Toomas Tool peab maksma pool miljonit eurot trahvi

Rikaste saarlaste TOP-is troonib Toomas ToolTallinna ringkonnakohus mõistis eile ärimees Toomas Toolile (fotol) väärtpaberituru mõjutamise eest rahalise karistuse 500 000 eurot, vahendas Postimees.ee.

Turumanipulatsioonis jõustunud kohtulahendiga süüdi jäänud Toolil jääb samaks ka talle eelnevalt ringkonnakohtus määratud karistus, otsustas karistuse suurust eile teistkordselt vaaginud Tallinna ringkonnakohus.

Saaremaalt pärit Toomas Tooli ja SEB panga endise maakleri Karoly Kirberi süüdimõistmine turumanipulatsioonis jõustus riigikohtu kriminaalkolleegiumi otsusel lõplikult mai keskel. Samas tühistas riigikohus ringkonnakohtu otsuse Toolile mõistetud rahalise karistuse määra osas ja saatis selle ringkonnakohtule uueks arutamiseks.

Riigikohus ei nõustunud kassatsioonkaebustes esitatud kriitikaga, nagu oleks ringkonnakohus väljunud Tooli ja Kirberit süüdi tunnistades neile esitatud süüdistuse piiridest või põhjendanud süüdimõistvat lahendit ebapiisavalt. Seetõttu jäi Tallinna ringkonnakohtu otsus Tooli ja Kirberi süüditunnistamises muutmata.

Küll aga leidis riigikohus puudusi Tooli karistuse määramisel. Ringkonnakohus karistas Tooli rahalise karistusega 250 päevamäära. Seejuures suurendas kohus karistusseadustiku alusel karistuse aluseks olevat päevamäära tulenevalt Tooli elatustasemest.

Toolile määratud karistust uuesti vaaginud ringkonnakohus leidis eile avaldatud otsuses, et jätkuvalt on põhjendatud talle eelnevalt määratud 250 päevamäära suurune rahaline karistus arvestusega, et Tooli sissetulek päevas on 2000 eurot. Varasema otsusega võrreldes lisas ringkonnakohus karistuse määramise osas põhjendusi.

Kohtukolleegium on seisukohal, et Toomas Toolile ja Karoly Kirberile süüks pandud kuritegu oli kavatsetud. Tõenditele tuginedes andis Toomas Tool selgeid korraldusi AS-i Arco Vara aktsiate müügiks, “tilgutades” neid turule, millega tekitas neile hinnasurvet. Karoly Kirber kogenud börsimaaklerina, tulenevalt uuritud tõenditest, sai väga hästi aru, mis on Toomas Tooli eesmärk, ja täitis tema korraldusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 497 korda, sh täna 1)