Töökas lumelükkaja Aarne Jõgi võitis muhulaste südame (14)

Töökas lumelükkaja Aarne Jõgi

VISA TANDEM: Aarne Jõgi on oma Belarusi roolis teinud Muhu rannaäärsete külade lumest puhastamiseks kuni 20-tunniseid tööpäevi. Foto: Sander Ilvest

Vastutulelik lumelükkaja ja põllupidajate abimees Aarne Jõgi osutus Muhu vallavolikogu valimistel tõeliseks üllatusmeheks, kui sai esimest korda kandideerides Muhu vallas 49 häälega neljanda häältesaagi.

Oma valmistulemusega otse riigikogu liikme Imre Sooääre järele platseerunud Aarne Jõgi (43) on Pärase küla Tõnise talu peremees, kes Orissaare kiirabiauto juhtimise kõrvalt käib ümbruskonna aiamaadel abiks mullaharimistöödel ning talveti lükkab lund kümmekonnas külas Kagu- ja Lõuna-Muhumaal.

Tõnise talu hoov on täis põhiliselt krooniaja algusest pärinevat põllumajandustehnikat, millega peremees käib pakkumas teenust nii kartulipõllul kui ka euroheina tegemas. “Tööd on kogu aeg ja nälga ei jää,” kinnitab Aarne Jõgi.

Paljud Muhu maaomanikud on oma seni väljarenditud maad toetuse saamiseks viimastel aastatel ise kasutusse võtnud ja tellivad Tõnise talult maahooldusteenust. Lisaks teeb Aarne Jõgi oma maade pealt loomapidajatele tellimuste alusel müügiks heina, kuid siin piirdub soovijate hulk viie püsikundega.

Aarnel endal põllumajandustootmist ei ole, küll aga aitab ta söödavarumisel ema, kes vanast järjest peab ühte piimalehma ja kümmet lihaveist. Majapidamises on olnud ka oma 30 veist ning esimese vabariigi ajal oli talukoht oma 40 ha maaga sealse piirkonna suuremaid. Paraku jagati maaomand taasiseseisvumise järgses segaduses kolmeks ning järele jäi vaid üks kolmandik kõigist metsamaadest, karja- ja rohumaadest.

20 tundi külavaheteel

Lumelükkamise peale sattus pärast sõjaväeteenistust Muhu kolhoosis autojuhina töötanud Aarne Jõgi juba Eesti riigi loomisest saadik. Aastate jooksul on selle ala peale siginenud uusi huvilisi, praegu on Muhu saar jagatud viie lumelükkaja vahel. Väljastpoolt Muhu saart seni keegi Muhus lumelükkamislepingut saanud ei ole, kohalikud mehed üksteise leivakannika kallale aga ei kipu. “Igaühel on oma territoorium ja kui keegi hätta jääb, siis omavahel suhtleme,” ütleb Aarne Jõgi.

Vilunud lumelükkaja sõnul nõuavad lumest puhastamisel kõige enam vaeva mereäärsed külad, kus olenemata tuule suunast teed alati täis tuiskab. “Mul on neli sellist küla, kus sahk peab terve lumesaju aja jooksul pidevalt edasi-tagasi käima, muidu pärast ei saa neid teid lihtsalt enam lahti,” räägib Aarne Jõgi. “Olen ka 20 tundi ühe ja sama tee peal keerutanud, sest kui sa jõuad küla ühest äärest teise, siis tagasi tulles pole su jälgi enam näha.”

Probleemide korral peab Jõgi kõige tulemuslikumaks suhtlemist otse külavanema või külaelanikega, sest vallavalitsuse tasemel suheldes jõuab info lumelükkajani hulka maad hiljem ja tekitab ainult pingeid. “Olen siin oma piirkonnas rääkinud inimestega otse ja seni see õnneks toimib,” kinnitab lumelükkaja.

