Hea on teha head (1)

Hea on teha headHeategevusühing Meelespea on tänaseks Saare maakonnas mittetulundusühinguna tegutsenud neli aastat. Heategevusturu korraldamisega tegime algust aga eraisikutena ja seda esmakordselt 2007. aasta detsembris. Toona oli meie ettevõtmine esimene sellelaadne maakonnas. Kuna Saarte Hääl tundis huvi meie käekäigu vastu, annan siinkohal ülevaate Meelespea tegevusest.

Kui kuus aastat tagasi alustasime, olime neljaliikmeline seltskond, tänaseks on ühing kasvanud kaheksaliikmeliseks. Koos minu, Aive Laanemetsaga, kuuluvad MTÜ-sse Piret Juht, Irena Tammesoo, Anu Lomp, Janne Nurmik, Riina Pavel, Sille Alliksaar ja Anneli Tõru. Kõik energilised ja töökad, teiste muredest hoolivad inimesed.

Meid on vajadusel jõu ja nõuga toetanud Ahti Roomets ja LC Kuressaare. Oleme neile siiralt tänulikud!

Tegus ja töine aeg

Seni on MTÜ-l Meelespea läinud tegusalt ja töiselt. Palju energiat kulub meil oma igapäevatööst ja pereelust vabal ajal ühingule annetatava kauba sorteerimiseks. Oleme küll väga palju, ka ajakirjanduse kaudu inimesi teavitanud, et mustad ja katkised esemed peaksid jõudma prügikasti, mitte meie kätte, ent kahjuks pole veel kõik sellest aru saanud. Õnneks tuuakse meile korralikku kaupa siiski rohkem ja selle eest suur tänu kõigile heatahtlikele inimestele.

Meelespeale kauba annetajate arv on iga aastaga suurenenud. On rõõmustav ja südantsoojendav, et väga palju osavõtlikke ja hoolivaid inimesi on meie tegevusest huvitatud ja sellega kaasa tulnud mandril. On lausa neidki, kes vahemaast hoolimata soovivad näiteks meie üleskutse peale mõnda abivajajat aidata mööbliga.

Saarlane on meie hinnangul väga lahke annetaja. Ja ehkki annetajatena näeme enamasti naisi, on annetatavate esemete valik lai: heategevusturult leiab nii meeste, poiste kui ka tüdrukute ja naiste riideid ja jalatseid, raamatuid ja sisustuskaupa, kodutehnikat, nõusid, käsitöökaupa, kangaid, voodipesu, kardinaid jne. Ühesõnaga kõike, mis annetaja oma majapidamises enam vajalik ei ole, kuid on samas hästi hoitud ja puhas ning kindlasti vajalik kellelegi teisele.

Kõige pikemalt on Meelespea heategevusturg avatud olnud Kuressaare kesklinnas Ferrumi kaubamajas. Turu jaoks oli see ideaalne asukoht. Siinkohal täname veel kord Saare Kinnisvara ja Toomas Tarust, kes meil sealsetes ruumides nii pikalt toimetada võimaldasid.

Loodame, et meie praegune asukoht bussijaama kõrval Tallinna tn 30 hoones on inimestele juba tuttavaks saanud, ehkki see jääb kesklinnast kaugemale. Ja et need, kes Meelespea heategevusturgu veel külastanud pole, leiavad peagi sinna tee.

Nagu enamasti ikka, näeme kauplustes ja riidepoodides rohkem naisi, nii satub neid ka rohkem Meelespea heategevusturu külastajate sekka. Meelsasti astuvad meie juurde sisse ka noored emad, koolilapsed ja muidugi pensionärid. Samas julgustame ka mehi meie poest läbi tulema, meeste riidevalik on meil väga suur. Pealegi on kaup sümboolse hinnaga, ka see peaks paljudele meeltmööda olema.

Liikmed panustavad palju

Siinkohal väärib ehk äramärkimist, et meie tegevus ei ole kunagi olnud projektipõhine, kogu tulu tuleb vaid heategevusturul müüdavast kaubast. Põhiliste kuludena saab välja tuua ruumi rendi ja prügiveo.

Arvamuse vastu, et MTÜ-d teenivad raha endale, me ei võitle. Kui inimene tahab nii mõelda, las ta siis mõtleb. Need, kes on meie tegevust lähemalt näinud, teavad, et panustame heategevusturu toimimisse palju oma isiklikku aega, energiat, teadmisi, oskusi ja ka materiaalselt mõõdetavat.

Kuue aasta jooksul oleme aidanud maakonnas sadu inimesi, nii üksikvanemaid kui ka paljulapselisi peresid, nii andekaid noori nende huvitegevuses kui ka eakaid igapäevamurede lahendamisel, samuti noortega tegelevaid organisatsioone.

Oleme aidanud üksikemadel sisustada oma kodu – ka Kuressaare linnalt saadud sotsiaalkortereid –, toetanud laste kooliekskursioone, sõitu laulupeole, maakonna puuetega laste jõulupidu, Kallemäe kooli suvelaagrit, soetanud toidukorve, annetanud raha küttepuude ostmiseks, tasunud lasteaiamakse jne, jne. Nimekiri saaks pikk.

Kõik meile rõivaid ja jalanõusid annetanud võivad rõõmustada veel selle üle, et läkitasime tänavu suvel suure koorma kaupa ka Süüria sõjapõgenikele.

Viimased aastad oleme läinud seda teed, et me abivajajaid ise enam ei otsi, vaid usume, et inimesed, kes tõesti abi vajavad, leiavad tee meie juurde. Kas ise või tänu hoolivate ja märkavate inimeste südameheadusele.

Me ei pea vajalikuks igast abivajajast avalikkusele teada anda, inimeste mured on diskreetsed ja kõigil hinges soov oma eluga ise hakkama saada.

MTÜ Meelespea suurim avalik ettevõtmine on igakevadine perepäev, mis on oma tasuta töötubade ja kontserdiga toimunud juba neljal korral. Perepäeva külastatavus on meile näidanud, kuivõrd pered selliseid üritusi vajavad.

Seega – Meelespea liikmetel on tegevust kuhjaga, oleme olnud kõik tegutsemisaastad aktiivsed ja soovime seda olla ka edaspidi. Uusi ideid ja plaane jätkub meil ka veel selleks aastaks, rääkimata järgmisest. Aga nagu öeldakse – laskmata karu nahka ei maksa jagama hakata.

Aive Laanemets
MTÜ Meelespea eestvedaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 324 korda, sh täna 1)