Kuressaare noored olid eeskujuks

Eesti vanim noortekogu on Kuressaares ja oktoobri viimasel päeval tähistati oma 15. sünnipäeva. Kuressaare linna noortekogu (KLNK) esimeseks esimeheks sai Kairi Uustulnd (Õun), kes on nüüdseks poliitikas tõusnud riigi kõrgeimale tasandile.

“Kui Kuressaare linna noortevolikogu 1998. aastal Laine Tarvise algatusel loodi, läksid esimesed kuud noortevolikogu põhimääruse ja tegutsemise põhimõtete väljatöötamiseks,” meenutab Kairi Uustulnd, kes ise sattus sinna Saaremaa ühisgümnaasiumi esindajana, sest iga kool oli saatnud oma esindajad nende põhimõtete väljatöötamise töögruppi.

“Eeskuju polnud kellestki võtta, kuna KLNK oli siiski esimene selline noorte osaluskogu Eestis, mis moodustati linnavolikogu juurde. Seetõttu oli see mitmeski mõttes oma väljundi otsimine ja kujunemine,” ütleb Uustulnd. 21-liikmeline osaluskogu tegutseb edukalt tänagi.

Kairi Uustulndi meelest on noortekogud noortele vajalikud, eelkõige juba kogemuste pärast, mida nad sealt omandavad. Samuti usub ta, et volikogu saab selle kaudu koolitada järelkasvu, sest mida rohkem on inimesi, kes ühiskondlikus elus kaasa mõtlevad, seda parem kogukonnale. “Noored peavad harjutama nii väljendus- kui ka arutlemisoskust.”

Temale andis noortekogus osalemine palju kogemusi ja tutvusi. “Samuti sain uusi teadmisi, sest noortevolikogule tehti näiteks ülevaade Kuressaare linna arengukavast ja planeeringutest,” mainib Uustulnd.

“Muu hulgas arutasime noorte õiguste teemadel ja mäletan selgesti, et üks minu õpetajatest ütles, et muide, õigustega kõrvuti peaks ka kohustusi vaatama,” meenutab Kairi Uustulnd ühte väga õiget märkust. On ju ikka nii, et nooruses ja uljuses lähenetakse teatud teemale suure õhinaga, aga hiljem mõistetakse, et see pilt oli natuke liiga ühekülgne.

Lõpetuseks kordab Kairi Uustulnd aga KLNK 15. sünnipäevalgi öeldut: “Loodame, et saame tähistada ka Kuressaare noortekogu 50. sünnipäeva ning selleks puhuks on vaja üht suurt halli, kuhu kõik kunagised liikmed ära mahuksid!”

Laura Oolup

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 198 korda, sh täna 1)