Keskrannal avati eile uus rannahooaeg (4)

Keskrannal avati eile uus rannahooaeg

TEE ON KORRAS: Metsaradade kvaliteedi hindavad objektil ehitusjärelevalvet teinud Mait-Väinu Sooäär (vasakul), RMK projektijuht Tõnu Must, RMK loodushoiuosakonna saarte piirkonna juhataja Aili Küttim, RMK Saaremaa piirkonna metsaülem Marko Trave ja RMK külastusjuht Üllar Soonik. Foto: Irina Mägi

See tähendab, et RMK tellimusel renoveeritud Keskranna puhkeala Mändjalas võeti eile ehitajalt, Saare Erek AS-ilt, heakskiiduga vastu.

Uute sõelmekattega metsaradade, massiivse pingiga rannaäärse vaateplatvormi, piirdeaedade, välikempsu, infotahvli ja riietuskabiinide rajamine läks maksma 27 000 eurot. Renoveerimisprojekti koostas Oaas Arhitektide OÜ.

“Meil on väga hea meel teha algust uue rannahooajaga. Õieti pole üks veel lõppenudki, kui juba teisega alustame. Paraku on see nii läinud. Ajahambast puretud laudteede asemel on nüüd uudse kattega rajad, mere ääres rannakabiinid ja terrass, parkla lähedal välikäimla,” rõõmustas RMK Saarte piirkonna juhataja Aili Küttim.

Piirkonnajuht andis ka teada, et 13. novembril sõlmisid RMK, Kaarma vallavalitsus ja MTÜ Päikesepesa ühiste kavatsuste protokolli Mändjala rannaala korrastamiseks.

Kevadel viimistlustööd

Objektil tehnilist järelevalvet teinud staažikas ehitusjuht Mait-Väinu Sooäär andis ehitajate tööle hea hinnangu. Mõned vihmaga tehtud lõigud 350 meetri pikkusel rajal peavad küll veel kuivama. Rajakate on mitmekihiline.

Tihendatud liiva peal on geotekstiil, siis 20 sentimeetri paksune killustikukiht, mis kaetud 6-sentimeetrise sõelmekihiga. Kõik kihid on vibraatoriga tihendatud. Sügisene ilmastik lihtsalt ei võimaldanud ehitajail radadele lõplikku väljanägemist anda. Kevadel võetakse ette viimistlustööd.

Kui laudkattega rajad pidasid vastu neli-viis aastat, siis uudse tehnoloogia alusel rajatud metsateed püsivad spetsialistide hinnangul kümmekond aastat ja enamgi.

“Saare Erek on hea firma. Kas keegi näeb metsa all masinate jälgi? Ei näe. Nad tegid tööd loodusele kahju tekitamata, tõstes edasi laudu ja plaate, millel mehhanismid liikusid,” kiitis Mait-Väinu Sooäär.

Saare Ereki viieliikmelisel meeskonnal kulus puhkeala renoveerimiseks kuu aega. “Taimestiku kaitsmise seisukohast oli tee-ehitus suhteliselt keerukas. Aga tulime toime. Loodusele kahju ei tekitanud,” märkis Saare Ereki ehitusjuht Mehis Kallas. Töödejuhataja oli objektil Toivo Rikko.

Rannahooajal on Keskranna Saaremaa üks populaarsemaid suvituskohti. Tegelikult käiakse puhkealal aastaringselt.

Enneolematult hea koostöö

“Loodushuvilised tulevad siia haruldaste taimede otsingule juba varakevadel. Sügisel on see ala seeneliste päralt. Praegugi võib metsa all seeni näha. Siin käiakse ka koertega jalutamas. Ja kepikõndijad on Keskranna avastanud. Auto jäetakse parklasse ja mererand pakub tervise kosutamiseks suurepärase võimaluse,” rääkis loodusevaht Anu Metsniit.

RMK külastusjuht Üllar Soonik nimetas tööde tellija, projekteerijate, ehitajate ja ehitusjärelevalvet teinud Mait-Väinu Sooääre koostööd ideaalseks. “Mina oma tööpraktikas pole nii head koostööd veel kogenud,” sõnas ta.

Heameelt selliste külastatavate kohtade kordategemise üle avaldas ka keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist Kadi Paomees. “Siin on kõik väga kenasti tehtud. Meie jääme rahule.”

Projekteerimist-renoveerimist ootavad järgmisel aastal Keskrannast Kuressaare poole jääv Taimeaia ja Sõrve-poolne Järve puhkeala. Kõige mahukam töö tuleb teha Koigi maastikukaitsealal. Tegemist on ka Kaali kraatri juures.

Rääkides Kaalist, ütles Aili Küttim, et detsembri esimese nädala lõpus saavad huvipooled – keskkonnaameti, muinsuskaitse, RMK, Maavalla koja ja vallavalitsuse inimesed ning kohalik ettevõtja – kokku, et enne projekteerimist kõik veel põhjalikult läbi arutada.

“Soovid on väga vastakad. Kompromissi peame aga leidma,” sõnas Küttim.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 475 korda, sh täna 1)