Linnateatrile terendab lootus luua alaline trupp (2)

Linnateatrile terendab taas kord lootus

TÖÖ KÄIB: Piret Rauga sõnul on käinud juba aastaid töö selle nimel, et linnateatril oleks täiesti oma trupp. Foto: Egon Ligi

Kultuuriministeeriumi teatrite rahastuse komisjon tegi hiljuti otsuse suurendada Kuressaare linnateatri toetust. Ehkki asi pole veel kinnitatud, annab komisjoni otsus lootust, et teater saab muu hulgas mõelda taas alalise trupi moodustamisele.

Komisjoni kuuluv Eesti teatrite liidu juhatuse esimees Jaak Allik rääkis läinud nädalal raadio Kadi “Keskpäevatunnis”, et linnateater esines teatrite rahastamise komisjonis järgmise aasta eelarve arutamisel väga põhjaliku projekti ja taotlusega. Soov peamiselt üks: saada raha oluliselt juurde, et moodustada teatri alaline trupp.

Hea tegutsemine

Alliku andmeil suurendas komisjon linnateatri toetust järgmiseks aastaks 22 protsendi võrra ja nüüd ootavat ministeerium, et Kuressaare linnavalitsus panustaks linnateatri toetamisse umbes samal määral, kui ministeerium on valmis seda tegema.

Kultuuriministeeriumi teatrinõuniku Hillar Seina sõnul on ministeerium planeerinud 2014. aasta riigieelarve eelnõusse Kuressaare linnateatri toetuseks 82 353 eurot, mis on tõesti ca 22 protsenti suurem kui tänavune toetus. Toetuse kasvu on linnateater Seina kinnitusel välja teeninud oma hea tegutsemisega.

2013. aastal eraldas kultuuriministeerium Kuressaare linnateatrile 67 390 eurot, linnapoolne panus tööjõukuludeks oli aga näiteks 2012. aastal 19 746 eurot. “Mis puudutab alalise trupi loomist, siis on see eelkõige omaniku ehk siis Kuressaare linna otsus,” märkis teatrinõunik Hillar Sein.

Kuressaare linnateatri direktor Piret Rauk tõdes, et komisjoni otsus suurendada linnateatri toetust on kindlasti kena uudis. Kuna kultuuriminister Rein Lang ei ole komisjoni otsuseid aga veel allkirjastanud, siis pole asi siiski veel kinnitatud. Kindel on toetuse suurenemine Piret Rauga sõnul siis, kui toetusleping kultuuriministeeriumiga saab allkirjastatud.

See, et linnateatril oleks täiesti oma trupp, on Rauga hinnangul igati loomulik. “Aga sellest on nii palju räägitud, et… kindlasti ei ole ma ebausklik, tõesti ei ole, kuid teater on ikka selline inertne süsteem, et siin sünnivad muudatused ajapikku ja samm haaval,” rääkis teatri direktor.

Praegusel ajahetkel on Piret Rauga sõnul tähtsaim, et linnateatri tehniline meeskond saaks töötasu, mis oleks võrreldav teiste teatrite tehniliste töötajate palgaga. “See on täna kõige tähtsam,” kinnitas ta. Selle nimel aga, et linnateatril oleks täiesti oma trupp, on töö Rauga sõnul käinud juba aastaid.

Seni veel linna rahandusasjade eest vastutav majandusala abilinnapea Kalle Koov on seda meelt, et Kuressaare linnateater on läbi aegade olnud tubli. Seda just linna teatrina tegutsedes ja uuslavastusi välja tuues.

Aastaid on kultuuriministeerium ja erialaliit Koovi sõnul teatri tegemisi hinnanud ning tema mäletamist mööda on kuus või seitse aastat tagasi Kuressaares toimunud koosolekul kokkulepitud rahastamismudelist, kus pool eelarvest tuleb riigi- ja pool linnakassast, ka kinni peetud.

Linn peaks kaasa minema

“Kui nüüd riik läbi kultuuriministeeriumi tõstab baasrahastust, siis peaksime seda kindlasti tegema ka meie,” sõnas Koov. Ta avaldas lootust, et uus linnavõim sel rajal jätkab.

Mis puudutab linnateatri tänavust teenistust – Kuressaare linnateater on tänavu linnaeelarvesse teeninud 49 468 eurot plaanitust rohkem –, siis on kogu see raha abilinnapea kinnitusel seni jäetud teatri oma käsutusse.

“Seega saab meie linnateatri rahastamisel rääkida kolmest osapoolest: töökast kollektiivist, linnaeelarvest ja etendusasutuse riiklikust rahastusest,” ütles Koov, kes soovib linnateatrile jätkuvalt head majandamist ja lennukat loomingulist lähenemist oma teatri tegemisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 491 korda, sh täna 1)