130-aastase Valjala raamatukogu ergas vaim püsib

130aastase Valjala raamatukogu ergas vaim püsib

TÄNU PÕHIESINEJALE: Valjala raamatukogu juhataja Tiia Lätt tänab ajaloolast Bruno Paod, kes andis raamatukogu 130 tegevusaastast põhjaliku ülevaate. Foto: Sander Ilvest

Kolmapäevasel maaraamatukoguhoidja päeval tähistasid maakonna raamatukogude töötajad koos Valjala rahvaga nii oma tähtpäeva kui ka Valjala raamatukogu suurt juubelit – 130. sünnipäeva.

1883. aastal Pahna külas asutatud raamatukogu on 130 aasta jooksul kümneid kordi asukohta muutnud, kuid pole kunagi tegutsemist katkestanud. Raamatute laenutajaid-lugejaid on jagunud kolme sajandisse.

Juubelipäeval pidas põhiettekande koolipoisina ja noormehena Valjala raamatukogu teenuseid kasutanud ajaloolane Bruno Pao, kel oli raamatuhuvilistele näidata rariteetseid trükiseid, millistest käsitsi kirjutatud raamatukene Haagi vennastekogudusest oli lugejaini jõudnud 1792. aastal. “Televisioon, raadio ja arvuti ei asenda raamatut,” toonitas Bruno Pao.

Raamatukogu asutamine Valjala mail sai teoks tänu köster-kooliõpetajale ja kultuuritegelasele Jüri Etrukile, kes 19. sajandi lõpus kauples selleks tegevusloa Kuressaare sillakohtult ja Liivimaa kubermangu kantseleist.
Juba järgmise sajandi alguses vahetas esmalt haridusministeeriumile allunud raamatukogu peremehi mitmel korral. Varamu hoidmise võtsid oma hooleks sajandivahetusel asutatud seltsid. Kuressaare Eesti Seltsi Valjala haruselts, mis 1922. aastal iseseisvus ja võttis nimeks Laine, haldas juba ligi tuhandest raamatust koosnevat kogu.

XX sajandi keskel asus raamatukogu Lööne mõisas ja Sassi (Veeriku) rüütelkonna härrastemajas ning mujalgi. 1950. aastal kolis raamatukogu Valjala rahvamaja ruumidesse.
Praegu asub raamatukogu lasteaiaga ühe katuse all.

Kirjandusteadlane, Valjala valla elanik Taeve Särg (kirjaniku ja ajakirjaniku Bernhard Viidingu tütar) Eesti kirjandusmuuseumist tegi ettekande Valjala kandi pärimustest.

Lasteraamatu “Ullipi seiklused” saamisloost kõneles selle autor Jaanika Laende. Lasteaialapsed ja kooliõpilased astusid publiku ette laulude ja luuletustega.

Valjala raamatukogu juhataja Tiia Lätt lugejate vähesuse üle ei kurda. Neid on kirjas ligi 350.

Aktiivsematele naislugejatele kinnitas Tiia Lätt rinda tehislilleõie, mehed said mälestuseks lillelise lipsunõela.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 587 korda, sh täna 1)