Sotsid ja IRL lõid käed (29)

Sotsid ja IRL lõid käed

KOKKULEPPE SÜND: Hannes Hanso (vasakul) ja Toomas Takkis koalitsioonileppele allkirju andmas. Foto: Sander Ilvest

Juba valimistejärgsel ööl Kuressaares teineteisele lähenemist alustanud Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa ja Res Publica Liit kinnitasid oma sõprust eile allkirjadega koalitsioonileppel, mis on alusdokument järgmisel neljal aastal linnavalitsemiseks. Vaid loetud tunnid enne leppe allkirjastamist selgus, et SDE abilinnapeaks saab Madis Kallas.

“Kuressaare ja Saaremaa jaoks tähendavad aastad 2013–2017 suuri muudatusi,” seisab koalitsioonileppe tekstis, millega tutvustatakse suundi järgmiseks neljaks aastaks. Dokumendile andsid mitme värske linnavolikogu liikme silme all allkirjad tulevane linnapea Hannes Hanso ja arvatavasti juba täna volikogu esimehe toolile istuv Toomas Takkis.

Kuus liiget valitsuses

Koalitsioonileppes lubatakse astuda samme linnakodanike arvu vähenemise peatamiseks ja teha kõik selleks, et linna tekiks töökohti juurde. Mitme muu punkti kõrval rõhutatakse kaasavat ja ausat linnavalitsemist. “Teeme tööd, et Kuressaare väljapaistvus Eesti ja rahvusvahelisel tasandil oluliselt paraneks,” on kirjas ühe põhipunktina, millele mõlemad koalitsioonipartnerid rõhusid juba oma kampaanias.

Hannes Hanso märkis enne allakirjutamist, et seda õhtupoolikut võiks nimetada lausa demokraatia võiduks Kuressaares. Rahvas on tema sõnul kümmekond päeva tagasi oma arvamuse öelnud ja läbirääkimiste tulemusena sõlmitakse ka koalitsioonilepe. Toomas Takkis lisas, et linna soovitakse edasi viia ja juhtida laiapõhjaliselt ja konsensuslikult. Seda näitab ka opositsiooni kutsumine linnavalitsusse.

Lisaks üldisematele suundadele näitabki allakirjutatud dokument ka linnavalitsuse koosseisu jõuvahekordi. Linnapea koha täidab SDE, volikogu esimehe koha saab IRL. Volikogu aseesimehe koha täidab taas SDE.

Linnavalitsuse liikmeid saab praeguse viie asemel olema kuus. Lisaks linnapeale ja kahele abilinnapeale kuuluvad valitsusse ka kahe osakonna juhatajad. Need on eeldatavasti arengu- ja haridusosakonna juhid. Esimese koha täidab SDE ja teise IRL. Samuti pakutakse üks koht opositsiooni esindajale. Koalitsioonileppes on öeldud, et linna juhtimise olulised küsimused otsustatakse konsensuslikult moodustatavas koalitsiooninõukogus.

Hannes Hanso ütles, et ta kohtus eile hommikul opositsiooni esindajaga ja räägiti ka nende esindaja kaasamisest linnavalitsusse. Reformierakonna esindaja Toivo Alt ütles eile õhtul Saarte Häälele, et neile ei ole seda kohta ametlikult pakutud ja seega ei saa nad seda ka ametlikult vastu võtta või mingit arvamust avaldada.

Opositsiooni jäänud Reformierakond ei ole siiski SDE ja IRL-i läbirääkimiste ajal tukkunud. Saarte Häälele teadaolevalt on oravapartei esindajad SDE ja IRL-i nimekirjas volikogusse pääsenutega korduvalt kohtunud ja pakkunud mitmeid variante, kuidas moodustada ühine võimuliit. Saarte Hääl küsis Hannes Hanso käest, kas ka tema on opositsionääride säärasest tegevusest teadlik, millele Hanso vastas jaatavalt. Samas oli Hanso kindel, et koalitsioon on ühtne.

Kallas abilinnapeaks

Nimedest rääkides on suurim üllatus Madis Kallase asumine abilinnapea kohale. Senine kandidaat Piret Pihel loobus vaid paar tundi enne koalitsioonileppe allakirjutamist. Saarte Häälel Piheli käest eile õhtupoolikul kommentaari saada ei õnnestunud. Hannes Hanso ütles, et nad kohtusid Piheliga veel eile, kuid läbirääkimistes edasiliikumist ei tulnud. Seega tehti ettepanek Madis Kallasele, kes oli ka nõus.

Kallas kommenteeris abilinnapea kandidaadiks hakkamist, öeldes, et nad olid SDE-siseselt selliseks käiguks valmis juba eelmisel nädalal. “Kui osutub vajalikuks, siis on nimekirja eesotsas olijad valmis võtma vastutuse ja linnavalitsusse tööle asuma,” märkis SDE nimekirja kolmanda häältetulemuse teinud Kallas. “Tean, et selles ametis ei saa lihtne olema ja olen sellega arvestanud. On valdkondi, milles tunnen end väga tugevalt, ja on valdkondi, kus ma ennast esialgu niivõrd tugevana ei tunne.”

Kallase saamisega abilinnapeaks muutub ka volikogu koosseis. Järgmise asendusliikmena saab sisse Jaanis Prii.

SDE mehitatava arenguosakonna juhiks saab Simmo Kikkas. Samuti SDE täita olevale volikogu aseesimehe kohale esitatakse nimekirja teine häältetooja Piret Sarjas.

IRL ei avalikustanud ka eile oma kandidaati abilinnapea kohale, samuti ei öelnud nad välja ka nime, kes asuks juhtima linnavalitsuse struktuuri loodavat haridusosakonda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 374 korda, sh täna 1)