Vali oma kodu targalt!

Ainar Viires

Termokaameraga tehtud foto värviküllus iseloomustab suuri ja ebaühtlasi soojuslekkeid. Foto: Ainar Viires

Lugesin hiljuti uudist selle kohta, et eluasemelaenu lepinguid sõlmiti Eestis oktoobris üle 2000, mis on suurim arv alates 2008. aastast. Selle üle saab ainult rõõmu tunda, sest säärane tendents näitab mingil määral kodanike majandusliku võimekuse suurenemist, kuid samas teeb ka murelikuks. Põhjuseks on kinnisvara soetamisel sageli kiirustades tehtud ja järelemõtlematud otsused.

Kinnisvaraäris kehtib väidetavalt üks reegel: kõige olulisem on asukoht, asukoht ja veel kord asukoht. Selline argument kujundab kinnisvara asukohajärgset väärtust ja väljendub eelkõige hinnas.

Kinnisvaraprobleemidega kursis olles võin teile kinnitada, et aja jooksul kujunevad koos hoonete kasutamisega välja hoopis teised, samuti olulised väärtused ning asukoha olulisuse osa taandub. Need on ehituslik kvaliteet ja seejärel kasutamise funktsionaalsus.

Funktsionaalsuse all mõtlen seda, kas ruumide paigutus ja nendes ruumides toimuv tegevus on normaalseks eluks õigesti projekteeritud või mitte. Näiteks väikeste lastega perel on korteris WC ja vannituba kokku ehitatud ehitusmaksumuse kokkuhoiu eesmärgil. Hommikuti on sellises korteris aga vannitoa kasutamine lastele eriti problemaatiline. Kuidas peab väike viieaastane tüdruk pesema hambaid samas ruumis vahetult pärast pereisa hommikusi põhjalikke toiminguid? Või veelgi hullem – samaaegselt.

Samamoodi saab mõnikord rääkida funktsioonide mittesobivusest elutoa ja köögi kokkuehitamise puhul. Muidugi olen ma näinud ka arhitekti poolt hästi planeeritud ruume, kus eelkirjeldatud kooslus samas ruumis tehtavaid erinevaid tegevusi ei häiri.

Ainar Viires

Loe edasi OmaKodu talvenumbrist

 

 

Pildid

Untitled-3-1 – Termokaameraga tehtud foto värviküllus iseloomustab suuri ja ebaühtlasi soojuslekkeid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 735 korda, sh täna 1)