Taani kuninga laagrist ja kivilinnusest Saaremaal 1222 (2)

Taani kuninga laagrist ja kivilinnusest Saaremaal 1222

SAAREMAA 13. SAJANDI HAKUL: Aastal 1222 tegid taanlased ebaõnnestunud katse vallutada Saaremaad. Saarlased purustasid Saaremaal asuva taanlaste linnuse ning algatasid üldise vastuhaku Eesti mandril. Foto: Eesti Entsüklopeedia

Kolm aastat pärast suurt sõjakäiku laevaväega eestlaste maale Lindanise juures ning uue kivilinnuse ehitamise algusest seal eestlaste linnuse asemele paepangale maabus Taani kuningas Valdemar II koos oma tuntud ristisõdijast vasalli Orlamünde krahvi Albertiga ja suure sõjaväega Saaremaal.

Saarlased ründasid sissetungijate suurt väge, kuid ei suutnud vaenlast purustada ja said ise raskeid kaotusi. Taanlastele jäi seetõttu nähtavasti mulje, et saarlastel on sõjapidamise himu kadunud, nad on tagasi tõmbunud ega otsi enam võitlusi.

Samal suvel hakkas taanlaste sõjavägi ehitama Saaremaa pinnale kiirkorras esimest kivilinnust. Arvatakse, et ehitamiseks sobiv paik oli juba varem, 1206. aasta sissetungi ajal välja vaadatud ja teatud määral ka ette valmistatud. Koht ja kindlustuse üldine kavand pidid ka tollal olema hästi valitud, omavahel heas kooskõlas ning rakenduma tervikuna kõige tõhusamal viisil.

Kuningat külastasid tema laagripaigas Saaremaal Riia piiskop ja ordu sõjateenistuse meister koos vendadega ning mõnede liivlastega. Seega alustas kuningas Valdemar II Saaremaal olles ka juba n-ö diplomaatilist tegevust rahvusvahelises ulatuses.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Jaan Laas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 460 korda, sh täna 1)