Lasteaiatoidu hind erineb kuni mõnikümmend senti (5)

Lasteaiatoidu hind erineb kuni mõnikümmend senti

HEAD ISU! Ida-Niidu lasteaia Liblika rühma lapsed saavad 1,28 euro eest päevas kõhu korralikult täis. Guljašil lasevad hea maitsta Elenor East, Anna Hamburg ja Oskar Alesmaa. Foto: Sander Ilvest

Toidupäeva maksumus Kuressaare munitsipaallasteaedade aiarühmades jääb vahemikku 1,28–1,55 eurot.

Ida-Niidu lasteaia Liblika rühm võtab laua taga istet. “Head isu!” soovib õpetaja Marika Niit. “Aitäh!” vastavad lapsed kooris ja asuvad sööma. Täna on lõunaks guljašš kartuli ja peedisalatiga ning leib. Magustoiduks aga kirsikompott vahukoorega.

“Kuidas maitseb?” uurin sööjailt. “Hästi!” teatavad lapsed ja lasevad kahvlitel-nugadel käia.

Ida-Niidu lasteaia toidupäev maksab aiarühma lapsele 1,28 eurot, sõimes käijale aga 1,15 eurot.

“Tuleme selle rahaga toime, lisaks saame PRIA-lt koolipiima- ja puuviljatoetust,” kinnitab lasteaia direktor Helin Vinter. “Lapsed saavad igati täisväärtuslikku toitu.”

Seda, et laste puudumise tõttu valmistataks toitu rohkem kui sel päeval sööjaid on, Vinter probleemiks ei pea. “Vanemad on kohusetundlikud ja annavad lapse puudumisest aegsasti teada,” sõnab direktor.

Rohu lasteaia aiarühma lapsele maksab toidupäev 2012. aastast 1,42 eurot. Kuna sõimerühma mudilastele mõeldud portsjonid on väiksemad, on ka hind madalam.

“Seni oleme selle rahaga ikka toime tulnud,” ütleb direktor Anne Maripuu. “Meie lasteaed on liitunud nii koolipiima- kui ka puuviljaprogrammiga.”

Supiliha tagasi ei saada

Maripuu sõnul kokad ei kurda, et raha on liiga vähe või peaks pidevalt kalkuleerima, kuidas odavamalt hakkama saada.

“Toitu tellitakse nädal ette ja võetakse aluseks järgmisel nädalal lasteaeda tulevate laste prognoositav arv,” räägib Maripuu, lisades, et lasteaed toetub ka eelmiste aastate kogemusele nende nädalate kohta. “Kui vanem ütleb, et homme laps ei tule, ei saa me ju supiliha tagasi saata.” Maripuu sõnul on ligi 190 lapse hulgas puudujaid siiski väike osa.

“Aastate jooksul oleme me toidupäeva hinda nii langetanud kui ka tõstnud – see kuulub paratamatult elu juurde,” tõdeb Maripuu. “Kui tõusevad toiduainete tootmist mõjutavad elektrihinnad ja tarnijate hinnad, peame ka meie sellega arvestama.”

Tänavu jaanuarist on nii Tuulte Roosi kui ka Pargi lasteaia toidupäeva maksumus aiarühma lapsele 1,55 eurot.

“Praegu tuleme rahaga ilusti välja,” kinnitab Pargi lasteaia majandusjuhataja Külli Pahapill.

Tema hinnangul on Pargi lasteaia mudilastele koostatud korralik ja mitmekesine menüü ning toiduvalmistamisel kasutatakse ka mahetoodangut.

“Kui lapsi puudub, siis läheb kogu tellitud lihakraam küll potti – need rohkem arvestatud kogused ei ole nii suured –, aga muu toidu saab valmistada laste arvu järgi,” räägib Pahapill.

Vana hind jäi ajale jalgu

Ristiku lasteaia hoolekogu otsustas oma möödunud nädala koosolekul tõsta 1. novembrist toidupäeva maksumuse seniselt 1,34 eurolt aiarühmades 1,40 eurole ja 1,22 eurolt sõimerühmades 1,28 eurole. Oma hoolealuste toitlustamisega 2009. aasta detsembris kehtestatud hinnaga lasteaed enam toime ei tulnud.

Ka Ristiku lasteaiale valmistab muret laste puudumisest tekkiv vahe toidukulude katmisel. Hoolekogu kaalus, kas kehtestada pikem puudumisest etteteatamise aeg või tõsta toidupäeva maksumust. Üksmeelne otsus oli tõsta toidu maksumust, sest lapse puudumine, mis enamasti on tingitud haigustest, tuleb ka vanemale ootamatult ja valmistab muret.

“Lasteaed on suurem süsteem kui perekond – osa toiduaineid tellitakse varem ja info puudujate arvu kohta ei pruugi nii operatiivselt kööki jõuda,” selgitas lasteaia direktor Monika Talistu. “Samas on siiski vaja selle päeva kulud katta, sest toiduained on ostetud.”

Kuressaare linnavalitsuse haridusnõunik, Ristiku lasteaia hoolekogu liige Õilme Salumäe leidis, et hinnatõus – kuus senti lasteaiapäeva kohta – ei tohiks siiski olla lapsevanematele üle jõu käiv. “Võib küsida, kui osavad me kodus oleme poolteise euro eest lapsele kolme söögikorda pakkuma?” ütles ta. “Või kui pere oma toidukorvile tuleb 1,32 eurot kuus juurde maksta, siis kui palju rohkem me selle eest söögikraami saame?”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 998 korda, sh täna 1)