Huvi maal tervisekeskusi luua võib olla napp

Eilsel esmatasandi arstiabi teemalisel arutelul olid kõne all tervisekeskuste loomine ja nende rahastamisvõimalused.

Kohtumisel Saare maavalitsuses, kus osalesid sotsiaalministeeriumi ja tervishoiuameti esindajad, maakonna omavalitsusjuhid, perearstid ning Kuressaare haigla ja maavalitsuse esindajad, räägiti võimalusest taotleda tervisekeskuse ehitamiseks raha Euroopa Liidu fondidest järgmisel eelarveperioodil.

“See raha taotlemise võimalus on pigem mõeldud tõmbekeskuste jaoks,” ütles maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja sotsiaal- ja tervishoiu alal Anneli Tõru. “Kuigi tervishoiu arengukava baasil tehtud soovituslike jooniste järgi asuksid need keskused Kuressaares ja Orissaares, ei ole kavas olemasolevat süsteemi likvideerida. Praegused perearstikeskused Salmel, Leisis ja Muhus ei pea kuhugi mujale koonduma.”

Tõru sõnul maapiirkondades tervisekeskuste loomise vastu tõenäoliselt kuigi suurt huvi ei ole. Sama meelt oli Kuressaares ja Pihtlas tegutsev perearst Mari Soots.

“Kuigi vajadus tervisekeskuste järele oleks maakonnas olemas – näiteks Muhus, Orissaares ja Leisis, mis asuvad Kuressaarest kaugel –, ei usu ma, et nende rajamise vastu väga suurt huvi on,” kommenteeris dr Soots kohtumisel räägitut. “Raha saamise üks kriteerium on ju see, et neli perearsti peavad ühinema, aga ma ei usu, et maal tegutsevad perearstid seda soovivad. Kui patsientide arv on piisav, et perearstid saavad end ära majandada, pole mingit põhjust, et nad peaksid end ümber organiseerima hakkama.”

Sootsi hinnangul on oluline põhjus maapiirkondades tervisekeskusi mitte luua elanike vähesus ja suuremate asulate kaugus üksteisest. “Ma ei usu, et Leisi inimene hakkaks Orissaares arsti juures käima,” ütles Soots. “Tõmbekeskus on ju Kuressaare.”

Ka pidas Mari Soots raha taotlemisel liiga suureks omaosalust – 25 protsenti projekti maksumusest. “Kuressaare haigla on ehk oma perearstikeskuse jaoks sellest võimalusest huvitatud,” arvas dr Soots.

SA Kuressaare Haigla juhatuse esimehe Viktor Sarapuu sõnul kavatseb haigla polikliiniku ruumes perearstiteenuse pakkumist jätkata. “Ja ka taotleda selleks Euroopa Liidu vahendeid,” lisas Sarapuu.

Anneli Tõru andmeil on tuleva aasta algul kavas piirkondlikud esmatasandi tervishoiu tuleviku teemalised arutelud ning seejärel esitatakse oma visioon sotsiaalministeeriumile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 279 korda, sh täna 1)