimumurdmist.

“Kui Delfi vahendas, et Tartus Emajões oli seitse inimest, siis julgen ma idasaarlased küll esile tuua, sest neid oli lausa paarkümmend, arvan, et 24 inimest vähemalt, kes vees käisid,” rääkis Heiki Hanso.

Idasaarlaste karsummimine algas kohaliku aeroobikatreeneri Katrin Kreutzbergi juhendamisel soojaks võimlemisega. Heiki Hanso tegi lühikese sissejuhatuse ja palus kõigil osalejail hüpata ikka jalad ees, et ei oleks traumasid.
Siis läkski vette kargamiseks.

“Pärast pikki pühi on see uuele aastale väga värskendav algus. Lööb vere käima ja naha hõõguma,” ütles Heiki vend Hannes Hanso, kelle sõnul on tähtis enne vett mitte proovida. Kui seda ei tee, olevat sissehüppamine väga kerge.

“Olen seal lapsest saadik ujumas käinud, koht on tuttav. Välja tahaks küll kiirelt saada, ehkki külma veega harjub kähku ära, kui natuke oodata,” rääkis Kuressaare linnapea Hannes Hanso, kes ka jõulu esimesel pühal sarnases perekümbluses kaasa lõi. Siis hüppasid vette Hannes ja tema lapsed Toomas ja Saara Triinu ning vennad Heiki ja Hendrik. Sealt see ühise vettekastmise mõte ka alguse sai.

1. jaanuaril oli platsis ka isa Andres Hanso. Pöide vallavanem Andres lausus, et vesi oli hästi külm ja kõik läks hästi. “Eks ta selline eneseületus ja proovilepanemine oli, 1. jaanuar takkapihta,”naeris Andres Hanso, kes pole kunagi varem sellist tempu teinud ega ka talisuplusega tegelenud.

Ta lisas, et kõik mõtlevad ju, et alustavad uuel aastal uut ja ilusat elu, hoopis teistsugust kui läinud aastal. “Ja uskumatu oli see, et nii palju rahvast oli kohale tulnud,” tähendas Andres Hanso.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 978 korda, sh täna 1)