Noored rajasid tondilossi skeitpargi (27)

Noored rajasid tondilossi skeitpargi

NOORED ON NUTIKAD: Trikirattur Jürgen Liivi sõnul on isetehtud rajad ohtlikud, aga neil on ikkagi parem sõita kui väljas vihma ja tuule käes. Foto: Sander Ilvest

Koolivaheajal kostis Kuressaare Pikal tänaval asuva endise teenindusmaja hoonest kolksatusi, puurimist ja haamrilööke – Kuressaare noored ehitasid hüljatud tondilossi skeitpargi.

Teisipäeval kella nelja ajal pärastlõunal kogunes teenindusmajja tosin kooliõpilast. Kohal olid nii rulatajad, tõukeratturid kui ka BMX-trikiratturid. Noorim ekstreemsusteotsija on 10-aastane, vanim neist käib juba tööl.

Igapäevaselt pidavat varisemisohtlikku hoonet külastama umbes 20 noort. Noorte eestkõneleja, 16-aastane Jürgen Liiv Saaremaa ühisgümnaasiumist arvas, et tipphetkel võib seal noori olla kuni viiskümmend.

Smuulis enam harjutada ei saa

Jürgen Liiv selgitas Saarte Häälele, et suvel harjutasid nad Smuuli tänava väljakul, aga vihmaste ilmadega seal enam sõita ei saa. Koolivaheajal käisid nad läbi linna hüljatud hooned ja leidsid sobiliku olevat just teenindusmaja.

Rambid rajati ühiselt, kusjuures nii mõnelgi noorel jäi näpp plaatide vahele või sai haamriga pihta, aga sõidutahe oli suurem kui väike valu, kinnitasid noored. Küsimusele rampide ohtlikkuse kohta vastasid noored, et loomulikult on need ohtlikud, aga mis teha. Neljal korral on noori ära ajamas käinud politsei.

Kuressaare politseijaoskonna piirkondliku politseitöö teenistuse vanem Meelis Juhandi skeitpargi füüsilist olemasolu ei kinnitanud, kuna ehituslikult ei ole sinna atraktsioone püstitatud.

“Ilmselt seal ruladega küll sõidetakse, kuna on pikad põrandapinnad,” lausus ta. “Tegemist on mahajäetud hoonega, mis on küll piirdeaiaga ümbritsetud, kuid aia vahelt sissepääs võimalik. Politsei on kinnistu omanikule teinud kaks ettekirjutust, et ta takistaks juurdepääsu hoonele. Politsei on väljakutsetele reageerides palunud seal viibinud noortel lahkuda.”

Peamise probleemina näevad noored seda, et talvel pole kusagil sõita. Komandandi noortekeskuses asuva ühe rambi kohta arvas Jürgen Liiv, et üks on selgelt liiga vähe ja madala lae tõttu ei saa seal rattaga trikke teha. Pealegi suletakse noortekeskus tööpäevadel kell 18 ja nädalavahetusel on see hoopis kinni. “Pärast kooli ma õpin. Just siis, kui saaks sõitma minna, pannakse keskus aga kinni,” märkis Liiv.

Tõukerattur Rainis Laanemaa Kuressaare gümnaasiumi 9. klassist lisas, et treenitakse ennekõike võistlusteks. Ise on ta võistelnud Tallinnas, Viljandis ja Pärnus. “Sauel sain ma esimese koha,” sõnas ta.

Noored tegid ka Facebooki lehekülje, millega juhitakse tähelepanu, et Kuressaares puudub korralik siseskeitpark. Noored on kogunud 160 allkirja pöördumisele rajada 2014. aastaks Kuressaarde korralik sisepark. Seni aga pole pöördumine linnajuhtideni jõudnud, sest linnavalitsuse noorsootööspetsialist palus seda täiendada.

Linnavalitsuse pressiesindaja Liise Kallas sõnul tegi noorsoo- ja sporditöö spetsialist Lindia Lallo, kelle ülesandeks muu hulgas ka noortele nõu andmine, neile sõbralikud ettepanekud, kuidas taotlust ja kirjeldust parandada, et jätta taotlejast korrektsem mulje ning noored õpiksid taotlust koostama.

“Lepiti kokku, et pärast täpsustuste tegemist saadavad noored taotluse tagasi, misjärel saab teemaga edasi tegelda,” sõnas Kallas.

Tema sõnul on vanas teenindusmajas toimuvast teavitatud selle omanikku, kelle ülesandeks jääb takistada sissepääs varisemisohtlikku hoonesse. Praegu on noortel võimalik kasutada Smuuli väliskeitparki ja Komandandi noortekeskuse siserampi.

“Siseskeitpargi vajadus on olemas, mistõttu on see sisse kirjutatud ka Kuressaare arengukavasse, kuid idee realiseerimiseks tuleb leida lisaraha,” ütles Kallas.

Bussijaama tulevad atraktsioonid

Kuressaare noorte huvikeskuse direktor Taniel Vares ütles, et Kuressaare bussijaama rajatavasse uude noortekeskusse on planeeritud ka mõned atraktsioonid. Rambid tulevad ootesaali, mis jagatakse osadeks.

“Rahva seas ruladega sõitma ei hakata,” kinnitas Vares. Praegu on teema arhitekti käes, kes otsustab, millises mahus rambid ja huvikeskus bussijaama mahuvad.

Praegu on Komandandi keskuses üks ramp, mis leiab talvisel ajal aktiivselt kasutamist. Direktor nõustus, et üks ramp on ilmselgelt liiga vähe. Kõik soovijad sinna sõitma ei mahu.

Varem linnavalitsuses kultuuri abilinnapeana töötanud Argo Kirss meenutas, et rohkem kui neli aastat tagasi tegeleti sisehalli plaanidega aktiivselt, aga välja ei jõutud kuhugi.

Tema teada oli isegi sobiv ruum olemas, aga eeldati, et initsiatiiv tuleb noorte poolt. “Paraku ei suutnud noored initsiatiivi võtta,” nentis Kirss.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 684 korda, sh täna 1)