Kiirabi on esikohal

Nii kiirabi töös kui ka lumelükkamises tuleb aeg-ajalt ette erakorralisi olukordi. Kuidas sellisel juhul aga tööde järjekorda sättida? “Eks siis tuleb leida abilised lumelükkamise jaoks, kiirabiauto peale igaüks ei lähe,” on Aarne Jõgil prioriteedid paigas. “Kiirabist tulles on lund lükkama küll mindud, aga vastupidi ei riski,” tunnistab mitmekülgne muhulane, kelle sõnul eeldab kiirabi 24-tunnine valmisolek ikka igati väljapuhanud inimest.

Samas annab kiirabi autojuhi kogemus täpse arusaama, kuidas lumeoludes juurdepääsud lahti lükata selliselt, et kiirabi jõuaks abivajajani tõrgeteta. Iga majapidamise aia taha tuleb lahti lükata vähemalt nii suur plats, et tuletõrjemasin saaks seal ringi pöörata. “Lumelükkamist ei saa niimoodi teha, et teed hästi kähku valmis, peaasi, et tunnid kirja saab. Tuleb teha nii, et tee on lahti ja et seda ei pea üle tegema,” rõhutab Jõgi, kinnitades, et praeguse riigikorra ajal on teed vähemalt Muhu saarel üsnagi puhtaks aetud. “Kui aega tagasi keerata, siis kiirabibrigaad käis talviti kilomeetreid jalgsi, et kuskilt läbi jõuda,” meenutab ta.

Aarne Jõgi räägib, et ainuüksi kiirabi autojuhi palgast peret üleval ei pea ja ära ei ela. “Kui tahad toores seista, siis peab midagi veel tegema,” leiab Jõgi.

Praeguseks vaid kodusaarele tegutsema jäänud mees on aastate jooksul mekkinud ka kaugsõiduautojuhi leiba ja teinud 1,5 kuu pikkuseid Euroopa-otsi. “See on rohkem selline poissmehe amet – elan kuudis, pissin ratta peale ja söön kausist,” räägib Jõgi. Tema sõnul kaasneb kaugel maal leivateenimisega vajakajäämine kodustes asjades. “Kodused tööd jäävad kõik unarusse ja tegemata tööd kasvavad nii üle pea, et ei jõua kuskile poole enam,” ei ole Jõgi võõrsil töötamisega rahul. “Ma olen aru saanud, et ükskõik kui suur see palganumber ka pole, ei kompenseeri see kodust ära olemist mitte kuidagi moodi. Pealegi mida rohkem sa teenid, seda rohkem ka kulub, nii et kasutegur on ikka nullilähedane.”

Kutsuti poliitikasse

Valimiskarussellis osales Aarne Jõgi esmakordselt ja valijatelt saadud poolsada häält tuli tema enda kinnitusel üllatusena. “Lootsin ise, et mõni hääl tuleb ja sellega on pidulik osa läbi,” lausub muheda ütlemisega muhulane, kes oma sõnul eduka valimistulemuse täpset põhjust ei tea. “Valimisreklaami ma ei teinud, vaid katsusin pigem nii nuka taha hiilida kui vähegi võimalik, aga võib-olla siis mingil määral nimi ja teod lähevad kokku,” pakub värske vallavolikogu liige. Seevastu vallavanem Raido Liitmäe hinnangul on Jõgi populaarsuse põhjus selge: Pärase küla mees teeb oma tööd hingega.

Kandideerima kutsuski Aarne Jõgi vallavanem isiklikult, kes üleüldse olevat valimiste eel pingutanud palju selle nimel, et Muhu uus volikogu tuleks sama kokkuhoidev kui eelmine ning ei tekiks omavahelisi mõttetuid pingeid ja lahkhelisid. Aarne Jõgi sõnul tunneb ta Raido Liitmäed lapsest saati ning on kõrvaltvaatajana tema toimetamistega vallajuhina igati rahul. “Igaühel on oma head ja vead, aga meile ta praegu sobib,” kinnitab Jõgi.

Sarnaselt paljude teiste muhulastega teeb Jõgile aga muret valdade liitmise plaan ning ta hoiab pöialt, et Muhu vallal õnnestuks omaette jääda ka tulevikus. “Loodame, seda rida me hoiame,” sõnab ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 945 korda, sh täna 1)