Kas kõik peavad olema ühte nägu? (8)

Lugematuid kordi on koolivorm jututeemaks olnud nii kooliõpilaste, lapsevanemate kui ka koolitöötajate seas ning on tihtipeale kaasa toonud vaidlusi. Kas ikka kõikides koolides peaks olema kindel riietus, mida iga vastutulev õpilane koolis kannab? 

Koolivormi positiivseid ja negatiivseid külgi on Kuressaare gümnaasiumis lahatud juba aastaid, kuid siiani pole kooliõpilastele kindla riietuse osas veel ettekirjutusi tehtud. Õnneks.

Olen isegi seda meelt, et mitte kellelgi, sealhulgas ka koolil, ei ole õigust nõuda üheltki inimeselt oma soovide järgi riietumist. Karjuv vastuolu on selles, et milleks siis julgustada meid olema see, kes sa oled, kui sul ei lasta isegi enam endale riideid selga valida.

Algklassidest saadik on meile sisendatud, et kool on sinu töökoht ja eelkõige ametiasutus, kus tuleb korralikult riides käia. Julgen väita, et meie “töö” on piisavalt pingeline ja pinge maandamiseks võiksime saada vähemalt võimaluse tunda end oma riietes mugavalt.

Teisest küljest vabastab koolivorm meid loomulikult igahommikusest seismisest riidekapi ees küsimusega: mida ma täna selga panen? Kuid see probleem, mis vaevab enamikku naisi igal hommikul niikuinii, on vaevalt piisav põhjus, et sundida kogu kooli ühtmoodi riides käima.

Lisaks mõne inimese vabaduse võtmisele nõuab koolivorm ka raha. On piisavalt õpilasi, kes on sunnitud elama kitsikuses ja kelle pere ei saa endale lubada suuri väljaminekuid millelegi, mis ei ole eluliselt vajalik.

Loomulikult ei saa koolivormi puhul piirduda vaid ühe komplektiga, sest riided saavad paratamatult mustaks. Poleks ju kena märkus e-koolis või päevikus, et õpilase riided on mustad – aga kui perel ei ole võimalust osta mitut vesti või kampsunit, mis on kohustusliku koolivormi osad? Jällegi on siin olemas ka oma väike pluss, koolivorm võib olla “päästeingel” mõnele, kes on sattunud koolikiusamise ohvriks just oma riietuse tõttu (samas teame, et kiusamiseks leitakse alati põhjendus). Ehk annaks koolivorm hea võimaluse näidata kiusajatele, et me oleme kõik võrdsed.

Koolivormi võib pidada ühtekuuluvuse märgiks. Mulle isiklikult meeldib tunda ennast kuhugi kuuluvat ja loomulikult olen uhke selle üle, et saan olla osa Kuressaare gümnaasiumi õpilasperest. Oma kodus ei oleks ma näiteks nõus kandma pereliikmetega ühesuguseid riideid.

Usun, et koolis piisab sellestki, et pidulikel kooliaktustel on kõigil kohustuslik kanda mustvalget riietust ja teklit, mis on kooli sümbol.

Kristina Liiv

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 667 korda, sh täna 1)