Maailm aastal 2013: suurenes uue külma sõja puhkemise võimalus

Maailm aastal 2013: suurenes uue külma sõja puhkemise võimalus

PURUSTAV LOODUSJÕUD: Lõppeva aasta suurima looduskatastroofi põhjustas taifuun Haiyan. Kõige enam räsis see Filipiini saari, kus ametlikel andmetel sai surma üle 6000 inimese. Fotol on jäädvustatud hukkunute kiirkorras matmine. Foto: internet

Kui aasta tagasi kirjutasime, et 2012. aasta oli eelnevate aastatega võrreldes mõnevõrra rahulikum, ei saa sama öelda peagi lõppeva aasta kohta. 2013. aastal rääkis ajakirjandus palju sellest, et inimkond on naasnud 1980. aastatesse ja elab taas külma sõja tingimustes.

Süürias jätkus ka sel aastal verine kodusõda. Muutus vaid nii palju, et tänavu suvel lasti käiku keemiarelv, mille tagajärjel hukkus enam kui 300 inimest. See asjaolu pööras Süüriale maailma suurriikide tähelepanu. Algul olid lääneriigid eesotsas Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaaga täis otsustavust sõjaliselt sekkuda ja anda Bashār al-Assadi režiimile raketilöök.

See innukus vaibus, kui Briti parlament keelas augusti viimastel päevadel oma valitsusel säärases ettevõtmises osalemise. Samal ajal blokeerisid Venemaa ja Hiina ÜRO julgeolekunõukogus õhurünnaku heakskiitmise, mis andis poliitikavaatlejatele põhjuse väiteks, et maailm elab taas Lääne ja Ida vastasseisu ehk külma sõja tingimustes. Nii näiteks kirjutas ameerika ajakirjanik ja ajaloolane Anne Applebaum 26. detsembril ajalehe The Washington Post veebilehel ilmunud kommentaaris, et Venemaa ja Hiina on üheskoos taas alustanud külma sõda, mistõttu maailm on oma arengus tagasi paisatud 1980. aastate algusse.

Tõsi, paljuski tänu just Venemaa vahendustegevusele saavutati sügise hakul kokkulepe, mille kohaselt Süüria nõustus oma keemiarelva varud hävitama. Sellest hoolimata kestab kodusõda selles Lähis-Ida riigis edasi. ÜRO ekspertide hinnangul vajab 2014. aastal materiaalset abi kolm neljandikku Süüria elanikest.

Edasi loe teisipäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 120 korda, sh täna 1)