Põllumehed ei poolda kiviaiatoetuse jätkumist (7)

Eesti suuremaid põllumajandustootjaid ühendav Eesti põllumeeste keskliit ei poolda kiviaia taastamise toetuse jätkumist. Keskliit soovitab uues maaelu arengukavas kiviaedade taastamiseks ette nähtud 3 miljonit eurot suunata hoopis keskkonnasõbraliku majandamise meetme rahastamiseks.

“Saame aru korras kiviaedade olulisusest külade väljanägemises teatud piirkondade jaoks, kuid oleme veendunud, et eeloleval finantseerimisperioodil on põllumajanduses ja maaelus palju hoopis olulisemaid lahendamist vajavaid probleeme,” märkis Eesti põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Kalev Kreegipuu möödunud nädalal põllumajandusministeeriumile saadetud kirjas, mis sisaldab põllumeeste ettepanekuid seoses MAK 2014–2020 eelarve suurenemisega otsetoetuste arvelt.

Saaremaa põllumeeste liidu juht, aasta põllumees 2013 Tõnu Post ütles, et toetuse jagamine kiviaedade taastamiseks on muutunud nonsensiks ja tema seda enam ei poolda. “Esimeses voorus oli see toetus mõneti nagu tervitatav ja tehti ilusaid asju, aga nüüd on see pööratud ju täpselt selliseks rahapumpamise kohaks,” leidis Tõnu Post. “See ei tooda ju midagi tagasi, aga esmajärjekorras on vaja toetada neid tootjaid ja firmasid, kes tekitavad eksporti ja maksavad riigile maksusid, millest riik elab,” lausus Post.

Samuti ei poolda kiviaia taastamise meetme avamist uuel perioodil Eesti põllumajandus-kaubanduskoda (EPKK). “Saame küll aru korras kiviaedade olulisusest külade miljööväärtusele teatud piirkondades, kuid oleme veendunud, et eeloleval finantseerimisperioodil on põllumajanduses, toidutootmises ja maaelus olulisemaid lahendamist vajavaid probleeme,” märkis EPKK juhataja Roomet Sõrmus, kelle sõnul on aedade taastamist võimalik toetada ka Leaderi vahenditest.

Põllumajandusministeerium tegi maaelu arengukava 2014–2020 juhtkomisjonile ettepaneku lisada uue maaelu arengukava eelnõusse kiviaedade taastamise toetus alles 29. oktoobril.

Kiviaedade taastamiseks on perioodil 2014–2020 kavandatud 3 miljonit eurot, millega on võimalik toetada kuni 145 km kiviaedade taastamist.

Põllumajandusministeeriumi maaelu arengu osakonna juhataja asetäitja juhataja ülesannetes Marko Gorban ütles, et praegu on uus maaelu arengukava saadetud ministeeriumidele ja sotsiaalpartneritele kooskõlastamiseks. Lõpliku otsuse, milline tuleb uus maaelu arengukava nii meetmete kui ka eelarve poolest, teeb vabariigi valitsus ja selle peab omakorda kinnitama Euroopa Komisjon.

Gorban märkis, et kiviaedade taastamise toetuse lisamine uue maaelu arengukava eelnõusse sai võimalikuks tänu maaelu arengukava 2014–2020 eelarve suurendamisele. Kiviaia toetus aitab kaasa ajaloolise, kultuurilise ja maastikulise väärtusega traditsiooniliste põllumajandusmaastike elementide taastamisele. Lisaks sellele pakuvad kiviaiad elupaiku erinevatele liikidele, samuti pakub kiviaedade taastamine tööhõivet, eriti piirkondades, mis sõltuvad hooajalisest ettevõtlusest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 596 korda, sh täna 1)