Salme jõe äärde kerkib muinaslaevakeskus (2)

Salme jõe äärde kerkib muinaslaevakeskus

SALME LEIUD: Ühe suunana uuritaks keskuses olemasolevaid leide ja võibolla ka eksponeeritaks neid. Fotol viikingiaegne mõõk. Foto: Sander Ilvest

Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul soovib MTÜ Raudlaeva Maja sõlmida vallaga koostöölepingu Salme jõe kaldale muinaslaevakeskuse ehitamiseks.

Põhiidee oleks Salme muinaslaevaleidudel ja teistel viikingilaevade leidudel põhinev keskus. Ühe suunana uuritaks keskuses olemasolevaid leide ja võib olla ka eksponeeritaks neid.

Vallavanem märkis, et muinaslaevamuuseumi idee algatas juba mitu aastat tagasi vallamaja vastas kinnistut omav eraomanik. Siis jäi asi aga rahastuse taha.

Leidude uurimisest kogutud andmete baasil ehitataks kohapeal valmis Salme laevade ja teiste Läänemere viikingilaevade originaalsuuruses koopiad. Lisaks töötataks välja vallale sobivad merelised meened.

Keskuse rajamine on planeeritud praeguse jõesadamaga piirnevale vallale kuuluvale rannapargi alale. Mis rolli keegi projektis täpsemalt mängima hakkab, vallavanem avaldada ei soovinud. Poopuu kinnitas, et vald ei hakka kindlasti laevu ehitama. “Meie saame ikka aidata, suunata ja juhtida.”

MTÜ Raudlaeva Maja juhataja Ilmar Tamm arvas samuti, et praegu on veel vara plaanist täpsemalt rääkida. “Kõigepealt peavad vallajuhid endale teadvustama, millise varanduse otsas nad istuvad või mis sealt maa seest täpsemalt välja tuli,” ütles ta. Tamm pakkus, et vald valib ilmselt turismi, mis on ka õige, sest see toob Salme pildile.

“Loomulikult oleks tore, kui inimesed saaksid viikingiriideid kandes õlut juua, võistu laulda ja omavahel mõõtu võtta,” ütles Tamm. Kuid pikemas perspektiivis tuleks rohkem keskenduda teadustööle.

Inimeste puudust Tamm Salme puhul ei karda. Näiteks toob ta Ida-Viru tuhamägedel toimetavad noored, kes alustasid kahekesi. Ta märkis, et hea idee tõmbab iseenesest inimesi ligi. Peaasi on enne kopa maasse löömist selgeks teha, mida ja milleks tegema hakatakse.

“Ja karta ei tohiks ka uue kursi seadmist, kui ilmastikuolud muutuvad,” tõi ta näite meresõidust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 589 korda, sh täna 1)