Saaremaised aiamajad lähevad Saksamaal kenasti kaubaks (2)

Saaremaised aiamajad lähevad Saksamaal kenasti kaubaks

PUIT TULEB HÖÖVELDATUNA: Enamjaolt tuleb puidumaterjal Kaarel Väeri sõnutsi neile Mandri-Eesti suurtest puiduhööveldamistsehhidest. Foto: Sander Ilvest

Alles suhteliselt hiljuti aiamaju tootma hakanud Saare Erek, kes seni oli teada-tuntud pigem kohalikul turul tegija ehitusfirmana, on kanda kinnitamas tubli eksportöörina. Kaubaks seejuures just puidust aiamajad.

Ekspordiga tehti algust sel suvel. Kui juunis sai rääkida kahest autotäiest aiamajadest, mis Saksamaale veeresid, siis juulis oli neid ühe võrra enam ning augustis oli veokeid juba neli. Nüüd proovitakse talvekuudel viis veokit kuus täis saada. “Selle mahuga katame oma kulud ära ja pakume tööd 15–20 inimesele,” tõdes AS-i Saare Erek juhataja Kaarel Väer. Saare Ereki aiamajade ekspordi peamine sihtriik ongi Saksamaa, alates veebruarist lisandub Holland.

Kui palju aiamaju veokile ühekorraga mahub, sõltub Väeri sõnutsi majakese suurusest. Olla võib nii 8, 12 kui ka näiteks 14 maja korraga.

Kevadel 20 veokit korraga teele

Tootmishoones ringi vaadates võib näha, et mõne maja komponendid on valmimas, mõned on aga juba kiles ja ootavad teelesaatmist. Pihtla teel asuvad tootmisruumid on Kaarel Väeri sõnul olnud viimased aastad alakasutatud. Nüüd on neile tänu aiamajade tootmisele rakendus leitud. Pigem jääb isegi juba kitsaks.

“Kui oleme mandriettevõtetes käinud, on näha olnud, et pakkimine käib tegelikult teistest tööoperatsioonidest eraldi. Meil on pakkimine, järkamine jmt sisuliselt ühe ala peal koos,” tähendas ta. Praegu on see Väeri sõnul kuludele mõeldes veel mõistlik, kuid tuleval aastal, kui mahud suurenevad, tuleb võib-olla hakata pinna suurendamisele mõtlema. Mõned teised tööd ja tegemised, nagu näiteks akende-uste valmistamine, on eraldi ruumis.

Enamjaolt tuleb puidumaterjal Saare Erekisse Mandri-Eesti suurtest puiduhööveldamistsehhidest. Sinna saabub puit valdavalt Venemaa avarustest.

“Kuna meie mahud praegu nii suured ei ole, siis võtame puidu valdavalt hööveldatuna sisse,” märkis Kaarel Väer. Tema sõnutsi on neil tuleva aasta suvel ilmselt vaja mõningaid otsuseid langetada. “Kui mahud on suuremad, tasub ehk endal hööveldama hakata. Hetkel aga veel mitte.” Praegu on ettevõttel tootmisel kolme-nelja kuu maht ees. “Praegu toodame lattu 220 maja, kevadel peaks 20 rekkat korraga teele minema,” ütles Väer.

Aiamajakesed on Erekil disainilt erinevad. Oleneb muidugi ka, mis soov kliendil parasjagu on. Esimese hooga on tehtud 25–30 joonist. “Joonised olemegi teinud koostöös Saksa edasimüüjaga. Mõned olid tal endal alguses olemas, oleme oma mõtted neile lisanud ja koostöös on sündinud lõppvariandid,” selgitas ettevõtte juhataja.

Et üldse turule pääseda, toodeti Kaarel Väeri sõnul algul peaasjalikult edasimüüja disainitud maju, mida seal juba aastaid müüdud. “Sügisepoole konstrueerisime omapoolsed projektlahendused, mida hakkame järgmisel hooajal müüma.” Saare Ereki aiamaja keskmine hind on ligikaudu 1300 eurot. On odavamaid, on kallimaid.

Kui seni toodetud majakesed on n-ö tavalised nelinurksed aiamajad, siis kevadest hakatakse tootma ka aiapaviljone. Need pole siis aga enam nelinurksed, nurki on neil majakestel koguni kaheksa. “Laiendame oma tootevalikut,” tähendas Väer.

Erek otsib tislereid juurde

Välisturule on välja jõutud tänu tõsisele tööle. “Ikka suhtlemise kaudu. Ise oleme käinud ja rääkinud. Internetis on ju kogu info olemas, sealt leiab kontaktid, lähed kohapeale, oled mõned päevad seal, sõidad valitud kohad läbi ja räägid, mida sa siin Saaremaal toodad,” kirjeldas Väer. “Kõik on tänu suhtlemisele tulnud.”

Aiamajade tootmisega on Saare Erekis ametis ca 15 inimest. Firma peale üldse on töötajaid aga 80. Kolm aastat tagasi oli kogu firmas töötajaid 50, seega on kasv olnud tubli. “Enamjaolt on see kasv tulnud tislerite ja ehitajate arvelt,” märkis juhataja. Lisaks kinnitas Kaarel Väer, et Saare Erek otsib parasjagu mõnda tislerit ja aiamajade pakkijat juurde. Kuna töömahud on sedavõrd kasvanud, siis on töökäsi paratamatult juurde tarvis.

Järgmise aasta 4.–6. märtsil osaleb Saare Erek oma aiamajadega Londonis rahvusvahelisel ehitusmessil Ecobuild 2014. Seda ühes teiste Eesti tootjatega EAS-i egiidi all. “Nii et otsime järgmiseks aastaks ka uusi turge,” kinnitas Kaarel Väer tulevikkuvaatavalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 036 korda, sh täna 1)