Linn vahetab välja ka hoovialade valgustuse (3)

Linn vahetab välja ka hoovialade valgustuse

SIIT TULEB VOOL: Linnainsener Madis Pihel (vasakul) ja Kuressaare Soojuse juhatuse liige Jaan Mehik osutavad generaatorile, kust hakkab tulevikus tulema Kuressaare valgustusvõrku toitev elektrienergia. Foto: Sander Ilvest

Eelmisel nädalal võttis Kuressaare linnavalitsus vastu otsuse, et hoovialad on osa avalikust linnaruumist ja ka sealne valgustus vajab rekonstrueerimist, vaatamata sellele, et tänavavalgustuse projekti raames ei ole need, umbes 180 valgustit, abikõlbulikud.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koovi sõnul selgub täpne maksumus projekti käigus, kuid kindlasti tuleb see oluliselt odavam sellest, kui rekonstrueerida hoovialade valgustus tänavavalgustuse projektist eraldi. Tema sõnul on tänaseks määratud tänavate klassid – mis normide järgi neid valgustama hakatakse.

Kevadel algavad Kuressaare linnas ulatuslikud tänavavalgustuse rekonstrueerimistööd. Projekti eesmärk on üle minna tänavavalgustuse energiasäästlikele lahendustele.

Prognooside kohaselt vähenevad linna kulutused valgustusele ligi 40%. Linnas olevast 2936 valgustimastist on amortiseerunud umbes kolmandik.

Kavas on rekonstrueerida tänavavalgustid, mis on vanemad kui viis aastat, neid on Kuressaares 2219. Lisaks paigaldatakse valgustuse keskne juhtimissüsteem ühes tarkvaralise lahendusega, praegu ühtne jälgimis- ja juhtimissüsteem puudub.

Eile Kuressaare Soojuse ruumides toimunud Skype-konverentsil arutas linnainsener Madis Pihel oma kolleegidega kuuest teisest linnast just tänavavalgustuse projektiga seonduvat.

Piheli sõnul kuulutatakse ühine hange välja lähiajal. Valgustite hinna ja kuju kohta ta eile midagi öelda ei saanud. “Hankesse tulevad vaid valgustite tehnilised parameetrid,” selgitas ta.

Seega ilmestavad juba järgmise aasta lõpuks pea poolte Eesti suuremate maakonnalinnade tänavaid ühesugused valgustid. Madis Pihel sõnas, et usutavasti tehakse parkidele ja vanalinnale siiski erand.

Kuressaare Soojuse juhatuse liige Jaan Mehik avaldas aga arvamust, et vähem kui viis aastat vanad valgustuspostid võiks alles jätta. Pihel oli sellega igati nõus, tuues näiteks Uue tänava.

Kuressaare Soojus võtab linna tänavavalgustuse hooldamise enda peale 2015. aastal, kui rekonstrueerimistööd on lõpetatud. “2014. aastaks tehakse aastane lihthange,” täpsustas Pihel. Uuenenud tänavavalgustust hakkab elektriga varustama Kuressaare Soojuse kombijaam, kus toodetav elekter antakse ühtsesse Elektrilevi elektrivõrku, eraldi liine linna valgustuse tarbeks ei rajata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 103 korda, sh täna 1)