Uued tuuled omavalitsustes: linnapea Hannes Hanso (4)

Tänases Saarte Hääles usutleme uutest omavalitsusjuhtidest Kuressaare linnapead Hannes Hansot.

Kuidas väljarännet peatada ja Kuressaarde uusi elanikke tuua?

Ma ei tea, kas väljarände peatamine on võimalik või ei. Aga kui ei proovi, siis kindlasti ei juhtu midagi. Mulle absoluutselt ei meeldi, et meie riik on üha enam pealinna poole kaldu. Suuremad omavalitsused “ostavad” väiksematelt – teatud soodustusi pakkudes – inimesed lihtsalt üle. Lõpuks kannatab riik kui tervik.

Väljarändel on palju põhjusi, kuid eriti oluline on tasuvate töökohtade nappus. Siit ka vastus küsimuse teisele poolele ehk: uusi elanikke saab saarele ikka siis, kui siin ka mingit tegevust on. Ettevõtluskeskkond ja saare promomine rahvusvaheliselt just nimelt investeerimissihtkohana on see võti.

Meenutan siiski, et linn kui selline ise töökohti ei loo. Me peame keskenduma linna kuvandile ja õige keskkonna loomisele, ja seda me ka teeme. Oleme linnavalitsuses tugevdanud arendusosakonda, mis muu hulgas ka selliste teemadega tegeleb, samuti sellega, et Euroopa Liidu avanevatest 2014.–2020. aasta meetmetest värsket raha linna tuua. Lõime ka koostöös koalitsioonipartneritega volikogu juurde arengukomisjoni, mis samade teemadega tegeleb. Loodan, et ka sealt lisandub uusi värskeid ideid ja mõtteid.

Kutsume üles kõiki Kuressaarega seotud inimesi, kes on end erinevatel põhjustel siit välja kirjutanud – eriti puudutab see mandril ja Tallinnas elavaid inimesi – , ennast tagasi Kuressaarde sisse kirjutama. Kuna me ei saa inimesi üles osta, nagu Tallinnas tehakse, igasuguste lubaduste ja tasuta transpordi ja suurte toetustega, siis luban, et kui inimesed tulevad enne aasta lõppu ennast sisse kirjutama, siis kõikidele naistele – nende soovi korral muidugi – teen kalli ja meestel surun kätt.

Miks ei ole koalitsioonilepingus konkreetseid punkte majanduse turgutamise ja ettevõtluse toetamise kohta? Kuidas neid mõlemaid teha saaks?

Koalitsioonilepingus on alati väga konkreetseid punkte ja ka üldsõnalisemaid avaldusi. Meie prioriteet on Kuressaare tutvustamine ettevõtluskeskkonnana ja soodsa ärikeskkonna pakkumine. Kindlasti tahame vähendada Saaremaa killustatuna nägemist, pigem peame mõtlema saarele kui tervikule – kõik osad mõjutavad üksteist. Aktiivsem välissuhtlus on selle tegevuse üks osa. Peame siia rahvast kutsuma ja meie tingimusi ning ka tugevusi tutvustama.

Miks panete vastse linnapeana rõhku välissuhtlusele? Kuidas saaks Kuressaare teha koostööd näiteks Jaapani või Hiinaga? Mida oleks meil neile pakkuda?

Vastasin juba osaliselt ülalpool. Turism on valdkond, kus on kõige konkreetsem huvi. Igal aastal reisib välismaale kümneid miljoneid aasia päritolu turiste. Kiirelt arenevad majandused ja selle baasil tekkinud keskklass otsivad pidevalt uusi kohti nii külastamiseks kui ka äri tegemiseks. Ma lisaksin siia kindlasti ka Venemaa.

Kas Kuressaarel on kavas muutuda lapsesõbralikumaks linnaks ja kuidas?

Oleme juba 2014. aastat eelarves suurendanud nii sünnitoetust kui ka ranitsatoetust. Loodan, et volikogu need uued summad kinnitab. Praegu käib aktiivne töö Ida-Niidu lasteaia ümberehitamise teemal. Siis võiks öelda, et Kuressaares on lasteaedade olukord väga hea. Noorte huvikeskusele tahame anda täiesti uued pinnad. Need on vaid mõned suuremad asjad, millega juba tegeleme.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 967 korda, sh täna 1)