Minister Parts: laevade ehitamiseks on veel aega (6)

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ütles eile riigikogu infotunnis küsimustele vastates, et hetkeseisuga jõuaks Väinamere laevaliikluse tarbeks uued laevad ehitada küll, iseasi, kas neid vaja on. Välistatud pole ka seniste laevade omandamine riigi poolt. Minister kinnitas, et Tallinna Sadam valmistab ette konkurssi mitte ainult laevade projekteerimiseks ja ehitamiseks, mõeldakse ka võimalusele laevad osta. Selgemaks saab asi järgmise aasta esimeses pooles, kui selguvad konkursi tulemused.

Riigikogu liige Kalev Kotkas küsis ministrilt ka seda, et kui jõutakse siiski seisu, et tuleb osta olemasolevad laevad, siis kes dikteerib hinna. Ministri sõnul saavad konkursil osaleda kõik, ka praeguste laevade omanikud. Parts märkis, et omanikud on varem näidanud üles huvi laevade müümise vastu riigile. Kas see huvi on säilinud, Parts öelda ei osanud.

Kalle Laanet esitas Juhan Partsile küsimuse, miks pole ministeerium täitnud oma ülesannet ja maksnud 600 000 eurot, mis on parvlaevaliikluse jaoks täiendavalt ette nähtud. Minister Parts väitis oma üsna segases vastuses, et Laaneti väide ei vasta tõele ja ministeerium on kõik nõutava teinud. Partsi sõnul oli raha määratud selleks, et mitte hindu tõsta. Seda ka ei juhtunud.

Minister Partsilt küsiti ka, miks riigile üleüldse laevu vaja on. “Milleks seda janti vaja on?” küsis Lembit Kaljuvee ja palus ministril täpsustada, mis kliendi jaoks paremaks muutuks. Parts tõdes, et praegu on laevaühendus suurepärane. Samas ei saa riik lubada, et dotatsioonid pidevalt tõusevad.

“Me võime jätkata sellise traditsiooniga, et jätkame konkursse seal, kus tegelikult konkurssi ei ole,” märkis Parts. Tema sõnul oleksid riigi omandusse kuuluvate laevade kapitalikulud kõvasti väiksemad, kui need on praegu.

“Lahenduse otsingut ei tule kindlasti vaadata olemasoleva teenuse kriitikana,” kinnitas minister ja lisas, et teenus on hea. Samas tõi ta Väinamere parvlaevaliikluse kohta ühe veidra võrdluse: “Mulle on isegi mõned välismaa tuttavad öelnud, et kuulge, miks te olete Saaremaa ja Hiiumaa ühenduses juba kommunismi kehtestanud.” Partsi sõnul olevat selle küsimuse põhjuseks just väga hea teenus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 519 korda, sh täna 1)