Uued tuuled omavalitsustes

Saarte Hääl alustab uute omavalitsusjuhtide tutvustamist.
Miks otsustasite volikokku kandideerida ja mida kavatsete uues ametis korda saata?

Mati Raal
Ruhnu vallavolikogu esimees:

Kuna olen Ruhnuga nüüdseks seotud juba 34 aastat, siis tunnen ma siinseid probleeme ja olen näinud Ruhnut erinevates alluvustes – ka Pärnu maakonna alluvuses. Varem pole ma Ruhnu volikokku kandideerinud, nüüd leidsin, et olen selleks piisavalt küps ja mul on ka aega Ruhnu teemadega tegeleda. Olen ju iseendale tööandja [OÜ Tsunftijänes].

Kuna arvatakse ju ikka, et inimene kandideerib kuhugi kasusaamise eesmärgil, siis õnneks pole minul Ruhnus mitte kõige väiksemaidki isiklikke huve, sest metsa ja maad on mul piisavalt ka mandril. Ma tahan, et elu Ruhnus oleks edasi stabiilne ja inimesed näeksid, et neist hoolitakse.

Oleme oma valimisliiduga algusest peale välja öelnud, et me ei taha hakata siin midagi kardinaalselt muutma. Ruhnu elu on ju ilusasti sujunud – laevad liiguvad, lennukid lendavad, kui ilm muidugi võimaldab. Tõsi, koolimaja ehitus on kahjuks liiga pikalt toppama jäänud. Ja kohalik võim peaks olema läbipaistvam. Inimesed tahavad ju täpselt teada saada, kas või eelarve kohta, kuidas asjad toimivad.

Samuti tahan, et see raha, mis on väikesaartele ette nähtud, siia ka jõuaks ja et seda kasutataks sihtotstarbeliselt. Ruhnus on Euroopa Liidu raha liiga vähe ära kasutatud. See on küll väga kurb. Terve suur väikesaarte taotlusvoor läks meist mööda, Ruhnu oli peaaegu ainuke, kes raha ei taotlenud. See oli küll väga suur apsakas. Nii vallavolikogu kui ka vallavalitsuse apsakas. Nagu me kahjuks teame, ei ole Eestil enam väga palju võimalusi Euroopa abiraha kasutada, 2020 muutub Eesti juba ise doonorriigiks.

Kuna Ruhnu on minu meelest tõmbekeskus ja turism on siin arenev majandusharu, tuleb kindlasti taotleda EL-i raha, et murda turistide püüdmiseks näiteks Läti turule, tutvustada ennast Läti turismimessidel. Ruhnus tuleks kindlasti rajada telkimisplatsid ka mere äärde, see pole õige, et oleme peletanud oma turistid mere äärest ära kartuses, et nad panevad seal ehk metsa põlema. See kartus on küll õigustatud, aga samas on imelik ka see, et inimesed tulevad nautima Ruhnu mereranda ja me ajame nad küla keskele kokku.

Kui arvestada ohutusnõudeid, võiks mere ääres olla teatud piirkonnad, kus võib telkida ja nautida kõike sellega seonduvat – ka merevaadet. Aga need on tõsised tööd ja projektid, mis ei tule ilma rahata kätte. Ei ole nii, et sätime prügikastid üles, veame kempsud metsa ja paneme sildi üles, et palun telkige. Kas või tualetid ja juurdepääsuteed nõuavad ju raha. See telkimiskoht võiks olla sadama kandis, et oleks ülevaade, kes Ruhnu tulevad ja kes siit lähevad. Ja mõistagi peaks sellest tegevusest tulema ka saarele raha. Muidu pole mõtet ju sellist asja teha.

 

Marili Alas
Orissaare vallavolikogu esimees:

Orissaarde tulime tagasi nelja aasta eest, just enne eelmisi kohalikke valimisi. Tore oli näha, et meid võeti hästi vastu ja kiiresti omaks. Need neli aastat on meie pere jaoks äärmiselt tähtsad olnud. Lastevanemateks saamine, sellega kaasnevad rõõmud ja mured ning lõplik otsus siduda end Orissaarega pikemaks ajaks.

2009. aasta valimised tõid muudatusi nii volikogu kui ka vallavalitsuse töösse, mis omakorda viisid sündmusteni, millest mõni oleks võinud olemata olla või saada teise lahenduse. Minagi elasin kõigele toimuvale kaasa.
Mida aeg edasi, seda rohkem tundsin soovi oma koduvalla tegemistes kaasa rääkida. Otsus kandideerida kohaliku omavalitsuse valimisel sai vastu võetud juba kevadel. Kindlasti on orissaarlased nüüdseks muudatustega rohkem harjunud ning võtavad kergemini vastu volikogu uue koosseisu ja vallavanema.

20. oktoobrist kuni tänaseni toimunu panid paika eelkõige valimistulemused. Volikogu mandaadid jagunesid järgmiselt: valimisliit Sinuga Koos 4, Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) 3, valimisliit Meie Orissaare 2 ja Reformierakond 2 kohta. Seda koosseisu täiendab iga volikoguliige oma isiksuse, oskuste ja kogemustega.

Valimisliidu Sinuga Koos ja IRL-i vahelise liidu sõlmimise peaeesmärk on valla elu edendamine ja positiivse maine loomine Orissaare vallale. Samuti jõudsime ühisele kokkuleppele vallavanema ja volikogu esimehe kandidaatide osas. Loomulikult on suur au olla volikogu esimees, veel suurem on vastutus.

Praegu kulub aeg eeskätt volikogutöö sisseseadmisele. Lähiajal tuleb eesmärgistada järgmise nelja aasta ühised plaanid. Kindlasti ei ole see lihtne. Teha on palju, kuid rahalised võimalused on jätkuvalt piiratud. Suurte ja kulukate projektide juures ei tohi unustada inimesi ja nende igapäevaseid muresid. Volikogu esimehena soovin taastada volikogu väljasõiduistungid suurematesse külakeskustesse, et kaasata vallaelanikke rohkem otsustamisprotsessidesse ning kuulata nende arvamusi ja ettepanekuid. Usun, et sel viisil saame juurde rahulolevaid vallaelanikke ja tekib ka positiivne kuvand. Õnnelik ja rahulolev inimene on valla uhkus!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)