Karja lugemistoa 15 vahvat aastat (FOTOD) (1)

Peost ainult head muljedLaupäeval tähistas Karja mõisas asuv lugemistuba oma 15. tegutsemisaastat. Ehkki ametlikult avati lugemistuba 15 aastat tagasi 23. augustil, otsustati tänavu pidu pidada paar kuud hiljem.

“Kui välja kirjutasin, mis 15 aasta jooksul on teoks saanud, oli uskumatu, kui palju materjali kokku sain,” ütles Karja lugemistoa perenaine Lii Mägi, keda vahel ka mõisaprouaks kutsutakse.

Möödunud aastate meenutuseks oli fuajees üleval stend piltidest, millel jäädvustatud lustakaid hetki. Karja külas tegutseb juba aastaid sõutrupp Ainuke, mis sündis omal ajal rahapuudusest. Plaanis oli pidu, tantsuks mängiva ansambli jaoks eelarves raha oli, kuid esinejate kutsumiseks mitte. Nii otsustasid hakkajad naised ja noored mehed, et peole vurhvi juurde andmiseks tuleb ise eeskava välja mõelda. Nii sai lõpuks kokku üle kümne kava: päkapikkude sõukava, sportlase agitbrigaadid, naiskaitseväelased, moedemonstratsioonid, lustibänd, merehõnguline kevadpidu, tantsustiilid läbi aegade jpm.

Menukaimaks peab Lii Mägi Kuldsete Lintide paroodiat, millega koguni mujal Saaremaal esinemas käidud. Lisaks sõukavadele on tehtud kaks suuremat näitemängu.

Karja fenomeniks võib pidada seda, et koos käib mitu põlvkonda – päris pisikestest eakateni välja. Ka läinud laupäeval lustiti hommikul kella viieni ansambli Vanad Sõbrad saatel ja tantsupõrand ei jäänud kordagi tühjaks.
“Selleealised peaksid diskol tümakat panema, aga nemad müttavad meiega koos siin,” naeris Lii Mägi. Ta ise on innustanud kõiki – kel ideid ja tahtmist, tulgu aga!

Ehkki mõisahoones tegutsev tuba kannab lugemistoa nime, on see aegade jooksul muutunud rohkem külarahva kooskäimiskohaks. Algusaastatel, mil kodudes arvuteid veel polnud, käis lugemistoas rohkem neid, kes tahtsid internetis surfata. Nüüd käiakse värskeid ajalehti lugemas.

Mõisahoones on eraldi renoveeritud tuba lastele, kus on põnev mängunurk. Lastetuba kasutatakse palju mudilaste sünnipäevade pidamiseks.

On ka koroona- ja lauatenniselaud. Kord kvartalis toimuvad lustakad peod, mis toovad rahvast kokku üle valla. Ka möödunud laupäeval oli mõisasaalis üsna kitsas, sest inimesi oli saalis ligi 90.

Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep sõnas Lii Mägile suurt puuviljakorvi üle andes, et majal on vorm ja seinad, ent sisu sellele annab just Lii. “Sa oled suutnud haarata seltsitegevusse kõik, alates mudilastest, ning koostöö siin majas toimib,” ütles Mõtlep. Lii Mägi on tema sõnul selle maja hing.

Leisi valla kultuurikomisjoni esimees Aina Tomson lausus aga, et 15 aastat tagasi oli tal täitsa kade meel, kui maja sai uue kuue ja selle perenaiseks sai Lii. “Täna ei ole ma enam kade, on hea meel ja ma olen õnnelik, et me vallas on selline hoone. Arvan, et paljudel valdadel ei ole seda luksust omada korrastatud mõisa koos sellise mõisaprouaga,” rääkis Tomson.

Peoõhtu kulminatsiooniks oli valla kohaliku tordimeistri valmistatud imemaitsev tort, millel kujutatud mõisahoone. Olgu öeldud, et tänavu läbis Lii Mägi kultuuritöötaja koolituse ja on nüüd suisa paberitega kultuuritöötaja.


Peost ainult head muljed

Karja külas elav 75-aastane Linda Vahtna oli peole tulnud koos sõbranna, Narvast pärit Valentinaga, kes tahtis näha, millised on saarlaste peod. “Muljed on väga head,” kiitis Valentina, kinnitades, et tantsurütmid on kaasakiskuvad. Väga meeldisid talle ka sõukavad. Linda Vahtna lisas, et kui on peod ja üritused, on tema kõpsti kohal. “See maja on meil kui külakeskus. Siin saab suhelda ja mõisaproua juures käia,” kinnitas Venemaal sündinud, kuid üle 20 aasta Karjas elanud ja lüpsjana töötanud Linda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 122 korda, sh täna 1)