Linnajuhid kutsuvad rahvast end linlaseks registreerima (34)

Linnajuhid kutsuvad rahvast end linlaseks registreerima

SUUREMA RAHVAARVU OOTUSES: Abilinnapea Madis Kallas tõdes mõtlikult linna juubelisünnipäeva postmarki silmitsedes, et nõnda kenas linnas võiks ju rohkem kodanikke olla küll. Foto: Raul Vinni

Kuressaare linnavalitsejad on võtnud südameasjaks saada linnakodanike arv kopsakamaks. Nõnda kutsuvad nad jõulueelsel ajal rahvast üles tegema jõulukinki iseendale ja oma kodulinnale – registreerima end Kuressaare linna kodanikuks.

Tegemist ei ole kampaaniaga, pigem just üleskutse ja meeldetuletusega. Kasu saavad sellest ju kõik linnas elavad inimesed. Linnapea Hannes Hanso sõnutsi on üleskutse mõeldud nendele, kes peavad end kuressaarlasteks, kuid pole linna elanikuks registreerimist veel ette võtnud. “Oleme lubanud, et muudame linna veelgi atraktiivsemaks elukeskkonnaks ja veelgi ettevõtjasõbralikumaks,” sõnas Hanso. Ta rõhutas, et linna rahakott sõltub sellest, kui palju on meil inimesi. Seetõttu on oluline, et Kuressaares elavad inimesed oleksid linnaelanikud ka registri andmetel.

Kuressaare abilinnapea Madis Kallase sõnul on asja iva selles, et 95% linna tulubaasist moodustab üksikisiku tulumaks. See sõltub aga otseselt sellest, palju inimesi on registris end Kuressaare elanikuks märkinud. Et see avaldaks tuleval aastal tulumaksu laekumisele mõju, peaks registreeritud kodanike arv olema suurem juba enne uue aasta algust.

Tulumaksust laekuvat raha kasutatakse mitmete teenuste osutamiseks, muu hulgas lastele hariduse andmiseks, tänavate korrashoiuks, linna valgustamiseks, makstakse toetusi ja võimaldatakse soodustusi. “Soovime tõesti, et inimesed, kes siin elavad, oleksid meie registris, ja teeme omalt poolt kõik selleks, et neil oleks siin hea elada,” kinnitas abilinnapea.

Kuna tegemist ei ole otsese kampaaniaga, ei saa elukoha registreerija end registrisse kandes mingisugust “nänni”, nagu seda pakuvad mitmed teised omavalitsused. Samas saab kodanikuks registreerija oma teost kasu igatahes.
Arvestades kas või seda, et juba järgmisel aastal plaanib linn tõsta ranitsatoetust 100 eurolt 130 eurole ja sünnitoetust 160 eurolt 200 eurole. Sedagi võib võtta kui kingitust vastutasuks linlaseks hakkamise eest.

Linna pressiesindaja Liise Kallas toonitas, et kui inimene linnas elab, kasutab siinseid teenuseid, tahab ka nt soodustusi jmt, aga tema tulumaks laekub kusagile mujale, siis saab ta kõike seda ju nende kulul, kes on oma elukohana Kuressaare registreerinud. “Kui inimene on nõus panustama, siis on tal ka õigus nõuda paremaid teenuseid,” sõnas Kallas.

Lisaks on linnas elavate inimeste linnakodanikeks registreerumise juures veel üks oluline nüanss. See annab võimaluse paremini planeerida linna tulevikku. “Kui me ei tea täpselt, palju on meil erinevas vanuses inimesi, siis ei tea me ka, kas arendada näiteks teenuseid eakatele või lastele,” lisas linna pressiesindaja.

Registri andmetel oli Kuressaares 1. detsembri seisuga 14 095 elanikku. Juulist novembri lõpuni on Kuressaare oma elukohaks registreerinud 197 elanikku, sündinud on lisaks 59 uut kodanikku. Esimese 11 kuuga on linn aga ligi 300 elanikuga miinuses.


Kolm lihtsat võimalust

Elukoha registreerimiseks on kolm võimalust. Linnavalitsuses saab elukohta registreerida kabinetis 203 E, N kl 8–12, 13–17; K kl 8–12, 13–18; R kl 8–12, 13–16. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ning kui eluruum ei kuulu registreerujale, siis üürileping või omaniku kirjalik nõusolek.

Digitaalselt saab elukohta registreerida kodanikuportaalis www.eesti.ee, siis on vaja ID-kaarti ja kaardilugejat.

Samuti saab elukohta registreerida posti teel. Selleks tuleb siseministeeriumi kodulehelt vastav blankett välja trükkida ja saata see aadressil: Kuressaare linnavalitsus, Tallinna 10, 93819 Kuressaare. Kindlasti tuleb koos blanketiga saata ka koopia isikut tõendava dokumendi pildiga leheküljest ning kui inimene ei ole eluruumi omanik, siis ka koopia üürilepingust või omaniku kirjalik nõusolek.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 683 korda, sh täna 1)