Tallinna ühistransport võib muutuda tasuvabaks kõigile (3)

Vastava seadusemuudatuse jõustumisel võib seni vaid tallinlastele kehtinud tasuta ühistranspordi soodustus pealinnas hakata kehtima kõigile.

Praegu on ühistransport Tallinnas tasuta vaid rahvastikuregistris Tallinna registreeritud inimestel, teised peavad bussisõidu eest ikka maksma. Tallinna linnavalitsus on tasuta bussitranspordist rääkides märkinud, et just tänu sellele on Tallinn juurde saanud tuhandeid maksumaksjaid. Omavalitsustele laekub tulumaks selle järgi, kui palju inimesi elas seal rahvastikuregistri järgi 1. jaanuaril.

Näiteks Saare maakond on 10 kuuga kaotanud 327 elanikku, kellest suur osa registreeris end pealinna elanikuks. Tallinna ühistranspordi kuukaart maksab 23 eurot.

“Kui 2012. aastal oli keskmine linna maksumaksjate arv kuus 6538 inimest, siis selle aasta kaheksa kuu keskmine arv on 6509 inimest ehk ka maksumaksjate arv on vähenenud,” on öelnud Kuressaare abilinnapea Kalle Koov.

Uue ühistranspordiseaduse eelnõu kohaselt jääb Tallinnale õigus ühistransporti tasuta korraldada, aga soodustuse andmiseks ainult oma elanikele peab Tallinn tõestama, et Tallinna elanikud on muu Eesti elanikega võrreldes ebavõrdses olukorras ja vajavad seega ühistranspordi eest maksmisel erikohtlemist.

Riigikogu majanduskomisjoni liige Kaja Kallas kommenteeris, et näiteks saartel elavad inimesed eristuvad teistest Eesti elanikest seetõttu, et kodust mandrile ja tagasi saamiseks ei ole neil sisuliselt muud võimalust kui sõita parvlaevaga, mis toob kaasa suuremad kulud Eestis liikumiseks. “Sellisel juhul on elukoha arvesse võtmine soodustuse andmisel põhjendatud,” selgitas Kallas.

Tallinna õigus ühistransporti tasuta pakkuda ei kao kuhugi, aga Tallinn peab sel juhul pakkuma seda tasuta kõigile.

“Juhin aga tähelepanu, et kui seadus sellisel kujul vastu võetakse, siis peab ilmselt kohus selle vaidluse lahendama, kui mõni muu Eesti elanik näiteks nõuab, et ka tema saaks tasuta, sest Tallinna elanike eelistamine pole seaduse kohaselt korrektne. Kui selline vaidlus tõusetub, on Tallinna linnal võimalus põhjendada nii avalikku huvi kui ka põhjendatust,” lisas Kallas.

Eelnõu peaks jõustuma uue aasta algusest.

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfi hinnangul on ühistranspordiseaduse eelnõu sõidusoodustusi puudutav säte ärapanemine Tallinna tasuta ühistranspordile. “Mulle tundub see eelnõu ärapanemisena. Kogu riigis võiks olla tasuta ühistransport,” ütles Klandorf. “Kohalik omavalitsus peab hoolitsema eelkõige oma inimeste eest ja vaatama, kuidas oma valla elanikel kõige parem on.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 393 korda, sh täna 1)