Püha Juudas viis Smuuli elumajalt osa katusest (5)

Püha Juudas viis Smuuli elumajalt osa katusest

TUULEST VIIDUD: Smuuli 11 katusel vaatab tormikahjusid üle naabermajas elav Kari Reinfeldt, kelle vanaema elab kahjustada saanud majas. Foto: Sander Ilvest

Selle sügise esimese tõsisema, St. Jude’iks ristitud tormi suurimaks vägiteoks Kuressaares jäi Smuuli tänav 11 kortermaja katuse lahtikangutamine ja maapinnale paiskamine.

Eile jõudis Saaremaale Inglismaad laastanud torm St. Jude (e.k Püha Juudas). Kuigi algul oodati vägevamat tormi, puhus tuul Vilsandil iiliti siiski 33 meetrit sekundis. Murdusid puud ja lendasid katused. Päästjad said tormi pahategude tõttu 33 väljakutset.

Kuigi Smuuli 11 majaelanike sõnul hakkas hirmus kolin ja seinte vappumine pihta juba poole kahe ajal öösel, kutsuti päästjad kell 5.23 hommikul. Kohapeal selgus, et viiekorruselisel kortermajal oli torm osaliselt katuse ära viinud ja lahtised katusetükid lendasid õhus. Päästjad palusid autoomanikel masinad mujale parkida ning elanikel, kui vähegi võimalik, majast mitte väljuda.

Maja kolmandal korrusel elav pensionär Lembit Rätsep ütles, et esialgu lendasid katusepleki tükid Tehnika tänava poole. Ilmselt said pihta ka mõned maja ette pargitud autod, sest signalisatsioonid hakkasid üürgama.

Tema ise ja majavanem käisid inimesi üles ajamas, et need autod maja eest ära ajaksid. “Hiljem politseipoisid võtsid ilmselt autonumbrite järgi omanikud välja ja käisid hoiatamas,” lausus ta. Rätsepa sõnul jõuti viimased autod just ära ajada, kui katus maja taha prantsatas. “Enne seda ta lokerdas seda katust edasi-tagasi. Oma kümme pauku käis ja seinad värisesid, enne kui see suur prõmakas tuli,” rääkis sel hetkel rõdul olnud majaelanik.

Alla kukkus keskmine osa, umbes kolmandik kogu katusest, võttes endaga kaasa internetiseadmed ja telekaantennid.

Eelmise sajandi 90. aastatel vana lamekatuse peale ehitatud viilkatuse kinnitustalad olid pehkinud ja raudkonkse oli katusesse löödud umbes iga kolme meetri tagant, mida jäi ilmselgelt liiga väheks.

Majaelanike õnneks oli aga lamekatus veel täiesti töökorras ja seega vihmavesi korteritesse otseselt ei jõudnud. Küll aga laperdasid poole kümne ajal hommikul katusel plekitahvlid. Samuti oli äralennanud katus lammutanud ventilatsioonikorstnad.

Korteriühistu esimehe Tanja Bõstrovi kinnitusel oli maja kindlustatud. Eile lõuna ajal otsis ta töömehi, kes lahtised plekitahvlid eemaldaksid. “Mina, naisterahvas, ei hakka ju katusele ronima,” sõnas ta. Kindlustushüvituse saamiseks on vaja firmade hinnapakkumisi. Bõstrovi arvates suudab vana katus hullema ära hoida. “Eks see vesi pragude vahelt võib ikka sisse imbuda,” oletas ta. Katusega koos tuli alla ka EMT saatejaam.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 816 korda, sh täna 1)